O zakupie biżuterii nigdy nie myślimy w kontekście chwilowych trendów, które za moment miałyby zniknąć na dobrych kilka sezonów. Analizując ozdoby prezentowane na wybiegach szukamy z jednej strony powiewu świeżości, a z drugiej również ponadczasowych rozwiązań, które przetrwają próbę czasu. Obserwacja najnowszych kolekcji doprowadziła nas do siedmiu pewniaków. Biżuteria 2023 to przynajmniej tyle uniwersalnych przebojów. Każdy z nich będzie mógł zdobić stylizacje nie tylko w tym roku. Ma pewne miejsce w szkatułce z biżuterią również w kolejnych sezonach.

Biżuteria 2023 – Perły

Perły to pewniak w każdym sezonie. Numer jeden z listy ulubionej biżuterii Francuzek to międzynarodowy przebój, który jest stale widziany w różnych zakątkach świata. Wraz z wizją projektantów perły mogą przechodzić jednak różne metamorfozy. W danym sezonie mogą być popularne sznury pereł lub krótkie chokery, pierścionki, kolczyki lub jeszcze inne modele biżuterii. Na tym nie koniec. W grę wchodzi bowiem także ich rozmiar. Właśnie to głównie zwraca uwagę w kolekcjach na 2023. Pierścionek z ogromną perłą, kolczyki z okazałymi perłami i naszyjniki z podobnych rozmiarów ozdobami to propozycje z kolekcji Ralph Lauren, Rejina Pyo i Givenchy. Nie ma też wątpliwości, że drobne i subtelne perły także będą obecne w stylizacjach. W końcu wybiegowe inspiracja to tylko luźna sugestia.

Biżuteria 2023 – Srebrna biżuteria

Złota biżuteria była numerem jeden od wielu lat. W ostatnich latach jednak zaczęła ustępować miejsca srebru. To właśnie ten kolor od kilku sezonów stale przemycają w swoich kolekcjach czołowe domy mody. Widać to także w kolekcjach na 2023. Srebrne kolczyki, naszyjniki, pierścionki i bransoletki nie należały do rzadkości na wybiegach. Wręcz przeciwnie, zdominowały wiele kolekcji, a także były stałym dodatkiem do stylizacji fashionistek, które podczas tygodni mody przyłapali fotografowie i fotografki mody ulicznej. Jeżeli zatem w 2023 mają zajść jakieś większe zmiany w szkatułce z biżuterią, to będą one miały związek właśnie ze srebrną biżuterią, której będzie tylko więcej. Tym razem jednak liczymy, że zostanie tam ona już na dobre. Inspiracji, które mogą pomóc w podjęciu decyzji warto szukać w kolekcjach Loewe, Missoni lub Ports 1961.

Biżuteria 2023 – Pierścionki XXL

Biżuteria na 2023 prezentowana w kolekcjach najlepszych domów mody w wielu przypadkach przybrała ogromne rozmiary. Najbardziej charakterystyczne z tego trendu na ozdoby XXL wydają się pierścionki. Propozycji Dries Van Noten, Masha Popova i Lariucci nie da się przeoczyć. Wystarczy taki pojedynczy pierścionek XXL i właściwie inna biżuteria w stylizacji jest już zbędna. Projektanci i projektantki mody nie byli zgodni w kwestii konkretnego przedstawienia tego trendu. Z jednej strony były to wielkie kamienie lub perły, a z drugiej wielkie pierścionki z plastiku. Dzięki temu ten trend można dowolnie interpretować. Na szczęście w kolekcjach polskich marek z biżuterią nie brakuje efektownych sygnetów, które nie tylko wpisują się w panującą modę, ale będą świetnie wyglądać także w kolejnych latach.

Biżuteria 2023 – Obroże

Projektantki i projektanci mody poluzowali mocno dopasowane chokery i zastąpili je bardziej luźnymi obrożami. Krótkie naszyjniki w ich kolekcjach to przede wszystkim łańcuchy, ale również sznury korali, kryształków i inne ozdoby. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie. Pomocne mogą być w tym fotografie z pokazów Zimmermann, Jonathan Simkhai, Nensi Dojaka lub David Koma. Tego typu naszyjniki najczęściej były prezentowane bezpośrednio na skórze jako ozdoba przeróżnych dekoltów. To jednak nie jedyna opcja. Modne obroże to także biżuteria, która będzie świetnie wyglądała w połączeniu z golfem albo koszulą z kołnierzykiem. Wszystko zależy zatem od nas. Jedno jest jednak pewne – nie ma opcji, żeby po roku się znudziły i odeszły w zapomnienie.

Biżuteria 2023 – Broszki

Kolczyki, naszyjniki i pierścionki to stały dodatek do stylizacji. Mniej widoczne i wydaje się, że dość mocno niedoceniane, są natomiast broszki. Wszystko jednak wskazuje na to, że designerzy i designerki chcą coś zmienić w tym temacie. Broszki w kolekcjach na wiosnę-lato 2023 wcale nie należały do rzadkości. Wręcz przeciwnie. Swoje propozycje modnych przypinek zaprezentowali Tory Burch, Masha Popova, Roberto Cavalli i Dries Van Noten. Modelki prezentowały je nie na klapach marynarek i żakietów, a w wielu innych wydaniach. Poza tym, że ozdobiono nimi rozmaite góry, to pokazano także, że nie ma sensu patrzeć na broszki przez pryzmat przyjętych od dawna schematów. Broszka może pojawić się też w talii lub innym miejscu, jeżeli tylko uznamy, że właśnie tam najlepiej pasuje.

Biżuteria 2023 – Długie kolczyki

W kwestii koszyków na 2023 rok projektantki i projektanci nie byli w pełni zgodni. Były w wersji złotej, srebrnej i kolorowej, klasyczne i w nietypowych kształtach, małe i duże. Wśród tych wszystkich trendów wyróżniał się jednak jeden model. Mowa o długich kolczykach. Takie wiszące ozdoby pojawiły się w kolekcjach Chanel, Louis Vuitton, Proenza Schouler i Nensi Dojaka. Róznorodność samych modeli i pomysłów na stylizacje, które ozdobiły, sprawia, że taka biżuteria może być świetnym dodatkiem dla każdego. Sprawdzi się w zestawach minimalistek, które chcą postawić na jeden wyrazisty akcent lub będzie się świetnie komponować z bogatymi zestawami, w których będzie jednym z wielu mocnych punktów.

Zobacz także:

Biżuteria 2023 – Kolorowa biżuteria

Analizując trendy biżuteryjne na 2023 rok naszą uwagę zwróciło dużo kwiatowych motywów. Te pojawiły się między innymi w kolekcjach Magda Butrym, Acne Studios, Alessandra Rich i Carolina Herrera. Ostatni z wymienionych domów mody postawił na kolorową biżuterię, która wydaje się jednak znacznie szerszym trendem. Ostatnio pisaliśmy chociażby o kolorowych kolczykach Anny Lewandowskiej, które w ostatnim czasie cieszą się ogromną popularnością. Idąc tym tropem do swoich stylizacji z pomocą biżuterii można wpleść nie tylko złoto i srebro, ale również wiele innych. Zielona, niebieska, pomarańczowa czy różowa biżuteria też może świetnie wyglądać.