Blue Monday 2022 wypada w tym roku 17 stycznia, czyli dzisiaj. W wolnym tłumaczeniu to „smutny, przygnębiający poniedziałek”. Patrząc za okno, kiedy pogoda nie nastraja pozytywnie, już w godzinach popołudniowych robi się ciemno, a od rana jest szaro, łatwo ulec depresyjnej atmosferze. W tym roku mamy w Polsce jeszcze ten szalony wiatr (uważajcie na siebie!). Dodatkowo to początek tygodnia, a więc pierwszy dzień po weekendzie, co również nie wpływa korzystnie na nasz nastrój. Dlaczego akurat trzeci poniedziałek stycznia uznano za najbardziej "depresyjny" moment w całym roku i właściwie skąd wziął się termin Blue Monday?

Blue Monday – skąd wziął się termin na określenie najgorszego dnia w roku?

Twórcą Blue Monday jest brytyjski psycholog i wykładowca Uniwersytetu Cardiff, Cliff Arnal. W 2005 roku opracował algorytm, na podstawie którego obliczył, że najbardziej przygnębiający dzień w roku wypada w poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia w styczniu. Po 2011 roku przypada on w trzeci poniedziałek. Cliff Arnal wziął pod uwagę czynniki meteorologiczne, psychologiczne i ekonomiczne. Jego teoria opiera się na tym, że w tym czasie dzień jest krótki, a nasłonecznienie niskie oraz mniej więcej pod koniec stycznia rezygnujemy z postanowień noworocznych, co wpływa na spadek motywacji. To także termin spłaty pożyczek, zaciągniętych z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Chociaż Blue Monday cieszy się dużą popularnością, teorię Cliffa Arnala zalicza się do pseudonauki. To znaczy, że wyznaczenie najbardziej depresyjnego dnia w roku nie ma żadnego potwierdzenia w badaniach naukowych i jedynie aspiruje do miana nauki, nie spełniając jednak jej podstawowych reguł.

Jak radzić sobie z przygnębieniem, czyli kilka sposobów, aby nie dać się Blue Monday 2022

Chociaż Blue Monday należy traktować z przymrużeniem oka, przygnębiająca aura może wpłynąć negatywnie na nasz nastrój. Istnieje jednak kilka sposobów, aby do tego nie dopuścić. Rekomendujemy, aby w tym dniu zadbać o siebie i sprawić sobie przyjemność. W tym celu zaplanujcie wypad po szkole lub pracy do kina albo obejrzyjcie film w domowym zaciszu, pod kocem. Oczywiście to także idealny czas na lekturę, w której utoniecie i uciekniecie przed światem. Kolejnym pomysłem, aby nie dać się przygnębiającemu nastrojowi jest zjedzenie czegoś pysznego. Zamówcie jedzenie z ulubionej knajpy lub wybierzcie się na smaczną kolację. Postawcie na comfort food! Spotkanie z przyjaciółką na plotki i lampkę wina również może poprawić wam nastrój w Blue Monday. Oczywiście długa aromatyczna kąpiel a potem zaszycie się w łóżku to także świetna opcja. A jakie są wasze pomysły, aby uniknąć Blue Monday 2022?

7 filmów o depresji, które idealnie pasują do Blue Monday >>>