„Candy”: serial o zbrodni, która mrozi krew w żyłach

Jest początek lat 80. Candy Montgomery jest idealną gospodynią domową i matką, której absolutnie wszystko dobrze się układa – ma dobrego męża, dwoje dzieci, ładny dom, nawet jej drobne grzeszki są starannie zaplanowane. Jednak gdy narasta w niej presja konformizmu, zaczyna walczyć o odrobinę wolności. Ze skutkiem śmiertelnym – tymi słowami Disney+ zapowiada 5-odcinkowy serial true crime „Candy”.

Po raz pierwszy tę historię „o przyjaźni i zdradzie w spokojnym miasteczku w Teksasie” opisał w 1984 roku „Texas Monthly”. W czerwcu 1980 roku Betty Gore, nauczycielka gimnazjum, została znaleziona martwa w swoim domu. Śledczy ustalili, że zadano jej 41 ciosów siekierą. W dniu śmierci kobiety jej przyjaciółka, 30-letnia Candace Montgomery, zaproponowała, że ​zabierze córkę Betty na lekcję pływania.

Przed basenem Candy zatrzymała się w domu Gore, aby zabrać kostium kąpielowy dla dziewczynki. Na swoje nieszczęście Betty uprzednio odkryła, że Montgomery ma romans z jej mężem, i postanowiła się skonfrontować z kochanką. To, co działo się potem, to kwestia domysłów przeplatanych faktami ujawnionymi w trakcie głośnego procesu sądowego.

Obrona argumentowała, że ​​Candy działała w samoobronie. Ostatecznie – mimo przekonujących dowodów – ława przysięgłych uniewinniła kobietę... Przed procesem oskarżona przeszła badanie wariograficzne, wedle którego mówiła prawdę.

„Candy”: obsada i twórcy

Pierwotnie tytułową rolę w serialu „Candy” powierzono Elisabeth Moss, jednak gwiazda z powodu napiętego harmonogramu zrezygnowała z udziału w projekcie. Angaż dostała Jessica Biel, która przed laty zdobyła popularność udziałem w serialu „Siódme niebo”, a następnie ugruntowała swoją pozycję w Hollywood licznymi rolami w nie zawsze bardzo ambitnych, ale zazwyczaj odnoszących sukces komercyjny produkcjach. W swoim portfolio aktorskim 40-latka ma takie tytuły jak: „Wojna domowa”, gdzie wcieliła się w postać Larity Whittacker, „Grzesznica”, gdzie wystąpiła u boku Billa Pullmana, czy  „Iluzjonista”, gdzie zagrała księżną Sophie von Teschen. Jako Candace Montgomery żona Justina Timberlake’a jest nie do poznania. 

Na ekranie partnerują jej:

  • Timothy Simons, najbardziej znany z roli Jonaha Ryana w serialu HBO „Veep”,
  • Melanie Lynskey, nowozelandzka aktorka, która swoją międzynarodową popularność przypieczętowała rolą Shauny w „Yellowjackets” (Canal+ Online),
  • Pablo Schreiber, brat Lieva, którego na pewno kojarzycie z roli Pornstache’a  w produkcji Netfliksa „Orange Is the New Black”
  • Raúl Esparza, czyli niezapomniany dr Frederick Chilton z serialu „Hannibal”.

Wśród producentów wykonawczych są same znakomitości, na czele z nominowaną trzy razy do nagrody Emmy Robin Veith („Mad Men”, „The Act”), która odpowiadała również za scenariusz pierwszego odcinka, oraz Michaelem Uppendahlem („Fargo”, „American Crime Story: Impeachment”), który wyreżyserował odcinek pilotażowy. Tytuł został wyprodukowany przez UCP (część Universal Studio Group) i 20th Television, należącą do Disney Television Studios.

Zobacz także:

„Candy”: zwiastun, premiera. Gdzie obejrzeć serial z Jessicą Biel?

Serial „Candy” zadebiutował w serwisie streamingowym Hulu w Stanach Zjednoczonych 9 maja 2022 roku. Platforma nie jest dostępna w Polsce, więc z niecierpliwością wyczekujemy premiery na Disney+, która zaplanowana została na 12 października. W tym dniu subskrybentkom i subskrybentom serwisu udostępnionych zostanie wszystkie pięć odcinków produkcji. Zobacz zwiastun!

Candy Montgomery: „Miłość i śmierć”

Warto dodać, że produkcja true crime z Jessicą Biel nie jest jedyną, która w najbliższym czasie opowie nam historię Candy Montgomery. HBO Max pracuje nad własnym serialem „Love and Death” („Miłość i śmierć”) z udziałem Elizabeth Olson i Lily Rabe.

Scenariusz do niego napisał David E. Kelley („Ally McBeal”, „Wielkie kłamstewka”) na podstawie książki Jima Atkinsona „Evidence of Love: A True Story of Passion and Death in the Suburbs” („Dowody miłości: Prawdziwa historia namiętności i śmierci na przedmieściach”). Za reżyserię odpowiada Linka Glatter („Słodkie kłamstewka”, „Homeland”), a jedną z producentek jest  Nicole Kidman. Premiera tego projektu zapowiadana jest na marzec 2023 roku.