„Zielona Granica” Agnieszki Holland przegrała w oficjalnym głosowaniu polskiej komisji oscarowej przy Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. To „Chłopi” w reżyserii DK (wcześniej Dorota Kobiela - red.) i Hugh Welchmanów powalczą o miejsce na oscarowej short liście.

„Chłopi” polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy

Komisja oscarowa przy Polskim Instytucie Sztuki Filmowej zdecydowała: „Chłopi” polskim kandydatem do Oscara. Ta absolutnie wyjątkowa animacja malarska twórców „Twojego Vincenta” zachwyciła widzów i krytyków. Została doceniona m.in. na festiwalach w Toronto i Gdyni, a światowe media okrzyknęły ją jednym z najciekawszych i najpiękniej zrealizowanych filmów konkursowych.

Welchmanowie mają już pewne doświadczenie z Nagrodami Amerykańskiej Akademii Filmowej. Hugh Welchman jest już laureatem Oscara za krótkometrażowy film „Piotruś i Wilk”, a poprzedni film duetu, „Twój Vincent”, przyniósł im nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film Animowany. 

Autorzy „Chłopów” zaprezentowali kolejny imponujący film animowany, nie tylko powtarzając triumf „Vincenta”, ale idąc znacznie dalej, osiągając nowy poziom dynamizmu w animacji, w którym kamera nie jest tylko obserwatorem, ale uczestnikiem. Film porusza ważne i wciąż aktualne tematy społeczne; opresją kobiet, ich zależność, a nawet przynależność do mężczyzny, przemoc seksualną, mobbing. To historia, która będzie zrozumiała na całym świecie, ponad granicami i podziałami politycznymi – argumentowała wybór Ewa Puszczyńska, przewodnicząca komisji.  
 

Kobieta w patriarchalnym świecie zderza się z przemocą i niezrozumieniem i wbrew prawu większości chce żyć na własnych zasadach. Chciałam tym filmem dać głos innym i wykluczonym i opowiedzieć o sile kobiet – opowiada o produkcji reżyserka, DK Welchman.

Na zakończonym właśnie festiwalu w Gdyni „Chłopi” otrzymali m.in. Nagrodę Publiczności i Nagrodę Specjalną za unikatową formę wizualną. Kamila Urzędowska, która wciela się w postać Jagny otrzymała 2 nagrody – Kryształową Gwiazdę Elle oraz Chopard & W. Kruk: Chopard Loves Cinema. 

„Chłopi” do kin trafią już za nieco ponad dwa tygodnie, 13 października 2023. Tymczasem, zobaczcie zwiastun:

„Chłopi” - szanse na Oscara

Film „Chłopi” jest wymieniany przez najważniejsze zagraniczne magazyny, portale, krytyków i ekspertów wśród tytułów z największą szansą na nominację do Oscara.

„Variety” umieściło film na swojej liście 25 produkcji z największą szansą na statuetkę. „Indiewire” określa zaś „Chłopów” jednym z 16 najważniejszych tytułów, które miały swoją premierę podczas największych światowych festiwali w Toronto, Wenecji i Telluride. „The Hollywood Reporter” podkreśla natomiast, że „Chłopi” to „porywająco piękny wizualny triumf”.

Twórcom i twórczyniom gratulujemy, a za film w wyścigu oscarowym trzymamy mocno kciuki!