Zabawy na oczepiny i wesele

Gry weselne to świetny sposób, aby uczynić ten wyjątkowy dzień jeszcze bardziej niezapomnianym. Mogą być świetnym źródłem rozrywki i przyjemności zarówno dla gości, jak i dla pary młodej. Mają one jednak również swoich przeciwników, którzy uważają, że są zbyt dziecinne lub głupie. Specjalnie dla was, wybraliśmy najlepsze zabawy na wesele. Wśród nich znajdziecie oryginalne pomysły na zabawy, również na wesele z klasą. Niezależnie od Waszych preferencji, te gry sprawią, że Wasze wesele będzie pełne zabawy i śmiechu!

Zabawy weselne śmieszne – Kareta

Hitem ostatnich sezonów jest zabawa weselna kareta. Wodzirej, świadek lub DJ wybiera spośród gości 7 osób. W sumie bawi się grupa 9-osobowa, a dwoje z nich stanowi Młoda Para.

Przydzielone zostają następujące role:

1. Koń lewy

2. Koń prawy

3. Woźnica

4. Koło przednie lewe

Zobacz także:

5. Koło przednie prawe

6. Król (Pan Młody)

7. Królowa (Panna Młoda)

8. Koło tylne lewe

9. Koło tylne prawe

Suknie ślubne do 500 zł, czyli jak kupiłam suknię ślubną w... Zarze >>>

Do tej zabawy weselnej potrzebne będą krzesła, ułożone w odpowiedniej kolejności. Każdemu z uczestników przydzielone jest jedno krzesło i jedna rola. Potrzebny będzie również narrator, który głośno będzie czytać tekst. Podczas czytania tekstu każdy z uczestników, po usłyszeniu swojej roli, musi wstać i obejść swoje krzesło. Przy czym na słowo „kareta” wstają Woźnica, Królowa, Król, i Koła. Na hasło „koń” wstają wszystkie konie. Za zagapienie się (przeoczenie swojej kolejności) obowiązuje kara, na przykład karny kieliszek wódki. Różne wersje tekstów czytanych można znaleźć w internecie, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie ułożyć zabawną treść.

Kulturalne zabawy weselne – Test zgodności

Ciekawe zabawy weselne? Test zgodności sprawdzi się idealnie. Ta zabawa przeznaczona jest bardziej dla nowożeńców niż dla gości, bo ich aktywność ogranicza się w zasadzie do oglądania i spontanicznego reagowania na to, co odbywa się na środku sali. A dzieją się rzeczy bardzo interesujące.

Na czym polega ta zabawa? Para młoda siada na krzesłach obok siebie, ale tyłem, tak by się nie widzieli. Następnie świadkowie wręczają parze po 2 kartki lub tabliczki z napisem „ja” i „on”/„ja” i „ona”. Opcjonalnie para młoda zdejmuje buty i wymienia się między sobą jednym butem, a każdy z nich symbolizuje jedną osobę. Wodzirej zadaje na głos pytania, a para młoda jednocześnie podnosi karteczki/tabliczki z napisem lub odpowiedni but.

 

Pytania mogą brzmieć następująco:

1) Kto pierwszy pocałował?

2) Kto jest bardziej uczuciowy?

3) Kto jest lepszym kierowcą?

4) Kto pierwszy zasypia w łóżku?

5) Kto po raz pierwszy powiedział „kocham”?

6) Kto będzie wyrzucać śmieci?

7) Kto jest bardziej uparty?

Idealnie, gdy para młoda wyraża pełną zgodność i na wszystkie pytania odpowiada w ten sam sposób, ale, co tu kryć, więcej śmiechu jest, kiedy ich odpowiedzi nie do końca się zgadzają.

Jak zorganizować ślub i wesele? Dominika Soja-Blat z „Mówię o ślubie” odpowiada na najczęściej zadawane pytania >>>

Nowoczesne zabawy weselne – Integracyjne

A może konkurencja na sportowo? Idealną drużynową zabawą weselną jest... jazda na hulajnodze do celu. Tym celem może być na przykład taca z drinkami lub z kieliszkami z wódką. Wskazane jest, by na trasie pojawiły się przeszkody do ominięcia. Można przeprowadzić mały turniej, z kilkoma hulajnogami, z podziałem na drużyny itd. Im więcej kreatywności, tym lepiej!

