Ślub to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego człowieka. Od dziecka czekamy na chwilę, w której przysięgniemy naszej drugiej połówce miłość dopóki śmierć nas nie rozłączy. Większość osób decyduje się na ślub połączony z weselem – trudno się dziwić, wesele to piękne przeżycie, zarówno dla państwa młodych, jak i dla gości. Warto jednak zadbać o to, żeby oprócz pięknej oprawy, na weselu nie zabrakło licznych ślubnych atrakcji. 

Przygotowania do ślubu i wesela zaczynają się najczęściej już kilka miesięcy przed samym wydarzeniem. Optymalny czas, w którym najlepiej zabrać się za organizacje tego ważnego dnia to około rok przed. Dzięki temu unikniecie rozczarowań związanych z tym, że wymarzona sala została zarezerwowana przez kogoś innego, a zespół weselny nie ma już wolnych terminów. Kiedy już upewnicie się, że udało się zarezerwować dokładnie to, co chcieliście, to warto zabrać się za planowanie uroczystości weselnej. Wesela, gdzie nic się nie działo, a rolę wodzireja przejmował jeden z wujków, dawno już wyszły z mody. Teraz w modzie jest dbałość o każdy element i dokładne zaplanowanie wszystkich detali, od tego gdzie będą siedzieli goście, po szczegóły atrakcji weselnych. Organizując wesele, warto zastanowić się nad ogólnymi preferencjami gości, chociaż prawda jest taka, że gromadząc na weselu taką liczbę osób nie sposób zadowolić wszystkich. Atrakcje weselne, w formie zabaw, przerywników czy wizualnych atrakcji pomogą gościom się zintegrować, ciekawie zajmą czas, a przede wszystkim sprawią, że wasze wesele każdy zapamięta na długo.

Czy odwołać ślub i wesele z powodu koronawirusa? Pytamy wedding plannerkę >>>

Atrakcje na wesele

Atrakcje ślubne nie muszą ograniczać się do samej zabawy weselnej. Sam ślub również warto uświetnić atrakcjami, tak, żeby był niezapomnianym przeżyciem dla was i waszych gości. Warto zadbać o odpowiednią oprawę muzyczną w kościele. Coraz bardziej popularne jest zapraszanie śpiewaczek operowych i muzyków, którzy dzięki swoim umiejętnościom muzycznym sprawią, że niejednej osobie poleci łza ze wzruszenia. Może to być np. jedna z wersji przepięknej Ave Maria albo Hallelujah. W kościołach niesamowicie brzmią instrumenty fletowe i skrzypcowe, więc dobrze dobrana oprawa muzyczna będzie doskonałą atrakcją weselną. Sam kościół na czas ślubu można udekorować kwiatami, pięknie wyglądają kompozycje różnych gatunków róż oraz rozsypane płatki kwiatów na drodze pary młodej do ołtarza. Jedną z najnowszych atrakcji weselnych w kościele są filmy z poznania pary młodej albo historie opowiadane przez rodziców lub świadków. Takie filmy lub opowieści sprawdzą się również na salach ślubnych w urzędach stanu cywilnego.

Disney wypuści kolekcję sukien ślubnych inspirowanych waszymi ulubionymi księżniczkami >>>

Atrakcje weselne – muzyka i wystrój sali

Śmiało można powiedzieć, że wesele samo w sobie jest atrakcją dla gości. Dobrze jednak urozmaicić cały przebieg zabawy weselnej. Wielu osobom powitanie pary młodej na sali kojarzy się zazwyczaj z marszem weselnym. Nie ma nic złego w hołdowaniu tradycji, jednak coraz więcej osób odchodzi od tego na rzecz nowszych utworów muzycznych np. Love is in the air (John Paul Young), Beautiful Day (U2), Crazy in love (Beyonce), We will rock you (Queen). Miłośnicy tradycji mogą zamówić np. kapelę ludową, która powita ich ślubnymi przyśpiewkami i zabawi nimi gości podczas całej zabawy weselnej. Ciekawą atrakcją na weselu będzie również wystrój sali weselnej. Zarówno samodzielna dekoracja, jak i skorzystanie z pomocy firmy dekoracyjnej będą efektowne, jeśli postawimy na to, co zgodne z naszymi osobistymi preferencjami. Ostatnimi czasy bardzo modne są ozdobniki nawiązujące do ulubionych filmów młodych. Nie trzeba zamieniać sali weselnej w plan filmowy, ale delikatne dodatki np. tematyczna księga gości albo filmowe tabliczki imienne będą wyglądały bardzo oryginalnie. Coraz więcej osób odchodzi też od tradycyjnego świetlnego napisu LOVE, teraz na topie jest napis MIŁOŚĆ i MY.

Atrakcje weselne – pierwszy taniec i zabawy weselne

Pierwszy taniec również może być wyjątkową atrakcją ślubną. Atrakcją będą zarówno oryginalny układ taneczny np. piękny walc, jak i wszelkie urozmaicenia. Przepięknie będzie wyglądał taniec z użyciem ciężkiego dymu. Goście zobaczą jak tańczycie w chmurach i z pewnością długo tego nie zapomną. A może zaskoczycie gości energetycznym układem tanecznym do kultowych piosenek np. Michaela Jacksona? Ciekawą atrakcją na weselu będzie zaangażowanie gości w pierwszy taniec np. nauka wspólnego układu tanecznego. Let’s dance!

Prawdziwe przyjęcie ślubne nie może odbyć się bez zabaw weselnych. To one są najlepszą atrakcją weselną – integrują gości i zapewniają niesamowitą zabawę. Do najbardziej popularnych należą: pociąg, taneczne wycieczki po różnych krajach, wędrująca paczka oraz toasty w różnej formie np. „gorzka wódka” albo „a teraz idziemy na jednego”. Punkt kulminacyjny wesela to oczywiście oczepiny. To moment pełny atrakcji weselnych, na który wszyscy czekają najbardziej. Tutaj warto postawić na takie zabawy jak: test zgodności, gorące krzesła, taniec wykupny oraz oczywiście rzucanie muchą i bukietem. Atrakcją dla gości niewątpliwie będzie też tort weselny. Jego wygląd może być naprawdę różny, od tradycyjnego białego tortu z figurkami, po tort z babeczek.

Pomysły na weselne niespodzianki

Wyjątkową atrakcją ślubną dla gości weselnych będą prezenty. Podziękujcie gościom za ich obecność i życzenia pomyślności na nowej drodze życia. Pole do popisu jest naprawdę duże, świetnie sprawdzą się np. miody, bursztyny, magnesy, podkładki, małe roślinki oraz ziarenka, które goście mogą zasadzić i zobaczyć co z niego wyrośnie. Atrakcjami weselnymi, które z pewnością zaskoczą gości, będą fotobudka, fotolustro, pokazy barmańskie, występy iluzjonistów, a nawet koncerty gwiazd. Wciąż często wykorzystywaną niespodzianką jest wjazd młodych konno na sale weselną. Gości możecie zaskoczyć również kulinarnie – smaczną atrakcją weselną będzie tematyczny stół z jedzeniem np. wiejski, regionalny albo nawiązujący do różnych krajów.

Jakie atrakcje dla dzieci na wesele?

Planując weselne atrakcje nie można zapomnieć o najmłodszych gościach. Wielu waszych gości na pewno przyjdzie z dziećmi. Pokażcie im, że bez względu na wiek, każdy gość jest dla was tak samo ważny. Atrakcje dla dzieci można przygotować samodzielnie, albo wynająć grupę animacyjną. Wszystko trzeba uzgodnić wcześniej z DJ-em lub wodzirejem, bo jeśli nie wynajmiecie animatorów, to on będzie odpowiedzialny za poprowadzenie zabaw dla dzieci. Dzieci zwykle wymagają większej uwagi i siły przekonywania niż dorośli, dobrze więc zaplanować takie atrakcje, które przez dłuższy czas skupią uwagę najmłodszych. Zawsze dobrze sprawdzają się zabawy taneczne np. tańce z bajek (bajkowe piosenki np. z Disneya) i tańce na gazetach z rodzicami. Dzieci na pewno bardzo ucieszą się ze stołu z atrakcjami. Wbrew pozorom taki stół naprawdę bardzo łatwo przygotować. Najlepiej ustawić go w bardziej ustronnym miejscu, żeby dzieciom nie przeszkadzała głośna muzyka. Na stole można położyć kredki, flamastry, bloki rysunkowe, naklejki, książeczki (z uwzględnieniem różnych grup wiekowych), kleje, nożyczki z zaokrąglonymi brzegami i wycinanki. Starszym dzieciom warto przygotować osobny stół i położyć na nim np. dwa budżetowe tablety graficzne.