Dlaczego nie powinno się codziennie myć włosów? 

Myjesz włosy codziennie? Nie jesteś odosobniona. Ale eksperci tego nie zalecają. Jednak łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić, tym bardziej, że  cienkie włosy – a właśnie takie ma większość Polek – mają tendencję do szybkiego przetłuszczania się, co powoduje dyskomfort i – bądźmy szczerzy – nie wygląda ładnie. Warto jednak na początku zacisnąć zęby i spróbować odzwyczaić włosy od codziennego mycia tak, aby w przyszłości myć je jak najrzadziej. Dlaczego? Kiedy codziennie traktujemy włosy szamponem, skóra głowy w odpowiedzi produkuje więcej sebum, co w efekcie przyspiesza przetłuszczanie się włosów i sprawia, że stają się oklapnięte. Jak przerwać błędne koło i przyzwyczaić włosy do mycia co kilka dni, aby cieszyć się piękną i zdrową fryzurą? Sprawdźcie poniżej, w jaki sposób to zrobić. 

Jak myć włosy jak najrzadziej i dlaczego warto to robić?

Na początku trzeba zaznaczyć, że jeśli myjecie włosy codziennie od kilku ładnych lat, to nie odzwyczaicie ich od tego tak szybko. To proces, który musi potrwać i można to porównać do zerwania z uzależnieniem – nie da się tego zrobić z dnia na dzień. Ale stopniowe działanie przynosi długotrwałe rezultaty i sprawia, że włosy przestają się przetłuszczać (przynajmniej w jakimś stopniu), dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i dać im odpocząć od częstych kąpieli. Jak to zrobić? 

Pierwsza zasada jest banalnie prosta. Jeśli nie chcesz, żeby włosy się przetłuszczały, przestań myć włosy codziennie. Po prostu. Nie ma innej metody. Bo choć myjemy głowę, żeby usunąć nadmiar sebum z włosów i je odświeżyć, w dalszej perspektywie doprowadzamy do błędnego koła, bo – jak już wspomnieliśmy – szampony wysuszają skórę. Problem znika tylko na chwilę, a po całym dniu głowa produkuje jeszcze więcej sebum (jako mechanizm obronny), co szybko widać na włosach i... wszystko zaczyna się od nowa. Dlatego trzeba po prostu powstrzymać się od ciągłego mycia. Jeżeli masz ten komfort i wciąż pracujesz zdalnie lub uczęszczasz na zajęcia online, wykorzystaj ten moment, by dać odpocząć włosom od ciągłego mycia i spróbuj nie myć ich przez kilka dni. Na początku włosy będą się przetłuszczać, to normalne, ale warto się przemęczyć, by zobaczyć efekty w dalszej perspektywie. 

Jak często myć włosy? Co radzą eksperci?

Eksperci radzą, aby myć głowę średnio 2 lub 3 razy w tygodniu. Raz za tydzień warto potraktować skórę głowy szamponem o silnych właściwościach myjących, które dokładnie oczyszczą skórę głowy. Natomiast w pozostałe dwa dni należy korzystać z delikatnych produktów bez siarczanów, które są łagodne dla włosów i skóry. Jeśli musisz umyć głowę częściej niż 3 razy w tygodniu np. po intensywnym treningu, spłucz je pod prysznicem samą wodą. Pamiętaj, aby miała letnią temperaturę – nie przesuszy dodatkowo włosów. 

Kolejną ważną kwestią jest stylizacja włosów. Aby nie przetłuszczać ich dodatkowo, nie należy ich zbyt często dotykać. Najlepiej – zwłaszcza podczas kuracji odwykowej od codziennego mycia – związać je na cały dzień jedwabną gumką np. w luźny warkocz i zostawić w spokoju. Kolejnym trikiem, który pomoże utrzymać świeżość i objętość włosów to suchy szampon. Ten cudowny produkt sprawi, że nie będziesz musiała myć głowy przez kolejne 2 dni. Z suchym szamponem detoks od codziennego mycia włosów wcale nie będzie taki straszny. A ty z czasem zauważysz różnicę. I zyskasz trochę czasu dla siebie.