Nowością na 2022 rok jest także weselna zabawa integracyjna z wykorzystaniem gry Wieża. Polega ona na budowaniu wieży z drewnianych klocków. Czym różni się ona od zwykłego układania elementów w pojedynkę? Ilością osób i sposobem współpracy! Klocki rozkłada się losowo na podłodze. Każdy z zawodników trzyma w ręce sznurek, na którego końcu znajduje się dźwig. Należy nim tak unosić klocki, by powstała z nich wieża. Pojedynczy uczestnik zabawy musi manewrować sznurkiem w taki sposób, by wieża się nie zawaliła.

Bardziej odważną zabawą integracyjną o długiej tradycji jest Kuszenie Adama. Może w niej brać udział kilka par jednocześnie. Każda z nich otrzymuje od wodzireja jabłko uwiązane na końcu sznurka (sznurki powinny być jednakowej długości). Kobiety trzymają jabłka, a zadaniem panów jest zjedzenie jabłka w jak najkrótszym czasie. Jest jednak jeden haczyk – musi się to odbyć bez pomocy rąk. Pozostali weselnicy zagrzewają uczestników zabawy do walki.

Jeszcze inną propozycją weselnej zabawy integracyjnej jest Podaj wałek. Uczestnicy tworzą na środku sali koło, a następnie mają przekazywać sobie wzajemnie wałek do ciasta. Cała trudność polega jednak na tym, że nie może się to odbywać przy użyciu rąk. Możliwości jest wiele i wszystko zależy od twórczego podejścia do tematu. Niektórzy podają sobie przedmiot pod brodą, jeszcze inni używają do tego pach, zgięć kolan itd. Salwy śmiechu i integracja – gwarantowane!

Zabawy weselne – Krasnoludek

Zabawy weselne często odbywają się, gdy w tle leci muzyka. Tak jest również w przypadku gry Krasnoludek. Chodzi w niej o to, by goście ustawili się plecami do siebie, tworząc koło. Następnie wszyscy maszerują, śpiewając jednocześnie przyśpiewkę (Nocą ciemną przez ogródek idzie sobie krasnoludek...). W tym czasie prowadzący wydaje gościom różne zabawne komendy: „łokcie na bok”, „kciuki do przodu”, „wykop do przodu” itd.

Nagle muzyka cichnie, a powodem tego jest rzekomy brak dyscypliny wśród gości i niewłaściwe wykonywanie poleceń. Wodzirej dostrzega jednak osobę, która świetnie wykonała wszystkie figury, czyli pana młodego. Teraz to on ma zaprezentować gościom, jak się tańczy, a reszta powinna patrzeć i się uczyć. Na parkiecie pozostaje więc tylko jedna osoba.

Zabawy weselne z klasą – Familiada

A może teleturniej? Jeśli interesują Cię zabawy weselne z klasą, to Familiada sprawdzi się znakomicie. To integracyjny quiz na wiedzę, którego forma jest znana w zasadzie wszystkim. Musisz tylko zastanowić się kto będzie Karolem Strasburgerem...

Wodzirej, DJ lub świadek tworzy dwie drużyny. Skoro Familiada, to najlepiej, by w danej grupie znalazły się osoby wyłącznie z kręgu pana młodego lub panny młodej. Podczas kolejnych rund na środek wysyła się po jednym przedstawicielu (lub przedstawicielce) z każdej drużyny. Na ekranie rzutnika wyświetlana jest prezentacja multimedialna z pytaniami i odpowiedziami A, B, C, D. Uczestnicy powinni udzielić jak najwięcej poprawnych odpowiedzi. Czego dotyczą pytania? Oczywiście nowożeńców! Uczestnicy muszą popisać się wiedzą o związku młodej pary oraz o hobby i zainteresowaniach każdego z małżonków.

