Słowo balayage w języku francuskim oznacza zamiatanie. Dlaczego właśnie tak nazywa się więc popularna w latach 90. metoda koloryzacji włosów? Bo jej wykonywanie w pewnym sensie przypomina tę czynność. Balejaż – spolszczona wersja tego słowa też jest poprawna – polega na energicznych ruchach pędzlem (niczym miotłą) w celu nałożenia farby. Dzisiaj, aby przekonać się, jak wygląda klasyczny balejaż, trzeba zapytać Google. Dowodów tej zbrodni – bo właśnie tak niektórzy określają balejaż – nie brakuje. Nie zmienia to jednak faktu, że balejaż dał spore pole do rozwoju i popisu we współczesnym fryzjerstwie, jeżeli chodzi koloryzację mającą na celu rozjaśnienie kosmyków.

Farbowanie włosów w domu – rzeczy, które należy wiedzieć, zanim się tego podejmiecie >>>

Czy balejaż nadal jest modny? Pytamy eksperta

- Balejaż mocno się zmienił na przestrzeni lat – mówi nam Mateusz Mojsak, fryzjer i właściciel salonu Mojsak Hair na warszawskim Mokotowie (ul. Odolańska 12). - Kiedyś był dwukolorowy, a nawet trzykolorowy lub zrobiony rozjaśniaczem. I tak jak rozjaśniacz zadziałał, tak zostawało, czyli białe włoski z widocznymi przejściami – tłumaczy. Pytamy go, czy spotyka się jeszcze z klientkami, które przychodzą do niego po koloryzację rodem z lat 90. Okazuje się, że rzadko. Generalnie balejaż to podstawa do wszystkich pojaśnień, jakie wykonuje w swoim salonie, czyli refleksów, ombre lub sombre. Aktualnie króluje ta ostatnia koloryzacja. - W sombre przejścia są subtelne, a można uzyskać efekt bardzo jasnych włosów z naturalnym odrostem tak jak przy balejażu – tłumaczy Mateusz.

Oto najmodniejsze kolory włosów na sezon wiosna-lato 2020 >>>

Sombre – modna koloryzacja na 2020 rok. Dla kogo?

Mateusz jest wielkim fanem sombre, ponieważ ta koloryzacja daje bardzo naturalny efekt. Podpowiada, że sprawdzi się zarówno na włosach cienkich, jak i grubych, a także tych długich oraz średniej długości. Sombre rekomenduje też osobom, które nie chcą chodzić co miesiąc do fryzjera. - Spotykamy się dwa, trzy razy do roku na rozjaśnianie, a co 6 tygodni odświeżamy kolor, czyli wykonujemy tonowanie – podkreśla. A oto przykładowa koloryzacja sombre w jego wykonaniu.