Przetłuszczające się włosy są uciążliwym problemem, który może mieć swoje źródło w kilku rzeczach - wynika zarówno z nieprawidłowej pielęgnacji, jak i problemów zdrowotnych. Oklapnięte, błyszczące się u nasady włosy uniemożliwiają stylizację ładnej fryzury i sprawiają, że nie czujemy się atrakcyjnie. Bardzo często dochodzi do tego elektryzowanie się włosów - u nasady są przetłuszczone, a końcówki wysuszone. Wszystko przez gruczoły łojowe, które z różnych powodów produkują nadmiar sebum, odpowiedzialne za posklejane i nieświeże włosy. Aby pozbyć się tego uciążliwego problemu i poprawić kondycję włosów i skóry głowy, należy kompleksowo podejść do tematu. Istnieją sposoby, dzięki którym można z tym walczyć. Zanim jednak do tego przejdziemy, poniżej zapoznacie się z prawdopodobnymi przyczynami przetłuszczających się włosów. Jeżeli Was również to dotyczy, zapraszamy do lektury. Zainspirujcie się i zmieńcie sposób, w jaki dbacie o włosy lub udajcie się do specjalisty - w niektórych przypadkach przetłuszczające się włosy to sygnał, aby skonsultować się ze specjalistą.

Negative space to nowy trend w koloryzacji, które bezinwazyjnie rozjaśnia włosy i zwiększa ich objętość >>>

Dlaczego włosy się przetłuszczają? Oto najczęstsze przyczyny

Przyczyny przetłuszczających się włosów mogą być różne. Najczęściej ma to związek z cerą. Jeśli borykacie się z problemem tłustej cery, to bardzo prawdopodobne, że gruczoły łojowe na Waszej głowie również produkują nadmiar sebum. Może to mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi, dlatego powinniście skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub endokrynologiem. Problem tłustych włosów często wynika również z nieprawidłowej pielęgnacji i dotyczy również osób, które mają nieskazitelną cerę. Szampony i produkty do włosów zawierające silikony obciążają je, sprawiając, że na skórze głowy tworzy się warstwa łoju.

Przetłuszczające się włosy – co zrobić, aby pozbyć się tłustych włosów

Jeżeli Wasze włosy kilka godzin po umyciu tracą świeżość i są oklapnięte, to znak, że się przetłuszczają. Aby sobie z tym poradzić, spróbujcie myć je szamponami ziołowymi, które przywrócą skórze równowagę w produkcji sebum. Produkty na bazie składników takich jak: rzepa, mięta, czarna rzodkiew, pokrzywa, mydlnica lekarska oraz łopian są neutralne i nie ingerują w pracę gruczołów, a co za tym idzie, nie pobudzają ich do wytwarzania sebum.

Dlaczego podczas pandemii koronawirusa powinno się myć głowę codziennie? >>>

Oprócz stosowania odpowiednich szamponów na bazie naturalnych składników, aby nie drażnić włosów i nie prowokować sebum do nadmiernej produkcji, warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji kilka zasad. Po pierwsze, raz na 3 tygodnie umyjcie mydłem wszystkie przyrządy, którymi dotykacie włosów: od szczotki po prostownicę. Nie zapominajcie także o ręcznikach i pościeli, które powinniście regularnie zmieniać. Starajcie się jak najmniej razy poprawiać fryzurę w ciągu dnia – dotykanie dłońmi pobudza gruczoły łojowe. Kolejną rzeczą jest stosowanie po umyciu szamponem delikatnej, nawilżającej odżywki na same końce, aby włosy nie były suche. Dobrze by było, gdybyście spłukiwali głowę letnią wodą, ponieważ gorąca prowokuje skórę wydzielania sebum, natomiast zimna przesusza włosy.

Kompleksowa pielęgnacja łagodnymi preparatami oraz przestrzeganie paru kluczowych zasadach, w których najważniejsza jest higiena, pomoże Wam w utrzymaniu mocnych włosów. Teraz już wiecie wszystko o przetłuszczających się włosach: odpowiednia pielęgnacja i dbanie o skórę głowy zapewni Wam zdrowe i ładnie wyglądające włosy

Zobacz także: