Brafitting – co to?

Brafitting to słowo pochodzące z języka angielskiego. W dosłownym tłumaczeniu oznacza ono „dopasowywanie biustonosza”. Jest to jednocześnie najbardziej trafny opis tego, czym zajmuje się brafitterka.

Około 70% kobiet w Polsce nosi źle dopasowany biustonosz. Problemem jest zarówno zły dobór miseczki, jak też nieodpowiedni krój biustonosza czy zły sposób noszenia go. Większość kobiet w Polsce dobiera stanik „na oko” lub posiłkując się internetowymi tabelami. Wskutek tego najczęściej sięgają one po najpopularniejszy rozmiar – 75B. W rzeczywistości przeważającym rozmiarem biustu wśród kobiet jest 75-80C.

Duży biust to problem? Sprawdź, przydatne praktyczne porady dla kobiet z dużymi biustami >>>

Nieodpowiedni stanik skutkuje nie tylko spłaszczeniem biustu, jego złym umiejscowieniem czy nieestetycznym wyglądem. W brafittingu chodzi zarówno o zwiększenie poczucia atrakcyjności poprzez lepszy wygląd, jak i poprawę stanu zdrowia. Nieprawidłowo dobrany biustonosz może prowadzić do odkształceń i bólu piersi oraz powstawania drobnych guzków. Źle noszony stanik, znajdujący się zbyt wysoko lub zbyt nisko w stosunku do łopatek wpływa znacząco na pogorszenie postawy. Ponadto, nieprawidłowe rozłożenie ciężaru biustu przekłada jego obciążenie z ramion na kręgosłup. To z kolei może skutkować bólem, zwłaszcza w obrębie karku oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Brafitting, czyli usługa profesjonalnego doboru biustonosza zazwyczaj nie jest dodatkowo płatna. Warto jednak pamiętać, że sam koszt biustonosza kupionego w sklepie z bielizną jest kilkukrotnie wyższy w porównianiu do sieciówek. Jest to oczywiście kwota, która zapewnia nie tylko najlepszą obsługę, ale również idealne dopasowanie biustonosza oraz jego najwyższą jakość.

Brafitting, czyli jak dobrać rozmiar biustonosza?

Brafitterki można spotkać w sklepach, zajmujących się sprzedażą bielizny z wyższej półki. Najczęściej brafitterka pełni równocześnie rolę ekspedientki. Właściciele sklepów tego typu chętnie opłacają szkolenia brafittingu dla swoich pracowników, ponieważ w ten sposób mogą zapewnić swoim klientkom jeszcze bardziej kompleksową obsługę.

Jak prawidłowo dobrać rozmiar biustonosza? Brafitting rozpoczyna się najczęściej od wykonania dwóch pomiarów. Jeden z nich wykonywany jest na linii sutków, drugi pod biustem. Mają one za zadanie posłużyć jako punkt wyjścia przy dobieraniu odpowiedniego rozmiaru biustonosza. Praca brafitterki nie polega jednak wyłącznie na dokonaniu pomiarów.

Zobacz także:

W brafittingu oprócz rozmiaru ważny jest również rodzaj oraz krój biustonosza. Istotne jest, by przylegał on idealnie pod piersiami. Ma on jednocześnie podtrzymywać je i nadawać im właściwy kształt. Istotny jest także rodzaj miseczek, ich rozstawienie, wycięcie oraz wielkość. Brafitterka zwraca uwagę również na ramiączka biustonosza, w tym ich odpowiednią szerokość, naprężenie oraz rozstaw.

Profesjonalna brafitterka nie tylko pomoże ci w wyborze idealnego biustonosza. Nauczy cię również, w jaki sposób należy go nosić, by osiągnąć jak najwięcej korzyści. W dobrze dobranym biustonoszu piersi są uniesione i wyeksponowane, jednocześnie idealnie komponując się z resztą sylwetki. Dobry stanik pozwala także uniknąć wad postawy, takich jak np. garbienie się, oraz bólów kręgosłupa.

Gdzie można zrobić kurs brafittingu?

Brafitting rzadko spotykany jest jako samodzielny zawód. Najczęściej kobiety, które ukończyły kurs brafittingu pracują w sklepach z bielizną. Osoby, zajmujące się dopasowywaniem biustonosza można również spotkać na eventach, związanych ze zwiększaniem świadomości kobiet na temat brafittingu.

Uprawienia brafitterki można zdobyć, zapisując się na specjalny kurs. Trwa on zazwyczaj około 2-3 miesięcy i obejmuje wszystkie zagadnienia, związane z prawidłowym doborem biustonosza. Na kursie takim dowiesz się, jak dopasowywać biustonosz do kształtu piersi, w jaki sposób odpowiednio go nosić oraz jak właściwie wykonywać pomiary na klientkach.

Ogłoszenia firm, oferujących profesjonalne kursy brafittingu możesz z łatwością znaleźć w internecie. Zazwyczaj zajęcia odbywają się w trybie wieczorowym lub weekendowym. Sam kurs kosztuje od 1500-4000 złotych.

Kurs lub szkolenie z brafittingu możesz również odbyć w przypadku, gdy zatrudnisz się w sklepie z bielizną z wyższej półki. Ekspedientki w takich sklepach zazwyczaj przechodzą szkolenie pod okiem ekspertów lub odbywają kurs, refundowany przez pracodawcę.

Brafitterka online

Z porady brafitterskiej można skorzystać nie tylko w punkcie stacjonarnym. Wiele sklepów z bielizną oferuje specjalnie przygotowane kalkulatory oraz kreatory. Mają one za zadanie pomóc w doborze biustonosza tym z pań, które preferują zakupy online.

Aby skorzystać z takiego pomiaru, wystarczy wejść na stronę wybranego sklepu i odnaleźć zakładkę z kalkulatorem rozmiarów. Następnie należy wykonać pomiary swojego ciała – jeden w biuście i jeden pod nim. Otrzymane wymiary należy wprowadzić w kalkulator, a następnie poczekać na podsunięte przez stronę sugestie.

Ważne jest, by pomiar wykonać w odpowiedni sposób, według instrukcji podanych na stronie producenta. Pamiętaj również, że każdy sklep może nieco inaczej oznaczać rozmiary. Warto zatem wykonać ponowne pomiary i zweryfikować swój rozmiar poprzez kalkulator w każdym ze sklepów z bielizną.