79. Festiwal Filmowy w Wenecji zakończony

Choć, jak co roku, żyliśmy nim przez ponad tydzień (tym razem odbywał się w dniach 31 sierpnia-10 września 2022), 79. Festiwal Filmowy w Wenecji właśnie został zakończony. A to oznacza, że znamy już najlepsze filmy, a także nazwiska nagrodzonych reżyserów i aktorów. Jesteście ciekawi i ciekawe, kto podczas 79. Festiwalu Filmowego w Wenecji zdobył Złote Lwy, a kto inne nagrody? Nie trzymamy was dłużej w niepewności. Tym bardziej, że mamy czym się pochwalić – choć w konkursie głównym nie było polskiego reprezentanta, jedna z nagród trafiła w ręce Polaka! 

Chodzi o Damiana Kocura, który za swój film „Sól i Woda” otrzymał Nagrodę Specjalną Jury Orizzonti. Film Polaka zwyciężył spośród produkcji, które wyznaczają nowe kierunki i trendy we współczesnej kinematografii i wyświetlane są w sekcji „Horyzonty”. Nagroda Orizontti trafiła także w ręce Tizzy Covi i Rainera Frimmela za ich film „Vera”. A także Houmana Seyyediego za najlepszy film, za który uznano „World War III”. Przejdźmy jednak do nagród głównych festiwalu, o które w tym roku walczyły 23 produkcje. 

Ze statuetką Złotego Lwa 79. Festiwalu Filmowego w Wenecji wróciła Laura Poitras za  „All the Beauty and the Bloodshed”. Srebrny Lew trafił zaś w ręce Luki Guadagnino za „Bones and All”. Za najlepszą aktorkę uznano Cate Blanchett, aktora – Collina Farrella, który niestety nie był obecny podczas ceremonii. Kogo jeszcze nagrodzono? Sprawdźcie poniżej. 

79. Festiwal Filmowy w Wenecji – wyniki: Złote Lwy i inne nagrody

Złoty Lew: Laura Poitras i „All the Beauty and the Bloodshed” 

Srebrny Lew: Luka Guadagnino za „Bones and All”

Wielka Nagroda Jury: Alice Diop za „Saint Omer”

Specjalna Nagroda Jury: Jafar Panahi „No Bears”

Zobacz także:

Najlepszy scenariusz: Martin McDonagh i „The Banshees of Inisherin”

Puchar Volpiego dla najlepszej aktorki: Cate Blanchett za rolę w „Tár” 

Puchar Volpiego dla najlepszego aktora: Colin Farrell, za rolę w „The Banshees of Inisherin”

Nagroda Marcello Mastroianniego dla najlepszej młodej aktorki: Taylor Russell za rolę w „Bones and All”

Nagroda Orizzonti za najlepszy film: Houman Seyyedi „World War III”

Nagroda Orizzonti  najlepszą reżyserię: Tizza Covi i Rainer Frimmel, „Vera”

Nagroda Specjalna Jury Orizzonti: Damian Kocur i jego „Chleb i sól”