Zmęczona kobieta stoi przy desce do prasowania, na którym płonie żelazko, a ona nieobecna patrzy w okno. Dziewczyna w toalecie ze strachem sprawdza wynik testu ciążowego. Matka z uśmiechem głaszcze po głowie niepełnosprawnego syna. A w tle wypowiedzi polityków o tym, że piekło kobiet to wymysł, tłumaczą, co to znaczy być dobrą matką, i przekonują, że niepełnosprawni mają w Polsce świetne warunki. W końcówce spotu, którego reżyserem jest Marcin Pucyk, każda z tych kobiet przykłada do ust w geście uciszenia palec. Środkowy. 

„Cicho już byłyśmy” – dziewczyny z Inicjatywy Wschód namawiają kobiety do głosowania w wyborach

„Cicho już byłyśmy” to bardzo mocny, poruszający film, na pewno nie pozostawia żadnej z nas obojętną. Aktywistki Wschodu chciały za jego pomocą przekonać kobiety, że warto wziąć sprawy w swoje ręce i pójść na wybory. A przy urnach wybrać kandydatki i kandydatów, które i którzy będą działać w naszych sprawach. Impulsem do spotu były badania przeprowadzone kilka miesięcy temu, mówiące, że ponad połowa młodych kobiet (18-39 lat) nie zamierza głosować. 

Wraz z premierą spotu dziewczyny z Inicjatywy Wschód ruszyły w Polskę, by pokazywać film i rozmawiać z kobietami. Na trasie znalazły się takie miejscowości jak Konin, Gniezno, Kraków, Bytom Rzeszów, Przysucha czy Kołobrzeg.

Byłyśmy wszędzie tam, gdzie można spotkać kobiety – na ulicach, na bazarkach, w małych sklepikach – mówi nam Ania Pięta, aktywistka Wschodu. – Czułyśmy potrzebę wyjścia poza naszą aktywistyczną i warszawską bańkę. Pokazywałyśmy spotkanym dziewczynom nasz spot i rozmawiałyśmy – dodaje Ania. Sukces spotu przerósł oczekiwania aktywistek. Na Instagramie miał prawie 10 mln wyświetleń, w wielu miejscach w Polsce, nawet tych małych, był dobrze znany.

Jesteśmy zaskoczone, że tak dobrze poniósł się ten spot, i oczywiście szczęśliwe z tego powodu – mówi Ania. – Chciałyśmy nim oczywiście namówić kobiety do głosowania, a jednocześnie przypomnieć energię Strajku Kobiet, kiedy wierzyłyśmy wszystkie, że nasz gniew może być początkiem zmiany.

Spot Wschodu jest jednym z wielu podobnych profrekwencyjnych filmów aktywizujących kobiety do głosowania. Dziś widać, że miały sens. Do spisów wyborczych, z myślą o niedzielnych wyborach, dopisało się pięciokrotnie więcej osób niż w 2019 roku! – Czuję, że my, kobiety, zrobiłyśmy swoje – twierdzi Ania. – Powstały różne spoty, jedne bardziej poruszające, jak nasz, inne łagodniejsze, świetnie się uzupełniały. Jeśli dla kogoś nasz film był za mocny, były inne. Najważniejsze, że osiągnęłyśmy cel.

Akcja profrekwencyjna Inicjatywy Wschód: disco przed Sejmem RP, piątek, 13 października 2023

Akcja profrekwencyjna Wschodu będzie miała finał w piątek 13 października przed Sejmem. Aktywistki zapraszają na imprezę, by głośno, w rytm muzyki wytańczyć potrzebę zauważenia spraw kobiet. To kolejna impreza Wschodu. Miesiąc temu obyło się przed Sejmem silent disco.

Zobacz także:

Zamiast podpierać barierki pod Sejmem i zdzierać gardło, wykrzykując przeróżne hasła, będziemy tańczyć – zachęcają dziewczyny ze Wschodu. I wytańczymy sobie fajniejszą Polskę. Bez względu na to, kto wygra wybory, będziemy rozliczać polityków z ich deklaracji danym kobietom – obiecuje Ania Pięta.