Czego nie robić, by mieć udane życie miłosne?

Miłość. Dążymy do niej, marzymy o niej i inwestujemy w nią dużo czasu i emocji. Jednak mimo naszych najlepszych intencji nie zawsze osiągamy to, czego pragniemy. Nierzadko jest bowiem tak, że robimy „wszystko tak, jak trzeba” (dbamy o siebie nawzajem, szanujemy się, pracujemy nad sobą i nad relacją, dążymy do dobrej komunikacji), a mimo to nasze życie miłosne wciąż nie jest zadowalające… Z czego to wynika?

Oczywiście możliwości może być tak wiele, jak ludzi na tym świecie. Istnieje jednak pewna rzecz, która szczególnie często przyczynia się do tego stanu. Robimy ją nieświadomie, bo „tak nas nauczono, bo to część naszej rzeczywistości.  Niestety  przynosi opłakane skutki. 

Chcecie wiedzieć, czego absolutnie nie powinniśmy robić, jeśli chcemy mieć udane życie miłosne? Odpowiedź brzmi: porównywać siebie naszego partnera lub naszą relację do tego, co mają inni. D

laczego zestawienie swoich uczuć, przeżyć i doświadczeń z uczuciami, przeżyciami i doświadczeniami innych (a w zasadzie z tym, co myślimy na ten temat, bo przecież nigdy nie wiemy, jak jest naprawdę!) jest tak krzywdzące? 

Porównywanie siebie do innych: czemu jest tak krzywdzące?

Porównywanie siebie, swojego partnera lub swojej relacji do innych jest destrukcyjne dla życia miłosnego z kilku powodów:

1. Niszczy samoocenę

Kiedy nieustannie zderzamy naszą rzeczywistość z tym, jaka wydaje nam się rzeczywistość innych ludzi, zawsze znajdziemy dziurę w całym. Dlaczego nasz partner nie jest tak zabawny jak X, dlaczego nasza relacja nie jest tak doskonała jak u Y? Czemu nie stać nas na takie podróże jak u ma Y, dlaczego on się nie stara tak jak Z?  To nie tylko deprecjonuje naszą wyjątkową, jedyną w swoim rodzaju drogę, ale też prędzej czy później prowadzi do obniżenia samooceny i poczucia własnej wartości.

2. Tworzy wygórowane (często niemożliwe do spełnienia) oczekiwania

Porównywanie naszej relacji do związków innych często prowadzi do tworzenia nierealistycznych oczekiwań. Chcemy, by nasz partner będzie działał w określony sposób, który widzieliśmy u innych, co może prowadzić do konfliktów i rozczarowań. To niedojrzałe, egoistyczne myślenie, które może prowadzić do narastających napięć i i frustracji,  ostatecznie: eliminuje szanse na szczęście w miłości. 

Zobacz także:

3. Przeszkadza w naturalnym rozwoju relacji

Porównywanie swojej relacji do innych może przeszkodzić w naturalnym rozwoju i ewolucji związku. Każda para jest wyjątkowa, ma swoje unikalne wyzwania i momenty szczęścia. Uporczywe zestawienie się z innymi sprawia, że tracimy szansę na autentyczne doświadczenie naszej własnej miłości.

Dlatego, za porównywać swoją miłość do innych, skoncentrujmy się na tym, co mamy. Szanujmy swojego partnera za jego wyjątkowość, doceniajmy chwile spędzone razem i pracujmy nad naszą relacją, by była ona silna i trwała. Skupmy się budowaniu autentycznej, pełnej miłości i szacunku więzi, która będzie odzwierciedleniem naszych własnych wartości i potrzeb. To klucz do trwałego i satysfakcjonującego życia miłosnego. Bez tego ani rusz!