Paszporty Polityki 2019 rozdane!

Wczorajszego wieczoru, 14 stycznia 2020 roku, w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala rozdania Paszportów Polityki”, jednych z najważniejszych nagród w Polsce, które od 1993 roku  przyznawane są młodym twórcom, którzy szczególnie przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju u na świecie. Nagrodę można otrzymać tylko raz w życiu – w kategoriach, takich jak film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, a także kultura cyfrowa. Ma być ona przepustką do światowej kariery. Kogo nagrodzono w tym roku? Przedstawiamy wszystkich laureatów Paszportów Polityki 2019.

Laureaci Paszportów Polityki 2019

Niewątpliwie wczorajszy wieczór do udanych zaliczyć może Bartosz Bielenia, który odebrał statuetkę za rolę w „Bożym Ciele”. To kolejny sukces produkcji w ostatnim czasie – w tym tygodniu polski film otrzymał także nominację do Oscara!

Wśród laureatów Paszportów Polityki” znaleźli się także: Weronika Szczawińska (za spektakle podejmujące ważną tematykę społeczną), Dominika Słowik, która w swojej powieści „Zimowla” w oryginalny sposób spojrzała na lata 80. i 90., Weronika Gęsicka – za prace, w których pozornie uporządkowany świat nagle ukazuje pęknięcia, rysy, podwójne dno. W kategorii muzyka poważna za najnowszą płytę „Facce d’amore” (i kontynuację świetnie rozpoczętej światowej kariery) wyróżniono Jakub Józefa Orlińskiego, w kategorii muzyka popularna – Błażeja Króla, który ujął jury piosenkami łączącymi poetycką lakoniczność, surrealistyczną wyobraźnię i niezwykłe wyczucie melodii.

Statuetkę w kategorii kultura cyfrowa statuetkę zgarnął zaś Dawid Ciślak, znany jako Polyslash, którego gra „We. The Revolution” uznana została za jeden z najważniejszych komentarzy do współczesności.

Wśród nagrodzonych znalazła się także noblistka Olga Tokarczuk, która podczas gali odebrała nagrodę specjalną – tytuł Kreatora Kultury. Odbierając statuetkę, pisarka ucieszyła się, że może inspirować młodych twórców i pochwaliła polską kulturę. Podkreślając, że to właśnie kultura jest polskim dobrem narodowym. Trudno się z nią nie zgodzić. Zwłaszcza podczas takiego wydarzenia.

Olga Tokarczuk ma własną figurkę lego! Musicie to zobaczyć.

Zobacz także:

Olga Tokarczuk podczas Paszportów Polityki 2019 / AKPA