Większość dziewczyn, które znam, myje włosy codziennie. Sama również do nich należę, chociaż eksperci tego nie zalecają. Niestety cienkie włosy mają tendencję do szybkiego przetłuszczania się, co powoduje dyskomfort i – bądźmy szczerzy – nie wygląda ładnie. Warto jednak wykorzystać czas, który spędzamy teraz w domu na kwarantannie i spróbować odzwyczaić włosy od codziennego mycia tak, aby w przyszłości myć je jak najrzadziej. Dlaczego? Kiedy codziennie traktujemy włosy szamponem, skóra głowy produkuje nadmiar sebum, co w efekcie prowadzi do tłustych i oklapniętych włosów. Jak przerwać błędne koło i przyzwyczaić włosy do mycia co kilka dni, aby cieszyć się piękną i zdrową fryzurą? Sprawdźcie poniżej, w jaki sposób to zrobić. 

Przetłuszczające się włosy – jakie są przyczyny i jak pozbyć się tego problemu? >>>

Jak myć włosy jak najrzadziej i dlaczego warto to robić?

Na początku muszę zaznaczyć, że jeśli myjecie włosy codziennie od kilku ładnych lat, to nie odzwyczaicie ich tak szybko. To proces, który musi potrwać i można to porównać do zerwania z uzależnieniem – nie da się tego zrobić z dnia na dzień. Ale stopniowe działanie przynosi długotrwałe rezultaty i sprawia, że włosy przestają się przetłuszczać (przynajmniej w jakimś stopniu), dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i dać im odpocząć od częstych kąpieli. Jak to zrobić? 

Pierwsza zasada jest banalnie prosta. Przestań myć włosy codziennie, jeśli nie chcesz, żeby się przetłuszczały. Paradoksalnie myjemy głowę, żeby pozbyć się tłustych włosów i je odświeżyć, co nie jest do końca prawdą, ponieważ szampony wysuszają skórę. Problem znika tylko na chwilę, a po całym dniu głowa produkuje jeszcze większą ilość sebum, co widać na włosach – i tak w kółko. Dlatego trzeba po prostu przestać to robić. Jeżeli macie ten komfort i spędzacie teraz czas w domu na home office lub zajęciach online, dajcie odpocząć włosom i spróbujcie nie myć ich przez kilka dni. Wiąże się to oczywiście z przetłuszczonymi włosami, ale warto się przemęczyć. 

Eksperci radzą, aby myć głowę średnio 2 lub 3 razy w tygodniu. Raz za tydzień warto potraktować skórę głowy szamponem o silnych właściwościach myjących, które dokładnie oczyszczą skórę głowy. Natomiast w pozostałe dwa dni należy korzystać z delikatnych produktów bez siarczanów, które są łagodne dla włosów i skóry. Jeśli musisz umyć głowę częściej niż 3 razy na tydzień np. ze względu na trening, spłucz je pod prysznicem samą wodą. Pamiętaj, aby miała letnią temperaturę – nie przesuszy dodatkowo włosów. 

Kolejną ważną kwestią jest stylizacja włosów. Aby nie przetłuszczać ich dodatkowo, nie należy ich zbyt często dotykać. Najlepiej – zwłaszcza podczas kuracji odwykowej – związać je na cały dzień jedwabną gumką np. w luźny warkocz i zostawić w spokoju. Kolejnym trikiem, który pomoże utrzymać świeżość i objętość włosów to suchy szampon. Ten cudowny produkt sprawi, że nie będziesz musiała myć głowy przez kolejne 2 dni. Skusicie się na detoks od codziennego mycia włosów? Gwarantujemy, że Wam się odwdzięczą!