Najbardziej kultowe kurtki sportowe

Gdy temperatura spada poniżej zera, trudno wyobrazić sobie lepsze (i przyjemniejsze) okrycie niż kurtka zimowa. Jaką wybrać? Przedstawiamy najbardziej kultowe kurtki sportowe, zdradzamy ciekawostki z ich historii, a także podpowiadamy, gdzie znaleźć najpiękniejsze modele. 

Carrie Bradshaw dziś byłaby... niemodna! Wyjaśniamy dlaczego i zastanawiamy się, czy kontynuacja „Seksu w wiekim mieście” ma w ogóle sens >>>

Parka

Parka jest jednym z najpopularniejszych okryć wierzchnich zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Charakteryzuje się tym, że ma przedłużony krój, z tyłu jest nieco dłuższa niż z przodu i posiada możliwość ściągnięcia pasa troczkiem, co nie tylko podkreśla talię, ale i zatrzymuje ciepło w okolicy tułowia. Typowa parka posiada syntetyczne lub naturalne wypełnienie – w niektórych modelach występujące w formie odpinanej warstwy, dzięki czemu można chodzić w niej również w cieplejszych miesiącach – a także kaptur z futrzanym otokiem, który zazwyczaj można odczepić. Ma też bardzo pojemne kieszenie i najczęściej występuje w oliwkowym kolorzej, chić można ją spotkać również w innych odcieniach. 

Historia tego modelu sięga końcówki lat 40. XX wieku, kiedy stała się głównym elementem ubioru wierzchniego żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych. Wówczas parka była kurtką typowo męską, która powstała z myślą o kilkunastostopniowych mrozach. 

Puchówka

Do niedawna wyśmiewana, teraz wszyscy chcą ją nosić. Kurtka puchowa jest bardzo ciepła i praktyczna, a teraz także modna – między innymi ze względu na jej pikowany charakter. 

Puchówka może być wypełniona syntetycznym lub naturalnym (gęsim) puchem. Chociaż wygląda bardzo nowocześnie, jest wynalazkiem z lat trzydziestych XX. wieku – pierwszy model o nazwie Skyliner powstał w 1936 roku z inicjatywy amerykańskiego biznesmena i trapera Eddiego Bauera. Był on wielkim pasjonatem górskich wypraw, więc dobrze wiedział, jak kluczową rolę odgrywa na wysokościach odpowiednia garderoba, a na pomysł utworzenia swojej outdoorowej marki wpadł, kiedy prawie stracił życie na skutek hipotermii. Z czasem projekt Bauera rozpowszechnił się wśród miłośników chodzenia po górach, ale nie tylko – jakiś czas później przeniknął do mainstreamu, by w ostatnich latach wkroczyć do świata wielkiej mody.              

Bomberka

Bomberka to kolejne okrycie wierzchnie inspirowane odzieżą wojskową (tym razem z lat 50.), którą w latach 70., 80. i 90. zapożyczyły subkultury: punk, grunge czy skinhead, a kilka lat temu, za sprawą „efektu Kanye” (uważa się, że to raper Kanye West wprowadził ten element odzieży do mainstreamu) weszła do wielkiej mody.

Zobacz także:

W ciągu tych lat krój bomberki nie uległ wielkiej zmianie – klasyczny model sięga do linii bioder, aczkolwiek pojawiają się też wariacje na temat długości kurtki – można ją dostać również w skróconej do wysokości talii lub przedłużonej wersji, która sięga za kolana. Główna zaleta tej kurtki to wszechstronność – ma być możliwie lekką i nieograniczającą ruchów kurtką przy jednoczesnej zdolności do utrzymywania ciała w cieple. Klasyczne modele wykonane były z wodoodpornego i przeciwpotliwego materiału. 

Kurtka snowboardowa/narciarska

Kto powiedział, że kurtki do sportów zimowych muszą służyć tylko do aktywnego spędzania czasu? Prawda jest taka, że świetnie sprawdzają się one także jako codzienne zimowe okrycie wierzchnie.

Zazwyczaj są droższe niż tradycyjne kurtki, ale w tym wypadku płacimy za nowoczesne technologie w projektowaniu ubrań, dbające o to, żeby organizm utrzymywał odpowiednią temperaturę, która pozwoli na długie przebywanie na dworze. Większość z nich jest dość cienka, co pozwala na noszenie dodatkowych warstw ubrań bez ograniczania ruchów ciała. Są też wiatro- i wodoodporne, a także mają wiele funkcjonalnych kieszonek oraz suwak, który można rozsuwać zarówno od góry, jak i od dołu, co może być przydatne np. podczas zimowej przejażdżki na rowerze.