Blue Monday 2021 wypada w tym roku 18 stycznia, czyli dzisiaj. W wolnym tłumaczeniu to „smutny, przygnębiający poniedziałek”. Patrząc za okno, kiedy pogoda nie nastraja pozytywnie, już w godzinach popołudniowych robi się ciemno, a od rana jest szaro, łatwo ulec depresyjnej atmosferze. Dodatkowo to początek tygodnia, a więc pierwszy dzień po weekendzie, co również nie wpływa korzystnie na nasz nastrój. Dlaczego akurat trzeci poniedziałek stycznia uznano za najbardziej depresyjny moment w całym roku i właściwie skąd wziął się termin Blue Monday?

Blue Monday – skąd wziął się termin na określenie najgorszego dnia w roku?

Twórcą Blue Monday jest brytyjski psycholog i wykładowca Uniwersytetu Cardiff, Cliff Arnal. W 2005 roku opracował algorytm, na podstawie którego obliczył, że najbardziej przygnębiający dzień w roku wypada w poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia w styczniu. Po 2011 roku przypada on w trzeci poniedziałek. Cliff Arnal wziął pod uwagę czynniki meteorologiczne, psychologiczne i ekonomiczne. Jego teoria opiera się na tym, że w tym czasie dzień jest krótki, a nasłonecznienie niskie oraz mniej więcej pod koniec stycznia rezygnujemy z postanowień noworocznych, co wpływa na spadek motywacji. To także termin spłaty pożyczek, zaciągniętych z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Chociaż Blue Monday cieszy się dużą popularnością, teorię Cliffa Arnala zalicza się do pseudonauki. To znaczy, że wyznaczenie najbardziej depresyjnego dnia w roku nie ma żadnego potwierdzenia w badaniach naukowych i jedynie aspiruje do miana nauki, nie spełniając jednak jej podstawowych reguł.

Jak radzić sobie z przygnębieniem, czyli kilka sposobów, aby nie dać się Blue Monday 2020

Chociaż Blue Monday należy traktować z przymrużeniem oka, przygnębiająca aura może się udzielić. Istnieje jednak kilka sposobów, aby do tego nie dopuścić. Rekomendujemy, aby w tym dniu zadbać o siebie i sprawić przyjemność. W tym celu zaplanujcie wypad po szkole lub pracy do kina albo obejrzyjcie film w domowym zaciszu, na który zawsze brakuje Wam czasu. Kolejnym pomysłem, aby nie dać się depresyjnemu dniu jest zjedzenie czegoś pysznego. Zróbcie odstępstwo od diety i zamówcie jedzenie z ulubionej knajpy lub wybierzcie się na smaczną kolację. Spotkanie z przyjaciółką na plotki i lampkę wina również może poprawić Wam nastrój w Blue Monday. Zaszycie się wieczorem w łóżku z książką i kubkiem gorącej herbaty z maseczką na twarzy także podziała na Was lepiej! A jakie są Wasze pomysły, aby uniknąć Blue Monday 2021?

7 filmów o depresji, które idealnie pasują do Blue Monday >>>