Koperta z pieniędzmi to wciąż najpopularniejszy, ale wcale nie najłatwiejszy prezent ślubny jaki możemy podarować nowożeńcom. To, ile pieniędzy powinno się dać w prezencie ślubnym, ile należy włożyć do koperty dla państwa młodych, jest sprawą mocno dyskusyjną, przez co coraz częściej rozglądamy się za innymi opcjami. Z prezentu w formie gotówki rezygnujemy jednak przede wszystkim dlatego, że stwierdzenie „wesele musi się zwrócić” jest już niemodne, nieaktualne i, co najważniejsze, nietaktowne. Przecież młodzi zapraszają gości dla wrażeń, wzruszeń i emocji. I, wychodząc z takiego założenia, warto poszukiwać pomysłów na podarunki dla nich.
 

O pieniądzach z humorem

Oczywiście nie ma nic złego w tym, że para młoda oczekuje od gości pieniędzy. Wesele, szczególnie huczne i wystawne, to najczęściej jedno z największych przedsięwzięć finansowych w ich życiu. Niesmaczne wrażenia budzą jednak grafiki, widniejące na zaproszeniach ślubnych i przedstawiające przekreślony prezent oraz strzałkę, wskazującą kopertę. Młodzi, to do was – pamiętajcie, że osobom starszym z rodziny lub szefostwa taka symbolika może kojarzyć z przymusem i znacznym odejściem od dobrze im znanych tradycji. Jeśli zależy Wam na pieniądzach, rozważcie serdeczną, żartobliwą sugestię – możecie na zaproszeniu napisać na przykład, że zbieracie na wspólny określony cel.

Bierzecie ślub? Uważajcie, możecie zapłacić podatek!

Wracając do pomysłów dla gości, niestandardowym pomysłem jest skorzystanie z idei crowdfunding'u i zorganizowanie w mediach społecznościowych zbiórki na wymyślony cel dla młodych. Zabawne opisanie ich miłosnej historii, marzeń lub planów na przyszłość może zachęcić internetową społeczność do przekazywania zaskakująco dużych kwot.
 

Postaw na czas we dwoje

Po szalonym weselu i niezapomnianej podróży poślubnej zawsze jednak przychodzi czas na powrót do codzienności. Pomysłem na upominek dla młodych może być więc próba przedłużenia ich miodowego miesiąca i stworzenia możliwości spędzenia dodatkowego czasu tylko ze sobą. Świetnie sprawdzą się vouchery na weekendowe pobyty w SPA lub romantyczne kolacje, zarezerwowane na przykład na rocznicę lub miesięcznicę ślubu. Dla młodych, ceniących sobie bardziej szalony i aktywny sposób spędzania czasu razem, warto wykupić wspólny lot paralotnią, skok ze spadochronem, a nawet wycieczkę na poligon wojskowy lub przejażdżkę Ferrari – wszystko zależy od pasji pary młodej. Jeśli zdecydujemy się dać prezent od większej grupy, to można pokusić się nawet o wycieczkę do Paryża, Rzymu, czy jakiegokolwiek innego miasta. Innym pomysłem są wspólne warsztaty kulinarne, rzeźbiarskie, kursy nurkowania, tenisa czy jazdy konnej, a także zaproszenie na elegancką degustację wina. Tańsze opcje to bilety do kina, teatru lub opery.

Obowiązki świadkowej na ślubie i weselu, czyli czym różni się jej funkcja od zadań druhny? [ZDANIEM EKSPERTA]

Książka na prezent ślubny - jaką wybrać?

Prezent na później

Coraz większą popularnością cieszą się podarunki z tzw. przedłużoną datą ważności. Młodzi otrzymują na przykład butelkę dobrego alkoholu z karteczką, na której jest napisane, by trunku skosztować za dziesięć lat. Dzięki temu taki upominek cieszy podwójnie. W podobnym tonie utrzymane jest obdarowanie pary młodej dziełami sztuki lub antykami, które wraz z biegiem lat zyskują na wartości.

Sennik: ślub. Co oznacza sen o ślubie?
 

6 niestandardowych pomysłów na prezent ślubny:

1. Zbierz paczkę przyjaciół pary młodej i wspólnie przygotujcie (i nagrajcie) zabawny występ lub happening – to świetny dodatek do skromnego prezentu w kopercie (lub śwince skarbonce!), który latami będzie wywoływał u nowożeńców radość i przywoływał wspomnienia.

2. Zestaw samodzielnie przygotowanych i ozdobnie zapakowanych konfitur, oliw, pesto lub słoiczki pełne zasuszonych ziół. Oczywiście świetnie prezentować się będą także świeże zioła w wyszukanych donicach!

3. Kup wyjątkową ramę na zdjęcia i umieść w niej zaproszenie na ślub pary młodej, które otrzymałeś – to gwarancja cudownych wspomnień na lata.

4. Egzotyczne, niespotykane kwiaty w wyjątkowych doniczkach to także zawsze udany prezent.

5. Zrób podstawki pod herbatę ze zdjęciami nowożeńców – fotografie naklej na białe płytki ceramiczne i spryskaj sprayem akrylowym.

6. Napisz list do pary młodej, w którym zaoferujesz swoją pomoc w dowolnie wybranej dziedzinie – może akurat będą Cię potrzebować, gdy wyjadą w podróż poślubną!


Artykuł powstał we współpracy z PlanujemyWesele – portalem-katalogiem ślubnym, www.PlanujemyWesele.plZobacz także: 4 pytania, na które warto sobie odpowiedzieć przed własnym ślubem i weselem. [EKSPERT RADZI]