Istnieje kilka rzeczy w świadomej pielęgnacji włosów, na które warto zwrócić uwagę, aby cieszyć się zdrowymi i mocnymi włosami oraz żeby nie popsuć działania produktów pielęgnacyjnych. Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego ogromne znaczenie dla kondycji włosów ma to, w jaki sposób wycierasz je ręcznikiem lub jak je myjesz. Poniżej przedstawiamy błędy w pielęgnacji włosów, które prawdopodobnie popełniasz, a nawet o tym nie wiesz. Zmień je jak najszybciej, a Twoje włosy na pewno Ci się odwdzięczą. 

Błędy w pielęgnacji włosów – spłukujesz je gorącą wodą

Jeżeli uwielbiasz gorące prysznice, mamy dla Ciebie złą wiadomość. Spłukiwanie ciepłym strumieniem włosów jest dla nich bardzo szkodliwe, ponieważ aktywuje gruczoły, produkujące nadmiar sebum. To z kolei prowadzi do przetłuszczania się skóry głowy i włosów, a przecież nie o takie efekty chodzi. Co więcej, gorąca woda pozbawia włosy blasku, wyraźnie je osłabiając. Jaką wodą najlepiej myć włosy? Odpowiedź brzmi: letnią, czyli optymalnie ciepłą wodą w bezpiecznej temperaturze. Aby zamknąć łuski włosa najlepiej spłukać końcówki zimną wodą – będą wtedy błyszczące i gładkie. 

Błędy w pielęgnacji włosów – trzymasz odżywkę za krótko

Popularnymi odżywkami do włosów są produkty błyskawiczne, które – według instrukcji na opakowaniu i rekomendacji producenta – można spłukać już po dwóch, trzech minutach. To błąd, ponieważ odżywka po prostu nie ma prawa przynieść jakichkolwiek rezultatów w tak krótkim czasie. Dlatego musisz nałożyć ją minimum na pięć minut, a najlepiej na około 20 minut (ale nie dłużej), żeby cieszyć się efektem nawilżonych i miękkich włosów. 

Co zrobić, aby jak najrzadziej myć włosy i dlaczego zdecydowanie nie powinnaś myć ich codziennie? >>>

Błędy w pielęgnacji włosów – zawijasz turban na głowie

Wiemy, że selfie w turbanie i płatkach pod oczy jest ostatnio modne na Instagramie i że turban na głowie to całkiem wygodna opcja, bo włosy trochę wyschną, a Ty zrobisz sobie kawę i na spokojnie ją w tym czasie wypijesz. Niestety nie do końca tak to działa. Wilgotne włosy w połączeniu z ciepłem, jakie wytwarza ręcznik są pozbawione powietrza, a co za tym idzie natychmiast stają się nieświeże i pozbawione blasku. Czyli kolejny sposób, który może zrujnować pielęgnację włosów i zepsuć efekty mycia. Nie trzymaj ręcznika na głowie dłużej niż kilka minut. 

Błędy w pielęgnacji włosów – rozczesujesz włosy, gdy są mokre 

Mokre włosy są podatne na uszkodzenia i trzeba się z nimi obchodzić naprawdę delikatnie, jeżeli nie chcemy ich zniszczysz. Zostaw włosy po umyciu, aby trochę wyschły lub podsusz je suszarką i dopiero użyj szczotki, aby je rozczesać. W przypadku kręconych włosów, można je rozczesać gdy są lekko wilgotne. Najlepiej robić to po nałożeniu na loki pielęgnującego kremu lub odżywki. 

Błędy w pielęgnacji włosów – śpisz w mokrych włosach

Mokre włosy są bardzo delikatne i podatne na najmniejsze uszkodzenia (patrz punkt wyżej). Nie możesz spać w mokrych włosach, ponieważ ocieranie o poduszkę po prostu je łamie. Zaplanuj mycie włosów tak, aby zdążyły wyschnąć, zanim się położysz lub wstań chwilę wcześniej i zrób to rano. 

Zobacz także:

Błędy w pielęgnacji włosów – niepoprawnie wycierasz włosy

Jeżeli mocno wycierasz włosy ręcznikiem, pocierając je i szarpiąc, to błąd, przez który Twoje włosy są matowe i tracą zdrowy wygląd. Po raz kolejny wspomnimy o tym, że z mokrymi włosami trzeba się obchodzić trochę jak z przysłowiowym „jajkiem”, a więc naprawdę bardzo delikatnie. Ręcznik powinien posłużyć Wam jedynie do odciśnięcia nadmiaru wody. A najlepiej w tym celu używać bawełnianego t-shirtu, który na pewno nie złamie włosów i zadziała tak, jak ręcznik, ale będzie przy tym delikatniejszy. 

Błędy w pielęgnacji włosów – nie rozwadniasz szamponu i nie pienisz go 

Szampony do włosów zazwyczaj mają wysokie stężenie składników myjących, dlatego przed nałożeniem produktu na głowę, należy rozwodnić go z wodą, a następnie spienić w rękach. Dopiero tak przygotowanym szamponem umyj skórę głowy i pozwól pianie spłynąć po włosach – nie wcieraj w nie produktu. Zbyt duża ilość skoncentrowanego szamponu nałożona na skórę głowę może być zbyt agresywna i przynieść odwrotny skutek, czyli wysuszyć skórę i pobudzić gruczoły do produkcji sebum, co prowadzi do przetłuszczania włosów.