Przykładowe pytania:

1) Jaki rozmiar buta ma Panna Młoda?

a) 36

b) 38

c) 39

d) 37,5

2) Co Pan Młody najbardziej lubi robić w wolnym czasie?

a) gotować

b) jeździć na rowerze

c) grać na gitarze

d) czytać książki fantastyczne

3) Gdzie poznali się Państwo Młodzi?

a) na koncercie

b) nad rzeką

c) na wyjeździe ze znajomymi

d) na imprezie w klubie

Oczywiście pytania można dowolnie personalizować, a ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia.

Taka zabawa jest bardzo interesująca, bo po pierwsze wprowadza nieco rywalizacji, a po drugie doskonale pokazuje, ile tak naprawdę wiedzą o was bliskie osoby. Niektóre wyniki mogą okazać się zaskakujące! Ale to już można przedyskutować potem.

Zabawy weselne – Gorące krzesła

Kto pamięta o kultowej zabawie ze szkolnych lat? W sezonie 2023 wraca do łask! Na środku sali ustawia się koło, składające się z odwróconych do siebie tyłem krzeseł. Im jest ich więcej, tym lepiej. W zabawie powinno uczestniczyć od 10 do kilkunastu osób. Najlepiej, gdyby wśród nich znaleźli się nowożeńcy. Następnie puszcza się muzykę. Uczestnicy poruszają się gęsiego wokół koła z krzeseł. Gdy melodia przestaje grać, wszyscy szybko muszą zająć pozycje siedzące, po jednej osobie na jedno krzesło, ale przy każdej rundzie jest o jedno krzesło mniej niż uczestników zabawy w danym momencie. Odpada osoba, która nie zdąży zająć wolnego miejsca. Wygrywa ten, kto utrzyma się przy krzesłach do samego końca.

Zabawy weselne – Taniec ze sznurkiem

Twoi goście lubią tańczyć i wykazywać się sprawnością fizyczną? Koniecznie zaproponuj im taniec ze sznurkiem. Ta sportowo-taneczna aktywność wpisuje się znakomicie w modne zabawy weselne. Śmieszne, niezapomniane wrażenia gwarantowane!

Do zabawy potrzebna wam będzie lina lub taśma o długości około 4-5 metrów. Dwie osoby, na przykład świadek i świadkowa, rozciągają ją w poprzek parkietu. Co jedną rundę będą oni obniżać wysokość liny o kilka centymetrów. Tańczący ludzie dobierają się w pary. Ich zadaniem jest przejść pod liną, nie przerywając tańca. W trakcie przechodzenia pod sznurkiem pary muszą trzymać się blisko siebie. Jest jednak pewna trudność – nie można dotknąć liny jakąkolwiek częścią ciała! Osoba prowadząca zabawę musi też dopilnować, by każda para przeszła pod nią taką samą ilość razy. Odpadają te pary, które przewrócą się lub dotkną sznurka. Wygrywają osoby, które wytrwają do samego końca.

Zabawy weselne integracyjne – Pociąg... ze stacjami

Chyba każdy zna zabawę weselną Pociąg. My jednak proponujemy bardziej urozmaiconą wersję.

Warto zaprosić do wspólnej „jazdy pociągiem” jak największą liczbę gości, docelowo – wszystkich. Goście ustawiają się w szeregu czyli wagonikach, trzymając się wzajemnie. „Maszynistką składu” jest panna młoda. Do zabawy warto wykorzystać przedmioty, takie jak gwizdek lub czapka dla prowadzącego pociąg weselny. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by dla pozostałych pasażerów przygotować peruki, czapki i inne zabawne gadżety. Do jakiej piosenki najlepiej zatańczyć? Oczywiście do słynnego „Jedzie pociąg z daleka” Ryszarda Rynkowskiego!

Ale żeby nie było nudno, przygotowaliśmy urozmaiconą wersję tej popularnej zabawy weselnej. Dodatkową atrakcją są umowne stacje kolejowe, przy których co jakiś czas zatrzymuje się pociąg z gośćmi. Osoba prowadząca zabawę oznajmia przez mikrofon, do jakiej stacji się dociera. Uczestnicy, podczas postoju, mają za zadanie... zatańczyć narodowy taniec danego kraju.

