Elvis Presley rozpoczął swoją spektakularną karierę na początku lat 50. XX wieku. Z powodu przedwczesnej śmierci artysty potrwała ona tylko nieco ponad dwie dekady. Amerykański gwiazdor zdążył jednak w tym stosunkowo krótkim czasie wypuścić tak ogromną liczbę hitów, że mógłby nimi z powodzeniem obdzielić dziesiątki innych wykonawców. Od rock'and'rolla, przez country, gospel i blues, po R&B. Jak wiadomo, kultowy wokalista romansował z wieloma gatunkami i stylami muzycznymi. Jedno zawsze jednak pozostawało niezmienne – jego charakterystyczny, hipnotyzujący głos. Oto kawałki, które sprawiły, że o niesamowitej twórczości Elvisa Presleya pamiętamy do dziś.

Najlepsze piosenki Elvisa Presleya

Jak spośród setek piosenek Elvisa Presleya wybrać te najlepsze? Takiego zadania podjęli się parę lat temu czytelnicy amerykańskiego magazynu muzycznego „Rolling Stone” z okazji okrągłej rocznicy urodzin legendarnego piosenkarza. Oto dziewięć kawałków, które zdobyły najwięcej głosów. Sprawdźcie, czy na pewno znacie je wszystkie – to totalne klasyki, które powinien kojarzyć każdy szanujący się meloman i miłośnik popkultury.

PS. Te utwory z pewnością warto także sobie odświeżyć przed seansem wyczekiwanego filmu „Elvis” w reżyserii Baza Luhrmanna z Austinem Butlerem w tytułowej roli króla rock'and'rolla.

#9 „Kentucky Rain”

Ten poruszający kawałek z 1970 roku opowiada o zatroskanym mężczyźnie, który przemierza zimne i deszczowe Kentucky w poszukiwaniu swojej zaginionej miłości. W sam raz na długie jesienne wieczory.


#8 „An American Trilogy”

Spopularyzowany przez Elvisa utwór to tak naprawdę miks trzech piosenek z XIX wieku: folkowego utworu „Dixie”, pieśni patriotycznej „The Battle Hymn of the Republic” oraz wywodzącej się z Bahamów kołysanki „All My Trials”.


#7 „Heartbreak Hotel”

Absolutny klasyk z 1956 roku. Elvis Presley wykonywał ten utwór na niemal każdym swoim koncercie.


#6 „Love Me Tender”

Słynna ballada króla rock'n'rolla. Do dziś uważana za jeden z najpiękniejszych utworów o miłości w historii muzyki popularnej.

Zobacz także:


#5 „Can't Help Falling In Love”

Piosenka pochodzi z albumu „Blue Hawaii”, czyli soundtracku do filmu z 1961 roku o tym samym tytule. Elvis Presley wcielił się tam w rolę Chada Gatesa.


#4 „Jailhouse Rock”

To pierwszy singiel Elvisa Presleya, który zadebiutował na samym szczycie brytyjskiej listy przebojów.


#3 „In the Ghetto”

Jeden z najbardziej poruszających utworów w dyskografii Presleya. Kawałek opowiada o chłopaku z getta w Chicago, który dorasta w nędzy i głodzie. Smutny utwór ukazuje, jak ciężko wydostać się z błędnego koła ubóstwa i przemocy.


#2 „If I Can Dream”

W warstwie tekstowej bez problemu dopatrzyć można się nawiązań do słynnego przemówienia „I Have a Dream” – (pol. Mam marzenie) Marthina Luthera Kinga z 1963 roku.


#1 „Suspicious Minds”

Jako pierwszy ten utwór nagrał w 1968 roku amerykański wokalista i autor piosenek Mark James. Kawałek jednak zupełnie przeszedł bez echa. Z kolei wydana rok później wersja Elvisa Presleya stała się megahitem.