Kończenie relacji nigdy nie jest przyjemne i proste, dlatego wcale nas nie dziwi pojawienie się nowego trendu w randkowaniu. Caspering (którego nazwa pochodzi od imienia ducha Kacperka z bajki „Kacper i przyjaciele”) to taktyka, którą obserwujemy od dłuższego czasu. Coraz więcej osób używa jej jako „efektywnej metody”, by zakończyć związek z ukochaną osobą.

Każdy i każda z nas przeżył/a rozczarowanie w miłości. W ten czy inny sposób mogliśmy i mogłyśmy doświadczyć na własnej skórze, co to znaczy mieć złamane serce. I chociaż istnieje coraz więcej duchowych metod odzyskania poczucia własnej wartości po nieudanym związku, niewiele jest sposobów na wyrażenie naszego niezadowolenia z lub w relacji.

Czym jest caspering?

Czym jest caspering? Osoba stosująca tę metodę nie zniknie na zawsze z naszego życia. Zamiast tego będzie stopniowo ograniczać kontakt, rzadziej odpisywać na wiadomości, nie będzie proponować spotkań lub interesować się naszym samopoczuciem. Powoli odsuwa się od nas i oddala odpowiedzialność emocjonalną, pozostawiając nas bez żadnej informacji. Celem casperingu jest zakończenie relacji w sposób cichy, unikając rozmowy z drugą osobą.

Ghosting a caspering – na czym polega różnica?

Casperingu nie należy mylić z ghostingiem (który polega na nagłym zerwaniu kontaktu przez jedną ze stron w związku). Choć obie metody są do siebie stosunkowo podobne, caspering polega na powolnym oddalaniu się od drugiej osoby. Oznacza to, że kontakt stopniowo się zmniejsza, co pozwala drugiej osobie oswoić się z sytuacją i w naturalny sposób porzucić związek.

Dlaczego caspering jest lepszy niż ghosting?

Psychologowie twierdzą, że proces rozstania się za pomocą casperingu jest bardziej empatyczny, ponieważ zamiast budzić w drugiej osobie niepewność i wątpliwości, pozwala na znacznie zdrowsze i mniej bolesne zamknięcie związku.

Jakie są konsekwencje ghostingu?

Zanim zdecydujesz się na nagłe zerwanie kontaktu (bez słowa wytłumaczenia), zastanów się dwa razy nad szkodami emocjonalnymi, jakie możesz wyrządzić drugiej osobie. Niektóre z nich to:

  • utrata poczucia własnej wartości,
  • Izolacja społeczna,
  • kompleksy związane z wyglądem,
  • lęk przed nowym związkiem i miłością,
  • depresja,
  • anxiety.

Jeśli chcesz zerwać z osobą partnerską, zrób to bez skrupułów! Nie uciekaj się jednak do okrutnych, pozbawionych empatii praktyk, porozmawiaj o tym ze swoim psychologiem i poszukaj najzdrowszego sposobu na zakończenie związku.

Zobacz także:

Ten tekst pierwotnie ukazał się w Glamour Mexico.