Rok akademicki 2019/2020 rozpocznie się za niecałe dwa tygodnie. Większość studentów prawdopodobnie nie wyobraża sobie powrotu na uczelnię. Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę ze studiami, na pewno jesteś (chociaż trochę) podekscytowana i nie możesz doczekać się 1 października. To normalne! Podobnie jak strach, który możesz odczuwać. W końcu rozpoczynasz nowy – całkiem istotny etap swojego życia. Nie martw się na zapas tym, że możesz sobie nie poradzić. Zamiast tego zastanów się, co zrobić, aby przetrwać pierwszy (i każdy kolejny) rok studiów. Szczególnie, gdy początek tego roku akademickiego jest równoznaczny z wyprowadzką z domu rodzinnego.

1. Dokładnie zaplanuj swój budżet

Mieszkając z rodzicami, prawdopodobnie nie wydawałaś swoich pieniędzy na jedzenie, albo środki czystości. Uwzględnij takie produkty w swoim miesięcznym budżecie. Nie zapominaj też o odkładaniu części pieniędzy – na podróże, dodatkowe przyjemności, albo (po prostu) na „czarną godzinę”.

2. Zainstaluj nawigację

Jeżeli wyprowadzasz się do większego miasta lub miejsca, którego nie znasz, koniecznie zainstaluj aplikację nawigacyjną na swoim telefonie. Do grona najpopularniejszych należą Google Maps, Jak Dojadę, a także Mobile MPK. Dzięki tym aplikacjom bez problemu odnajdziesz się w nowym otoczeniu. I to dosłownie!

3. Ciesz się życiem

Może brzmi to nieco patetycznie, ale serio – korzystaj z życia i ciesz się jego urokami. Baw się! Poznawaj nowych ludzi, jak również samą siebie. Na studiach masz jeszcze prawo do tego, aby się „nie przejmować”. Popełniaj błędy, a następnie wyciągaj z nich wnioski na przyszłość.

4. Poznawaj nowych ludzi

Oczywiście, podczas studiów nawiążesz nowe znajomości. Nie tylko na uniwersyteckich korytarzach. Bądź otwarta na świat i ludzi. Część z nowo poznanych osób na pewno zostanie w twoim życiu na dłużej. Nie życzymy, aby została z tobą „większość”. Ale tylko ci, którzy wnoszą coś pozytywnego do twojego życia i są warci twojej uwagi. Nie ma bowiem nic gorszego od toksycznych znajomości.

5. Pamiętaj o starych znajomych

Wspaniale, że poznasz (a może już poznajesz) nowych ludzi dzięki studiom lub wyprowadzce z domu rodzinnego. Pamiętaj jednak o starych znajomych. Nie zaniedbuj relacji, które budowałaś przez ostatnie lata. Starzy przyjaciele nadal mogą… Ba! Na pewno okażą ci potrzebne w chwilach zwątpienia wsparcie.

Koszule na co dzień i na egzamin - 25 modeli, dzięki którym stworzysz niezliczoną ilość stylizacji >>>

Zobacz także:

6. Nie bój się prosić o pomoc

Nowe otoczenie, nowe obowiązki, nowa rzeczywistość. Rozpoczynając studia, pamiętaj, że nie ma nic złego w zadawaniu pytań, czy proszeniu o pomoc. Masz do tego pełne prawo. Gwarantujemy, że prosząc o rady, pomoc, albo „zwykłe” zadawanie pytań, szybciej i łatwiej odnajdziesz się w nowej sytuacji. Dotyczy to spraw typowo uczelnianych, jak również mieszkania w nowym mieście.

7. Upewnij się, czy te studia są dla ciebie

Podczas pierwszego roku studiów upewnij się, czy kierunek, który wybrałaś faktycznie jest dla ciebie. Może po kilku miesiącach spędzonych na uczelni uznasz, że chcesz studiować coś zupełnie innego, na innej uczelni, albo… że studia to nie twoja bajka. Koniec pierwszego roku akademickiego to bardzo dobry czas na (ewentualne) zmiany. Po kilku latach studiów uznasz prawdopodobnie, że na ma już sensu czegokolwiek zmieniać.

8. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę

Egzaminy na studiach odbywają się zazwyczaj dwa razy w roku – pod koniec semestru zimowego i letniego. Powiedzmy sobie szczerze: nie każdy student uczy się systematycznie. Większość zostawia wszystko na ostatnią chwilę, a później zarywa kilka nocy podczas sesji egzaminacyjnej. Z doświadczenia wiemy, że lepsza opcja to systematyczna nauka.

Ikea stworzyła akademik w jednym z polskich miast! Te wnętrza i... cena robią wrażenie >>>