Szczęśliwe małżeństwo - jak je utrzymać?

Dane wykazują, że mniej więcej połowa małżeństw kończy się rozwodem. Na szczęście istnieje też naprawdę wiele par, które mogą powiedzieć, że mają szczęśliwe małżeństwo i są razem przez całe życie. Na początku związku nie da się oczywiście przewidzieć tego, jak się on potoczy. Jedno jest jednak pewne – jeśli poniższe stwierdzenia są prawdziwe dla twojego związku, to macie ogromne szanse na słynne „żyli długo i szczęśliwie”.

Nie walczycie ze sobą

To zupełnie naturalne, że istnieją tematy, w których się nie zgadzacie. Jednak kłótnia to co innego niż walka. Celem w szczęśliwej relacji nie jest pokonanie drugiej osoby i przejęcie kontroli nad związkiem, a zrozumienie sposobu myślenia partnera/partnerki. Jeśli zawsze jesteście otwarci na rozmowę, na wysłuchanie drugiej strony, chociaż nie do końca się ze sobą zgadzacie, to z pewnością nie macie potrzeby walki. A to dobrze wróży na przyszłość.

Zawsze znajdujecie dla siebie czas

W dzisiejszym świecie czasami trudno jest zwolnić, ale jeśli kogoś kochamy, musimy znajdywać dla niego czas. Bardzo ważne jest spędzanie wartościowego wspólnego czasu, nie tylko tego, kiedy wykonujecie obowiązki domowe itd. Naprawdę, czasem wystarczy jedynie przerwać jakąś czynność, odłożyć telefon i skupić się na ukochanej osobie. Oczywiście, zawsze może zdarzyć się, że zatracicie się w swoich sprawach, ważne jednak, aby zawsze odnaleźć się na nowo.

Zawsze znajdujecie też czas dla samych siebie

Oprócz znajdywania czasu dla siebie nawzajem, nie można też w tym wszystkim zapominać o samych sobie. Aby być dobrym partnerem i wsparciem, trzeba najpierw czuć się dobrze ze sobą. A więc oprócz randek i wartościowego czasu z ukochaną osobą, znajdź też czas na lekturę, ćwiczenia czy pielęgnację. Chodzi o to, aby zrobić też coś dla siebie. Coś, co sprawi, że będziesz zrelaksowana i nabierzesz sił. To samo tyczy się twojego partnera.

Możecie rozmawiać ze sobą o wszystkim

Twój mąż to osoba, przed którą nie musisz się wstydzić, krępować i powstrzymywać. To właśnie przy nim powinnaś być sobą bardziej niż przy kimkolwiek innym. Możesz dzielić się z nim wszystkim – niezależnie od tego, czy się zgadzacie, czy nie. Co więcej, najlepiej, jeśli będziecie mogli swobodnie rozmawiać na tematy, które na początku były dla was niewygodne. Dobry związek opiera się na zaufaniu i komunikacji.

Nie obwiniacie się nawzajem

Nikt nie jest doskonały i każdemu zdarza się popełnić jakiś błąd. To jest w porządku. Nic nie osiągniesz powiedzeniem „A nie mówiłam”. Jeśli czujesz, że twój partner może podjąć jakąś złą decyzję, nie wahaj się, aby mu o tym powiedzieć. Samo podjęcie decyzji zostaw jednak jemu. Jeśli później okaże się, że miałaś rację, potraktuj to jako doświadczenie dla twojego ukochanego. Nie oceniaj i nie obwiniaj go. Waszym celem powinien być wspólny rozwój, a nie rywalizacja.

Ten artykuł pojawił się pierwotnie na glamour.hu

Zobacz także: