Co w życiu jest najważniejsze? Zdrowie

Zdrowie jest często określane jako najbardziej cenna życiowa wartość. Nic dziwnego, ponieważ dobry stan naszego ciała i psychiki jest filarem, bez którego nie będziemy w stanie skupić się na pielęgnowaniu innych rzeczy, na których nam zależy. Niestety, często zdarza się, że dostrzegamy to w momencie, w którym nasze zdrowie się sypie, a dopiero podczas chorób i urazów zaczynamy doceniać to, jak wiele wcześniej mieliśmy. Dlatego tak ważnym jest, aby od najmłodszych lat uczyć nasze potomstwo, żeby o siebie dbać, zdrowo się odżywiać, wykonywać aktywności fizyczne, i nie lekceważyć żadnych, niepokojących objawów. Pamiętajmy, że zdrowie dotyczy też naszej psychiki. Bez względu na to, jak dobrą opieką otoczymy swoje ciało, równą ilość czasu powinniśmy poświęcić na dbanie o umysł.

Co w życiu jest najważniejsze? Miłość

Miłość dla wielu z nas jest fundamentem wspomagającym nas w realizacji planów i założeń, samorealizacji, próby bycia najlepszą wersją siebie. Bycie kochanym sprawia, że czujemy się potrzebni, akceptowani, ważni. Daje nam zalążek poczucia bezpieczeństwa, ponieważ wiemy, że zawsze znajdzie się ktoś, kto w sytuacjach kryzysowych będzie starał się zapewnić nam wsparcie.

Nie możemy jednak zapominać o tym, że miłość trzeba pielęgnować. Uczucie kochania i bycia kochanym może prowadzić do niewyobrażalnego szczęścia, jednak tworzenie stałej i satysfakcjonującej relacji z drugą osobą będzie wymagało od nas ciągłej pracy. Aby związek się rozwijał, trzeba o niego dbać. Niestety, wielu z nas w pewnym momencie swojego życia bierze relację z drugą osobą za pewnik. Brak zaangażowania może prowadzić do rutyny, osłabienia uczuć, i pojawienia się w nas wątpliwości. Jednak radość i poczucie wsparcia, jaką daje nam ukochana osoba, są zazwyczaj warte każdej ilości pracy, kompromisów i poświęceń.

Co w życiu jest najważniejsze? Rodzina

Mimo tego, że z roku na rok liczba ślubów maleje, a rozwodów wzrasta, rodzina jest dalej wskazywana przez ogromną ilość osób, jako najważniejsza życiowa wartość. Bez względu na to, czy mówimy o ognisku domowym, w którym się wychowaliśmy, czy o tym, które założyliśmy sami, potrzeba pielęgnowania relacji z naszymi krewnymi, to coś, na czym zazwyczaj bardzo mocno nam zależy.

Rodzina to nasi bliscy. Tak samo jak w przypadku drugiej połówki, często jest ona filarem, który zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa, oraz pozwala nam na realizację planów i samodoskonalenie. Ognisko domowe, w którym się wychowaliśmy, miało bardzo duży wpływ na kształtowanie naszej osobowości. Mimo tego, że nie każdy z nas dobrze wspomina okres dorastania, więzi, które wtedy stworzyliśmy z członkami naszej rodziny, zazwyczaj są w stanie przetrwać z nami przez większość życia.

Posiadanie własnego potomstwa pozwala nam realizować się w roli rodzica. Dla wielu osób, stworzenie i wychowanie nowej osoby jest życiowym celem, któremu oddają się w całości. Często mówi się o tym, że miłości, którą czujemy do dziecka, nie da się porównać z żadnym innym uczuciem. Jeśli będzie ona połączona z życiowym spełnieniem, założenie rodziny może być drogą do szczęścia.

Co w życiu jest najważniejsze? Przyjaźń

Bliscy, również tacy, z którymi nie mamy więzów krwi, są dla większości z nas jedną z najważniejszych wartości w życiu. Pielęgnowanie relacji z innymi może przynosić nam bardzo dużo korzyści, od emocjonalnych, przez zawodowe, aż po materialne. Tworzenie więzi z osobami spoza naszej rodziny daje nam też poczucie, że w razie czego nie będziemy samotni, zawsze będziemy mieli do kogo się zwrócić. Czy w takim razie przyjaźń jest dla nas ważna przede wszystkim z egoistycznych pobudek?

Zobacz także:

Nie. Ludzie od wieków byli przyzwyczajeni do życia w społecznościach. To w otoczeniu innych najczęściej jesteśmy w stanie się najlepiej bawić, realizować, oddawać się swoim pasjom. Tworzenie więzi i okazywanie wsparcia drugiej osobie jest też ważnym etapem naszego rozwoju emocjonalnego. Oczywiście, zdarzają się osoby, które są z natury samotnikami, i nie potrzebują towarzystwa, aby prowadzić spełnione życie, jednak znajdują się one w mniejszości.

Co w życiu jest najważniejsze? Praca

Spełnienie zawodowe jest dla sporej ilości osób jedną z najważniejszych, życiowych wartości. Osiągnięcie sukcesu, w obranej przez siebie ścieżce kariery, może dawać nam niezwykle silne uczucie spełnienia i satysfakcji, szczególnie, jeśli żyjemy w społeczeństwie, które kładzie nacisk na pracę, albo wykonujemy zawód, który jest zgodny z naszymi zainteresowaniami.

