Socjopata - pewnie o nim słyszałaś/słyszałeś. Socjopatia to zaburzenie osobowości charakteryzujące się trudnościami w rozumieniu i wyrażaniu empatii wobec innych ludzi. Osoby socjopatyczne często wykazują brak wewnętrznych skrupułów i moralnych ograniczeń, co może prowadzić do manipulacji oraz szkodzenia innym dla własnych korzyści. Ponadto socjopaci często przejawiają tendencję do kłamstw, by osiągnąć swoje cele, a ich zachowanie jest często impulsywne i nieodpowiedzialne. Oto 6 oznak, które mogą wskazywać, że osoba z twojego otoczenia to socjopata, na którego zdecydowanie należy uważać.

Różnica między psychopatą a socjopatą

Ludzie często używają terminów psychopata i socjopata zamiennie. Eksperci zdecydowanie je rozgraniczają - uważają bowiem, że istnieją między nimi znaczące różnice. Wspólnym punktem jest to, że zarówno socjopaci, jak i osoby psychopatyczne cierpią na antyspołeczne zaburzenie osobowości, ale w przypadku psychopatów jest to znacznie poważniejsza postać zaburzeń psychicznych.

Psychopata nie jest w stanie odczuć empatii - socjopaci mają tę zdolność, choć w znacznie ograniczonym stopniu. To samo tyczy się całkowitego lub częściowego braku sumienności. Idąc dalej - psychopaci nie są w stanie nawiązywać zdrowego kontaktu z innymi ludźmi, podczas gdy socjopaci mogą, ale rzadko tworzą bliskie więzi. A zatem: jak rozpoznać socjopatę? Oto cechy socjopaty, których nie powinno się ignorować zwłaszcza, jeśli taka osoba znajduje się w naszym otoczeniu.

Cechy socjopaty: obsesja na punkcie władzy

Jak już pisaliśmy, nie wszyscy psychopaci to seryjni mordercy: wielu z nich to znakomici menadżerowie i przedsiębiorcy, dla których władza i ciągłe utwierdzanie swojej woli w stosunku do innych jest niezwykle ważne. Podobnie jak socjopaci, których również magnetycznie przyciągają stanowiska władzy. Nie szczędzą czasu i energii, aby zająć stanowiska, na których mogą sprawować władzę nad innymi, i zwykle tego nadużywają.

Cechy socjopaty: bezwzględność w dążeniu do celu

Jeśli chodzi o jego własne interesy, nic i nikt nie jest w stanie mu stanąć na drodze. Socjopata osiągnie swoje cele za wszelką cenę, ponieważ nie ma hamulców, które powstrzymują go przed metaforycznym „przejechaniem innych”. Nie postępuje zgodnie z zasadami moralnymi. Kłamie, oszukuje i wykorzystuje innych ludzi dla pieniędzy i władzy.

Cechy socjopaty: wrogość i skłonność do agresywnych zachowań

Wrogość i agresja to typowe cechy socjopaty. Socjopaci, częściej niż inni ludzie mają skłonność do zachowań i wypowiedzi rasistowskich, seksistowskich, czy mizoginistycznych. Bardzo często podkreślają również, że czują się nielubiani przez członków określonych grup społecznych. Na sprzeciw reagują gwałtownie i agresywnie.

Cechy socjopaty: impulsywne podejmowanie decyzji

Jedną z głównych cech socjopatów jest bezmyślne, nieodpowiedzialne i impulsywne podejmowanie decyzji, które – nie oszukujmy się – często może mieć katastrofalne skutki. Chociaż od czasu do czasu każdy zachowuje się lekkomyślnie, socjopata regularnie podejmuje impulsywne decyzje, które mogą być niebezpieczne dla niego lub innych. Nie potrafi uczyć się na swoich błędach, więc wciąż popełnia je na nowo.

Zobacz także:

Cechy socjopaty: brak kompasu moralnego

Osobom socjopatycznym brakuje kompasu moralnego i mają ograniczoną zdolność empatii. Większość z nas czuje się źle (a na pewno niekomfortowo), gdy kogoś skrzywdzimy (nawet nieumyślnie), natomiast socjopaci raczej nie mają skrupułów, by kłamać, wykorzystywać lub krzywdzić innych. Niektórzy z nich później żałują, ale zwykle nie powstrzymuje ich to przed zrobieniem tego samego w przyszłości.

Cechy socjopaty: powierzchowne relacje międzyludzkie

Socjopaci nie potrafią nawiązywać bliskich, głębokich relacji. Z tego też powodu wielu socjopatów ma długą listę „wrogów”, którzy ich porzucili, skrzywdzili lub zdradzili. Co jednak nie znaczy, że nie wchodzą w związki. Robią to jednak tylko z uwagi na korzyści, jakie płyną z bycia w relacji. Ich celem jest to, by skupiać się przede wszystkim na własnych potrzebach i korzyściach, które ma realizować partner/partnerka. Jeśli więc wszystkie powyższe cechy ma twoja osoba partnerska i czujesz, że ostatnia jest tylko ich przypieczętowaniem - zakończ tę relację.

przeczytaj również:

Artykuł pierwotnie ukazał się na glamour.hu