Co to jest niacynamid?

Niacynamid to pochodna niacyny lub inaczej kwasu nikotynowego. Obie substancje określa się zbiorczo mianem witaminy B3. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a zwłaszcza systemu nerwowego i skóry. Witamina ta jest w niewielkich ilościach produkowana w wątrobie, ale jej głównym źródłem dla człowieka jest pożywienie.

W latach 70. naukowcy odkryli, że niacynamid wykazuje korzystne działanie nie tylko po spożyciu, ale także po nałożeniu na skórę. Zaobserwowano wtedy pozytywny wpływ tej substancji na różne typy cery. Dodatkowymi zaletami były bezpieczeństwo i stabilność niacynamidu, a ponadto jego łatwa rozpuszczalność w wodzie. Dzięki tym cechom szybko trafił do przemysłu kosmetycznego. I jest absolutnym hitem! Trudno o lepsze remedium na problemy z cerą niż kosmetyki z niacynamidem!

Olej z wiesiołka to hit na twarz i włosy. Jak go stosować? Właściwości, efekty, cena >>>

Niacynamid – działanie

Niacynamid w kosmetyce szczególnie zalecany jest przy problemach z kondycją skóry – przede wszystkim z trądzikiem młodzieńczym i różowatym. Jego właściwości przeciwzapalne i wspomagające naturalną barierę ochronną naskórka znacząco zmniejszają wypryski oraz przyspieszają ich gojenie. W badaniach klinicznych dowiedziono, że niacynamid w stężeniu 4% dorównuje skutecznością antybiotykom z 1% klindamycyny, a przy tym nie wywołuje skutków ubocznych i nie wymaga stałego zwiększania dawki. Dodatkowo witamina B3 zwęża pory i reguluje wydzielanie sebum, dzięki czemu pomaga uporać się ze świeceniem się skóry, a także przetłuszczaniem włosów, bo niacynamid występuje także w produktach pielęgnacyjnych do włosów. Łagodzi zaczerwienienia i zmniejsza stany zapalne. 

Niacynamid świetnie działa również na zmarszczki. Nie tylko poprawia syntezę kolagenu odpowiedzialnego za elastyczność skóry, ale też pobudza produkcję ceramidów i keratyny, które utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Wspomaga też ochronę naskórka przed szkodliwym wpływem promieni UV. Niacynamid spłyca drobne zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych. Podczas testów klinicznych tej substancji znaczną poprawę stanu cery dojrzałej zaobserwowano po 3 miesiącach stosowania. Dobra wiadomość? Można go stosować także pod oczy. 

Zaskórniki na nosie – jak się ich pozbyć, aby mieć gładką skórę? Metody usuwania zaskórników z twarzy >>>

Niacynamid pomaga także skórze z przebarwieniami i bliznami. Ogranicza migrację pigmentu z melanocytów, dzięki czemu cera zachowuje jednolity koloryt. Zwalcza także ziemistość i zażółcenie naskórka pojawiające się z wiekiem. Dodatkowo niacynamid wspomaga działanie substancji rozjaśniających – można stosować go pomocniczo np. przy kuracji kwasami.

Zobacz także:

Niacynamid – serum

Niacynamid w serum do twarzy powinien występować w stężeniu minimum 2%, gdyż przy mniejszym prawdopodobnie nie zobaczymy efektów. Najlepiej jednak wybrać serum z 5% zawartości tej substancji, a przy dużych problemach z trądzikiem lub zmarszczkami – 10%. Tak duże stężenie powinniśmy stosować jednak przez krótki czas, gdyż witamina B3 w nadmiarze może wywoływać wysypkę i swędzenie. Optymalny czas takiej kuracji to ok. 3 tygodnie.

Serum do twarzy, które działa cuda? Sprawdziłyśmy i wybrałyśmy najskuteczniejsze! >>>

Serum z niacynamidem można nakładać zarówno rano jak i wieczorem, gdyż w przeciwieństwie do witaminy C substancja nie ulega rozpadowi pod wpływem promieni słonecznych. Kosmetyk o odpowiednim stężeniu kupimy już za 30 zł/30 ml. Możemy również pokusić się o stworzenie własnego serum z półproduktów. Czysty niacynamid to koszt ok. 5 zł za 10 g.

Niacynamid – krem

Niacynamid występuje w kremach zazwyczaj jako substancja wspierająca działanie innych składników. Jeśli więc chcemy większego stężenia w celu zmniejszenia trądziku czy zmarszczek, lepiej zdecydować się na serum. Niacynamid zwykle znajdziemy w kremach rozjaśniających jako wsparcie dla silniej działającego glutationu lub arbutyny. Jest też częstym składnikiem preparatów głęboko nawilżających i regenerujących.

Większość kremów z niacynamidem można stosować w codziennej pielęgnacji. W zależności od pory roku przynoszą cerze różne korzyści – w lecie wzmacniają działanie filtrów UV, a zimą koją suchą skórę i odbudowują jej warstwę ochronną nadwątloną zimnem i wiatrem. Krem z niacynamidem do codziennego użytku kupimy już za 20 zł/50 ml.