Co to są ceramidy?

Ceramidy to naturalne lipidy obecne w ludzkim naskórku i włosach. Porównywane są do cementu, gdyż wypełniają puste przestrzenie między komórkami skóry. W ten sposób budują barierę hydrolipidową, która zapobiega utracie nawilżenia oraz chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Ceramidy powstają w głęboko położonej warstwie kolczystej naskórka. Ich produkcja w młodym organizmie przebiega nieprzerwanie, choć może zostać zakłócona przez niektóre czynniki. Zawartość ceramidów w skórze zmniejsza się z powodu stresu, zanieczyszczenia środowiska, nadmiernej ekspozycji na promienie UV, palenia tytoniu oraz zaburzeń hormonalnych. Ich niedobór skutkuje przesuszeniem, powstawaniem zmian skórnych i przedwczesnym starzeniem się. Po 40. roku życia spada ilość ceramidów w naskórku, przez co traci on wodę i staje się cieńszy, mniej elastyczny oraz bardziej podatny na uszkodzenia. W efekcie spada jędrność skóry i pojawiają się zmarszczki.

Jak dbać o cerę w wieku 40 lat? Pytamy ekspertów, na co zwrócić uwagę i jak pielęgnować cerę dojrzałą >>>

Ceramidy na twarz, czyli ceramidy w kremie

Ceramidy w kosmetyce stosowane są głównie w celu zachowania młodości cery i regeneracji zniszczonego naskórka. Zaleca się je przy rozmaitych problemach i chorobach, takich jak trądzik, atopowe zapalenie skóry czy reakcje alergiczne. Poprzez odbudowywanie warstwy lipidowej chronią i wzmacniają cerę wrażliwą. Łagodzą również podrażnienia i stany zapalne oraz niwelują przesuszenie. Ubytek naturalnych ceramidów związany z wiekiem lub innymi czynnikami można zredukować poprzez stosowanie preparatów zawierających ich odpowiedniki. Ceramidy do celów kosmetycznych pozyskiwane są z roślin bądź poprzez ekstraktację materiału zwierzęcego, najczęściej rdzenia kręgowego lub mózgu. Wytwarza się je także syntetycznie. Ceramidy w kremie często połączone są z substancjami wzmacniającymi ich działanie nawilżające i regenerujące, takimi jak kwas hialuronowy, witaminy, wyciągi roślinne oraz olejki. Najczęściej występują w kosmetykach do cery dojrzałej, lecz stosowanie ich jest polecane już w młodszym wieku. Zaleca się włączenie ceramidów do pielęgnacji w okolicach 30. roku życia, żeby opóźnić procesy starzenia. Krem z ceramidami warto nakładać dwa razy dziennie – na dzień i na noc. Wieczorem wskazane jest zastosowanie kosmetyku o bogatszej, tłustszej konsystencji, aby wspomóc regenerację skóry w czasie snu.

Jak stosować ceramidy na włosy?

Ceramidy we włosach pełnią podobną rolę jak w skórze - także stanowią cement międzykomórkowy, który zapobiega utracie nawilżenia. Łuski zdrowego włosa powinny ściśle do siebie przylegać i tworzyć barierę zatrzymującą ubytek wody z jego wnętrza. Inwazyjne zabiegi fryzjerskie oraz uszkodzenia mechaniczne rozchylają je, co prowadzi do wysuszenia i zniszczenia kosmyków. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą ceramidy, które wypełniają ubytki we włosie, a tym samym wyraźnie poprawiają jego kondycję oraz nadają mu sprężystość i przywracają blask. Warto włączyć je do regularnej pielęgnacji włosów rozjaśnianych, farbowanych i stylizowanych z użyciem ciepła. Sprawdzą się także przy lokach, które z natury mają tendencję do przesuszenia. Producenci tworzą całe linie kosmetyków z ceramidami, ale naszą uwagę powinny przykuć przede wszystkim odżywki i maseczki. Dzięki temu, że mają kontakt z włosami dłużej niż szampon, zawarte w nich składniki mogą realnie wypełnić ubytki. Maskę z ceramidami warto nakładać raz w tygodniu na kilkanaście minut pod czepek lub ciasno zwinięty ręcznik, aby zatrzymane w ten sposób ciepło spotęgowało jej działanie. Ceramidy znajdują się również w niektórych olejach roślinnych, m.in. w sojowym, kukurydzianym i słonecznikowym. Regularne nakładanie wybranego oleju na włosy kilka godzin przed myciem znacząco poprawi ich kondycję i nawilżenie.