5 rzeczy, których nie wiedziałaś o „Last Christmas”

„Last Christmas” to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych przebojów świątecznych na świecie. Nie wyobrażamy sobie przygotowań do Bożego Narodzenia, np. pieczenia pierniczków (albo ciastek piernikowych od Ewy Wójcik) czy ubierania choinki bez śpiewania pod nosem „Last Christmas, I gave you my heart. But the very next day you gave it away…”. Utwór towarzyszy nam w każde święta – nieprzerwanie od 36 lat. To właśnie w 1984 roku George Michael nagrał przebój, którego słuchają kolejne pokolenia. Jeśli Ty również należysz do grona fanek i fanów piosenki świątecznej Wham!, najwyższa pora dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Poniżej znajdziesz 5 ciekawostek na temat „Last Christmas”. 

„Last Christmas” nagrano latem

Świąteczny hit nagrano latem. Piosenkę „Last Christmas” zarejestrowano w sierpniu 1984 roku, czyli 36 lat temu. Zespół Wham! nagrał jeden ze swoich największych przebojów w modnym w latach 80. Advision Studio w Londynie. Co ciekawe, George Michael zadbał o świąteczny klimat, dekorując studio łańcuchami i lampkami.

„Last Christmas” o dzieło jednego muzyka

George Michael samodzielnie napisał i wyprodukował piosenkę „Last Christmas”. Artysta odsunął Andrewa Ridgeleya (drugiego muzyka Wham!) od tego projektu, a jedynymi osobami, które pomogły mu z tym materiałem był Chris Porter (tak zwany techniczny) oraz dwóch asystentów.

Piosenka „Last Christmas” powstała w domowym zaciszu

Tekst do utworu „Last Christmas” powstał w sypialni George’a Michalela z dzieciństwa. Co ciekawie, w tym samym czasie, kiedy artysta pisał piosenkę, Andrew Ridgeley, czyli wspomniany już muzyk Wham! oglądał telewizję w salonie.

„Last Christmas”, czyli najbardziej kasowy przebój

„Last Christmas” jest jednym z najlepiej zarabiających utworów w historii muzyki rozrywkowej. Co roku piosenka zarabia kilkadziesiąt milionów funtów. Ile piosenka Wham! zarobi podczas świąt 2020?

„Last Christmas” – idealny utwór na świąteczną imprezę

Kultowy teledysk do „Last Christmas” powstał w szwajcarskim miasteczku Saas-Fee w Alpach. Oprócz George’a Michaela i Andrewa Ridgeleya, wystąpili w nim ich przyjaciele: Helen DeMacque i Shirley Holliman z duetu Pepsi & Shirlie oraz Martin Kemp. W produkcji wzięła udział także modelka Kathy Hill

Najwyższa pora przypomnieć sobie świąteczny utwór i klip. Możesz posłuchać  „Last Christmas” (i oczywiście obejrzeć legendarny teledysk!) poniżej. 

Zobacz także: