Marta Niedźwiecka i Hanna Rydlewska, Slow Sex

Bestseller, który właśnie doczekał się pięknego wznowienia – poszerzone wydanie zostało zilustrowane przez artystkę Magdalenę Pankiewicz. Więc doskonale nadaje się na prezent. Ale też po prostu bardzo przyjemnie wziąć tę książkę do ręki i przeczytać o pięciu filarach, które składają się na „powolny seks”, czyli jakościowy, uważny, karmiący… Dziennikarka Hanna Rydlewska rozmawia z sex coachem i terapeutką Martą Niedźwiecką o tym, jak tempo życia czy pandemiczna izolacja wpłynęły na nasze życie seksualne. Jest też na przykład o BDSM – szczerze i bez stereotypów. Ogromną wartością tego poradnika są też ćwiczenia zawarte na różowych stronach, które pozwalają w pojedynkę, lub z innymi osobami, pracować nad swoją seksualnością – oswajać się z ciałem, pogłębiać jego reaktywność, ćwiczyć bycie tu i teraz podczas seksualnego spotkania.   


The Hotbed Collective, Dużo orgazmów proszę

Trzy przebojowe Brytyjki, które prowadzą popularny podcast, wydały książkę, w której zabawny i przyjazny sposób zachęcają nas wszystkie do zatroszczenia się o swoją przyjemność w seksie, do zawalczenia o orgazmy i wyrwania się z błędnego koła kiepskiego seksu. W książce można znaleźć sekshistorie z życia wzięte, praktyczne porady co do masturbacji czy łechtaczkowe fakty. Dziewczyny piszą także o tym, by bez względu na wiek pamiętać o magii całowania się, tym, jak samoakceptacja wpływa pozytywnie na nasze życie łóżkowe, jak i o seksie dojrzałym – bo nasza seksualność nie ma terminu ważności, co najwyżej wymaga zmiany pewnych technik. Dużo cennej wiedzy podanej po koleżeńsku, na totalnym luzie. 

Olga Drenda i Małgorzata Halber, Książka o miłości 

Dziewczyńska rozmowa o miłości, o relacjach. Zderzenie rozumu i emocji. Autorki dzielą się swoimi doświadczeniami, jak i poszukują uniwersalnych prawdy – jak my wszyscy, kiedy chodzi o miłość. Olga i Małgorzata rozmawiają o romantycznych pułapkach i prozie życia, o tym, czego możemy się nauczyć od naszych partnerek i partnerów – o życiu, związkach i sobie samych. Naświetlają, jak zmienia się w XXI wieku nasze podejście do miłości, jak ewoluują międzyludzkie związki. Ich esej w dialogu daje do myślenia, otwiera oczy, pokazuje, że miłość nie robi się sama, że ta druga osoba się nie domyśli, a więc podkreślają wagę komunikacji. Do tego udowadniają, że istnieją happy endy.

Dr Olga Kamińska, #LOVE. Jak kochać w XXI wieku

Skąd się biorą motyle w brzuchu? Czy można umrzeć z miłości? Jak zakochanymi osobami sterują chemia i biologia? Doktor Olga Kamińska swoją ekspercką wiedzę o uczuciach i relacjach przekazuje na przykładach z naszych ulubionych seriali z Netflixa. Podpowiada, jak kochać w świecie randkowych aplikacji – daje poparte badaniami porady, jak zbudować trwały i w dodatku namiętny związek! Ostrzega przed miłosnymi pułapkami. Wie też, jak leczyć złamane serce. Pisze również o tym, co miłość ma wspólnego z… ekonomią. 

Joanna Okuniewska, Ja i moje przyjaciółki idiotki

Opasłe tomiszcze na długie zimowe wieczory. Autorka jednego z najpopularniejszych podcastów w Polsce Ja i moje przyjaciółki idiotki stworzyła książkę, która jest „gotowym plasterkiem na wszystko: na złamane serce, na jesień, na PMS, na poniedziałek, na chwilę, w której nie wiadomo co robić, ale musimy zająć sobie głowę, żeby się nie popłakać. To po prostu błyskawiczny poprawiacz humoru, oraz coś, co gładzi po plecach sprawiając, że nie czujemy się już tak samotnie” – jak sama podsumowuje. I ma rację. Zebrała mnóstwo idiotkowych historii, które dodają otuchy, że nie jesteśmy w tym całym poplątanym świecie uczuć same i sami. Pisze o singlowaniu, idiotkowaniu w związku, o tym, jak przeżyć rozstanie. Do tego zebrała porady ekspertek – jak wspierać bliską osobę po rozstaniu, co robić w przypadku gwałtu, co kiedy jesteśmy w relacji z osobą uzależnioną.