Aqua wciąż na topie

„Barbie Girl” to bez wątpienia jeden z symboli lat dziewięćdziesiątych. Za jego sukcesem stoi założony w 1994 roku duńsko-norweski zespół Aqua, w skład którego wchodzą Lene Nystrøm, René Dif, Sørena Rasteda i Clausa Norreena. Od momentu wydania singla, czyli 1997 r., formacja zyskała międzynarodową rozpoznawalność, a płyta sprzedała się w nakładzie 8 mln egzemplarzy. Na dodatek kultowa już piosenka natychmiast trafiła na szczyty list przebojów radiostacji na całym świecie – w amerykańskim notowaniu Billboard Hot 100 zajęła wysokie siódme miejsce. 

Dziś – 25 lat po premierze „Barbie Girl” – teledysk może pochwalić się wynikiem 1,1 miliarda wyświetleń na platformie YouTube. Z okazji jubileuszu zespół Aqua przygotował dla swoich fanów nie lada niespodziankę, publikując w mediach społecznościowych akustyczną wersję utworu, która od razu stała się hitem w sieci. Na TikToku nagranie zostało odtworzone już ponad 1,4 mln razy i zebrało 153 tys. polubień. 

@aquadk We did an acoustic version of Barbie Girl to celebrate our 25th anniversary 💖 #aqua25 ♬ Barbie Girl - Aqua

„Barbie Girl” ma już 25 lat

Choć utrzymany w ironicznym tonie przebój okazał się globalnym fenomenem, wielokrotnie wzbudzał także sporo kontrowersji. Nie byliśmy przygotowani na wszystkie negatywne reakcje. W głębi serca wiedziałem, jakie były moje intencje i trochę trudno było mi przełknąć tę krytykę – wspomina po latach Lene Nystrøm.

W 2000 roku producent kultowej lalki Barbie, czyli firma Mattel, wytoczyła skandynawskiej formacji proces, twierdząc, że piosenka „Barbie Girl” narusza ich dobre imię i szkodzi wizerunkowi marki. Amerykański koncern sugerował, że produkowana przez nich plastikowa zabawka stała się w postrzeganiu wielu osób obiektem seksualnym. Sąd oddalił pozew, przyznając rację autorom hitu, że utwór jest jedynie parodią. 

Mimo wygranej sprawy, międzynarodowego sukcesu i wydaniu kolejnego albumu, rok później zespół Aqua niespodziewanie ogłosił zawieszenie działalności. Zdecydowaliśmy się zakończyć działalność w 2001 roku, głównie dlatego, że straciliśmy ze sobą kontakt – mówiła Nystrøm. Po 10 latach przerwy artyści postanowili jednak wrócić na scenę. 30 września 2011 r. światło dzienne ujrzała trzecia płyta formacji zatytułowana „Megalomania”.