Last Christmas to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych przebojów świątecznych na świecie. Nie wyobrażamy sobie przygotowań do Bożego Narodzenia, np. pieczenia pierniczków (albo ciastek piernikowych od Ewy Wójcik) czy ubierania choinki bez śpiewania pod nosem „Last Christmas, I gave you my heart. But the very next day you gave it away…”. Utwór towarzyszy nam w każde święta – nieprzerwanie od 36 lat. To właśnie w 1984 roku George Michael nagrał przebój, którego słuchają kolejne pokolenia. Jeśli Ty również należysz do grona fanek i fanów piosenki świątecznej Wham!, najwyższa pora dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Poniżej znajdziesz 5 ciekawostek na temat Last Christmas

5 rzeczy, których nie wiedziałaś o Last Christmas

1. Last Christmas nagrano latem

Świąteczny hit nagrano latem. Piosenkę Last Christmas zarejestrowano w sierpniu 1984 roku, czyli 36 lat temu. Zespół Wham! nagrał jeden ze swoich największych przebojów w modnym w latach 80. Advision Studio w Londynie. Co ciekawe, George Michael zadbał o świąteczny klimat, dekorując studio łańcuchami i lampkami.

2. Last Christmas to dzieło jednego muzyka

George Michael samodzielnie napisał i wyprodukował piosenkę Last Christmas. Artysta odsunął Andrewa Ridgeleya (drugiego muzyka Wham!) od tego projektu, a jedynymi osobami, które pomogły mu z tym materiałem był Chris Porter (tak zwany techniczny) oraz dwóch asystentów.

3. Piosenka Last Christmas powstała w domowym zaciszu

Tekst do utworu Last Christmas powstał w sypialni George’a Michalela z dzieciństwa. Co ciekawie, w tym samym czasie, kiedy artysta pisał piosenkę, Andrew Ridgeley, czyli wspomniany już muzyk Wham! oglądał telewizję w salonie.

4. Last Christmas, czyli najbardziej kasowy przebój

Last Christmas jest jednym z najlepiej zarabiających utworów w historii muzyki rozrywkowej. Co roku piosenka zarabia kilkadziesiąt milionów funtów. Ile piosenka Wham! zarobi podczas świąt 2020?

5. Last Christmas – idealny utwór na świąteczną imprezę

Kultowy teledysk do Last Christmas powstał w szwajcarskim miasteczku Saas-Free w Alpach. Oprócz George’a Michaela i Andrewa Ridgeleya, wystąpili w nim ich przyjaciele: Helen DeMacque i Shirley Holliman z duetu Pepsi & Shirlie oraz Martin Kemp. W produkcji wzięła udział także modelka Kathy Hill

Najwyższa pora przypomnieć sobie świąteczny utwór i klip. Możesz posłuchać Last Christmas (i oczywiście obejrzeć legendarny teledysk!) poniżej. 

 

Nie lubisz świąt? Jest na to sposób. Podpowiadamy, jak pokochać Boże Narodzenie! >>>