Ciąża to dla wielu kobiet niezwykły czas. Oczekując przyjścia dziecka na świat, często promienieją i czują się absolutnie wyjątkowo. Warto jednak wspomnieć o drugiej stronie medalu, czyli dolegliwościach, na które skarżą się przyszłe mamy. Oczywiście to bardzo indywidualna kwestia. Nie ma jednak wątpliwości, że ciąża jest ogromnym obciążeniem dla organizmu kobiety. Ostatnio naukowcy z George Moson University w stanie Wirginia w USA udowodnili, że ciąża „zabiera” kobietom kilka lat z życia. Zaskoczeni? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.

Ciąża skraca życie kobiety o kilka lat

Naukowcy nie mają wątpliwości, że ciąża skraca życie kobiety o kilka lat. Wiąże się to z ogromnym obciążeniem organizmu. Badacze z George Moson University przeanalizowali wyniki badań 1500 kobiet z lat 1999-2000. Od tamtej pory większość z nich, bo około 1000 pań, zostało mamami. Natomiast ponad 400 kobiety nie zdecydowały się na urodzenie dziecka. Analiza wyników ich badań wykazała, że mamy mają krótszy telomer (czyli fragment chromosomu, który zabezpiecza go przed uszkodzeniami, a także zwiększa ryzyko występowania nowotworów i przekłada się na proces starzenia się) niż panie, które nie mają dzieci. Co ciekawe, telomer skraca się o około 4% podczas samego porodu. Do skracania życia kobiety przyczynia się również stres związany z wychowywaniem swoich pociech.

Dr Anna Pollack przyznała w rozmowie z portalem Daily Mail przyznała, że publikacja wyników tych badań nie miała na celu zniechęcić kobiety do powiększania rodziny. Naukowcom zależało na tym, aby społeczeństwo doceniło, jaki trud w narodziny, a następnie w codzienne wychowanie wkładają mamy na całym świecie. Każda i każdy z nas powinien o tym pamiętać.

Czy to jest dobry moment na ciążę? Wyjaśniamy, dlaczego lepiej przeczekać epidemię koronawirusa >>>