Jeśli praca, którą wykonujemy, przynosi nam spełnienie, nic dziwnego, że chcemy jak najbardziej się w nią zaangażować. Pięcie się po szczeblach kariery często przynosi też kolejny, doceniany społecznie aspekt. Zajmowanie wysokiego stanowiska najczęściej wiąże się z dużym zarobkami, a dla niektórych z nas, prowadzenie życia na wysokim poziomie materialnym, jest jedną z najważniejszych wartości.

Co w życiu jest najważniejsze? Wiara i duchowość

Spora liczba osób za najważniejszą wartość w życiu uznaje wiarę. Nie mówimy tutaj o jednym, konkretnym systemie wierzeń, ale o szeroko pojętej duchowości. Wiara pozwala nam spojrzeć w głąb siebie, i dostrzec, na czym tak naprawdę powinno nam w życiu zależeć. Jeśli czujemy się zagubieni, przyjęcie konkretnego systemu duchowości może pokazać nam ścieżkę, którą powinniśmy podążać, aby osiągnąć szczęście, radość i spełnienie. Wiara może dawać nam też w życiu cel, oraz zapewniać poczucie bezpieczeństwa. Modlitwa, medytacja, i inne praktyki religijne, mogą pomóc nam się wyciszyć i odstresować. Większość osób, które wskazały wiarę jako najważniejszą, życiową wartość przyznaje, że przyjęcie systemu religijnego pomaga stać się “lepszym człowiekiem”.

Co w życiu jest najważniejsze? Pasja

Poświęcanie się zajęciom, które przynoszą nam radość, dla niektórych jest jedną z najważniejszych, życiowych wartości. Nie chodzi jednak najczęściej o przyjemne aktywności, które mamy okazję wykonać od czasu do czasu, tylko o prawdziwą, głęboką pasję, hobby lub zainteresowanie. Może być to granie na pianinie, jazda na rowerze, pieczenie, czy oglądanie filmów skandynawskich. Ważne, aby był to temat lub zajęcie, które w całości nas pochłania, i któremu mamy ochotę oddawać się w praktycznie każdym momencie naszego życia.

Realizowanie się w określonym hobby często może nadać nam w życiu cel. Dążenie do perfekcji, kunsztu, czy idealnego warsztatu to świetny trening dla naszego umysłu, podczas którego uczymy się systematyczności, cierpliwości, i radzenia sobie z ewentualnymi porażkami. Oddawanie się pasji może nadać naszemu życiu smaku i sprawić, że nigdy nie będziemy doświadczać nudy.

Co w życiu jest najważniejsze? Poczucie bezpieczeństwa

Poczucie bezpieczeństwa w życiu może być połączone z innymi, ważnymi wartościami. Niektórzy z nas będą czuli się najpewniej u boku swojej drugiej połówki, inni, kiedy wrócą do domu rodzinnego. Dla jeszcze innych poczucie bezpieczeństwa będzie zależało od miejsca, w którym w tym momencie się znajdują. Albo odpowiedniego statusu materialnego, który będzie w stanie zapewnić im życie na oczekiwanym poziomie.

Jedno jest natomiast pewne. Brak poczucia bezpieczeństwa zazwyczaj ma bezpośredni wpływ na spadek jakości życia. Mimo tego, że każdy z nas powinien pracować nad tym, by samemu sobie wystarczać, bez względu na zewnętrzne okoliczności, o wiele łatwiej jest o takiej praktyce wspomnieć, niż naprawdę ją wdrożyć. Zaburzone poczucie bezpieczeństwa może odbierać nam motywację do działania, pogarszać nasz nastrój, sprawiać, że nie będziemy w stanie osiągnąć życiowej satysfakcji. Musimy pamiętać, że jego obecność lub brak wynika z bardzo indywidualnych czynników, więc najpierw należy znaleźć szczerą odpowiedź na to, co tak naprawdę nam je w życiu zapewnia.

Co w życiu jest najważniejsze? Niesienie pomocy innym

Niektórzy i niektóre z nas znajdują szczęście i samorealizację poprzez niesienie pomocy innym. Jest to bardzo szlachetna wartość, która wymaga od nas wielu poświęceń, a także rezygnacji z części swoich potrzeb na rzecz bliźniego. Jednak większość osób, które wyznają tę wartość za jedną z najważniejszych w życiu, zgadza się, że nic nie przynosi równie dużej satysfakcji i spełnienia, co właśnie pomaganie innym.

Powołanie do niesienia pomocy innym może być realizowane na wiele różnych sposobów. Niektórzy z nas wybierają karierę medyczną, aby mieć bezpośredni wpływ na ratowanie ludzkiego zdrowia i życia. Inni zajmują się pracą charytatywną czy wolontariatem, a jeszcze inni niosą pomoc psychiczną i duchową, prowadząc warsztaty, spotkania czy zajmując się coachingiem. Każdy z tych sposobów ma realny wpływ na polepszenie warunków życia drugiej osoby, a zarazem sprawienia, że świat będzie stawał się lepszym miejscem.