Szafa kapsułowa Francuzek pokazuje, że najważniejsze w ich szafie są nie tylko ubrania z francuskim rodowodem. Obok małej czarnej, którą wylansowała Coco Chanel albo bluzki w paski, którą najprawdopodobniej zaprojektowała pod wpływem wakacji na Riwierze Francuskiej, chętnie wybierają także elementy garderoby z innych krajów. Widać to nie tylko analizując podstawę ich szafy, ale także inne ubrania, które dość często wykorzystują w swoich stylizacjach. Nie mamy wątpliwości, że wiele z nich podpatrzyły u Brytyjek. Najlepszym przykładem jest trencz, ale na nim wcale nie koniec. Istnieje conajmniej 5 brytyjskich trendów w szafach Francuzek. Miłośniczki paryskiego szyku sięgają po nie w każdym sezonie.

5 brytyjskich trendów w szafach Francuzek – Trencz

Trencz to dzieło modowej sztuki, które powstało w 1879 roku. Wtedy założyciel marki Burberry, Thomas Burberry, odkrył gabardynę – nieprzemakalną tkaninę, która, choć solidna, pozwalała skórze swobodnie oddychać. Okrycie wierzchnie początkowo było wykorzystywane głównie przez wojsko. Stąd też wzięła się jego nazwa. Pochodzi ona bowiem od angielskiego słowa trench oznaczającego okopy. Stylowy płaszcz, choć wyróżniał się praktycznymi zastosowaniami, to cieszył również oczy i z tego powodu przeniknął do mody ulicznej. W wylansowaniu go pomogły hollywoodzkie gwiazdy i w efekcie stał się międzynarodowym przebojem. Szczególnie trencz został doceniony przez Francuzki. To właśnie one wzięły go za swój i na stałe wprowadziły do swoich szaf. Teraz ciężko wyobrazić sobie paryski szyk bez klasycznego trencza w beżowym kolorze.

 

5 brytyjskich trendów w szafach Francuzek – Minispódniczka

Minispódniczka to model, który jeszcze w latach 60. wylansowała Mary Quant. Pomysł brytyjskiej projektantki mody w tamtych czasach uchodził za jeden z symboli rewolucji seksualnej. Nazwa mini od razu przywołuje skojarzenie z jej rozmiarem. W końcu długość sprawia, że w porównaniu z innymi jest naprawdę mała. Projektantka mody miała jednak zupełnie inny pomysł. Nazwę wzięła od swojej ulubionej marki samochodów – Mini. Z biegiem lat krótkie spódniczki już nie szokują. Mogą być nawet elementem bardzo stylowych zestawów, o czym doskonale wiedzą Francuzki. Chętnie noszą je jako element uwielbianych przez siebie garsonek lub z górą nie od kompletu. Jedno jest jednak pewne. W ich oczach mini nie potrzebuje wsparcia projektantek i projektantów mody. Jest jedynym z ponadczasowych pewniaków.

 

5 brytyjskich trendów w szafach Francuzek – Kardigan

Kardigan to sweter, który cieszy się popularnością niezależnie od szerokości geograficznej. Warto jednak pamiętać, że to element garderoby z brytyjskim rodowodem. Wiele współczesnych elementów garderoby ma swoje korzenie w wojskowych uniformach. Z kardiganem jest podobnie. Był bowiem wzorowany na kamizelce noszonej przez żołnierzy armii brytyjskiej. Przez lata przeszedł jednak liczne metamorfozy, które udowodniły, że świetnie wpisuje się w różne style i dopasowuje do potrzeb różnych narodowości. Świetnym przykładem są tu Francuzki, które dla kardiganów straciły głowę. Noszą je w każdym sezonie i serwują nam kolejne inspiracje z tym uniwersalnym elementem garderoby. Według Francuzek istnieje przynajmniej 8 sposób na noszenie kardiganów.

 

Zobacz także:

5 brytyjskich trendów w szafach Francuzek – Oksfordzka koszula

Oxford shirt to koszula, której nazwa wskazuje, że pochodzi z Oksfordu. Prawda jest jednak nieco inna. Powstała bowiem w Szkocji. Stworzono cztery różne koszule przy użyciu różnych technik splotu i osnowy, a ich nazwy pochodzą od kultowych uniwersytetów: Oxford, Harvard, Yale i Cambridge. Nazwa odnosi się zatem przede wszystkim do materiału, który jest cięższy i ma bardziej szorstki splot (znany również jako splot koszykowy) niż inne rodzaje koszul, co oznacza, że jest przeważnie bardziej wytrzymały. Zamiłowanie do takich modeli widać także wśród Francuzek. W ich szafach koszula jest obowiązkową pozycją. Zdążyliśmy już nawet o tym napisać. Ulubione koszule Francuzek to 5 modeli. Nie brakuje wśród nich białej, niebieskiej i modelu w prążki.

 

5 brytyjskich trendów w szafach Francuzek – Sztruks

Francuskie it-girls mają słabość do sztruksowych ubrań. Wybierają marynarki, spodnie, sukienki i spódnice uszyte z tego materiału. Jego historia nie ma jednak związku ze szwalniami znad Sekwany. Sztruks został stworzony w Wielkiej Brytanii w XVIII wieku. Początkowo to głównie tam można było go spotkać, ale w którymś momencie jego potencjał dostrzegły takie francuskie fashionistki. Od tamtego czasu sztruks jest brytyjskim trendem, który noszą jak własny.