Przykładowe propozycje stacji:

 • Wiedeń (walc)
 • Praga (polka)
 • Bawaria (bawarka)
 • Rosja (kozaczek)
 • Warszawa (polonez)
 • Francja (kankan)

Jeśli goście nie wiedzą, na jaki taniec się zdecydować, wodzirej powinien podpowiedzieć, na przykład: „Narodowy czeski taniec to taki, który ma w nazwie kobietę narodowości polskiej”, „Co tańczymy na studniówce?” itd. Najlepiej jeśli stacja „Warszawa” następuje na sam koniec, bo jest to dobry pretekst do odtańczenia pełnego poloneza przy odpowiedniej oprawie muzycznej. Wrażenia na pewno będą niezapomniane!

Zabawy weselne – Odgłosy zwierząt

Co powiesz na małą wycieczkę do świata fauny? Twoi goście mogą na czas zabawy odkryć w sobie nowe pokłady dzikiej energii! Zabawa ma proste zasady i jest łatwa do zorganizowania. Potrzebne będzie około 10 osób.

Na pannę młodą czeka miejsce na środku sali. Kilka metrów za nią ustawia się rząd uczestników. Ważne jest to, by zgadująca panna młoda nie oglądała się za siebie, bo wtedy konkurencja zwyczajnie się nie powiedzie. Uczestnicy losują kartki z nazwami zwierząt. Muszą to być takie stworzenia, które wydają charakterystyczne odgłosy, na przykład lew, baran, osioł, pies, wilk, kot itd. Każdy z uczestników wydaje określony dźwięk, a zadaniem Panny Młodej jest rozszyfrowanie, który głos należy do jej męża. Do zabawy można też podejść w inny sposób. panna młoda musi odgadnąć, jakie zwierzęta naśladują uczestnicy. Trudność polega na tym, że goście mogą odgrywać swoje role dość nieudolnie, co na pewno rozbawi pozostałych weselników.

Kreatywne zabawy weselne – Fanty weselne

Zabawy weselne mogą stanowić pretekst do fizycznej aktywności, a konkretnie do... biegania. Tak jest w przypadku ostatniej z polecanych przez nas zabaw weselnych, czyli fantów. Zdecydowanie wymaga ona od gości sprawności, ale właśnie na tym polega jej urok.

Do zabawy warto zaprosić od 5 do 10 uczestników, najlepiej młodych. Mają oni za zadanie zdobywać przedmioty wskazane przez wodzireja i umieszczać je w wyznaczonym miejscu, na przykład przy przydzielonych do nich krzesłach na środku sali. Chodzi o to, by biegać na jak najdłuższe odległości. Czym mogą być fanty? To praktycznie wszystko, co można sobie wyobrazić, choć oczywiście przy tworzeniu listy przedmiotów warto zachować nieco zdrowego rozsądku,

Przykładowe fanty do zdobycia na sali weselnej:

 • telefon komórkowy
 • szminka
 • okulary przeciwsłoneczne
 • butelka wódki
 • muszka od garnituru
 • żywy kwiat
 • chochelka
 • czysta serwetka stołowa
 • dziesięć złotych w papierku
 • męski but

Frajda polega na tym, że uczestnicy, biegający po sali i proszący o wydanie fantów, angażują w zabawę wszystkich gości weselnych. Im bardziej zaskakujący przedmiot trzeba zdobyć, tym lepiej.

O ile w przypadku telefonu komórkowego, chusteczek czy pieniędzy, sprawa jest prosta, tak już element damskiej bielizny, butelka dżinu, dziecięca zabawka czy inna oryginalna rzecz, stanowi nie lada wyzwanie. Do głosu dochodzi wówczas ludzka zaradność i kreatywność, bo zawsze można zastąpić niemożliwą do zdobycia rzecz czymś innym, podobnym. Ale to już musi ocenić sędzia, czyli wodzirej. Kolejno z gry odpadają ci uczestnicy, którzy w wyznaczonym czasie (na przykład 30 sekund) nie dostarczą przedmiotu. Na koniec wodzirej sprawdza, czy rzeczywiście nikt nie oszukiwał i czy fanty są zgodne z czytaną listą. Wygrywa ten, komu udało się zgromadzić jak najwięcej fantów