W temacie podatków za rządów obecnej władzy pojawił się m.in. pomysł, żeby opłatami obciążyć na przykład singli. Chodzi o tzw. bykowe, wprowadzone lata temu, które zdaniem niektórych rządzących powinny płacić wszystkie osoby bezdzietne, co być może zmobilizuje ich do zakładania rodzin i prokreacji. Szczęśliwe pomysł ucichł i na szczęście póki co nikt do niego nie wrócił. Ostatnio wokół podatków znowu zrobiło się głośno ze względu na kwestię egzekwowania przez fiskus zapłaty za prezenty ślubne. Planujecie taką uroczystość w najbliższym czasie? Warto wiedzieć, jakie jest stanowisko Ministerstwa Finansów.

Poseł Artur Dunin z Platformy Obywatelskiej złożył interpelację w sprawie opodatkowania prezentów weselnych lub komunijnych. Ministerstwo Finansów odpowiedziało posłowi, że od tego typu podarunków, jeżeli ich wartość przekroczy kwotę wolną od podatków, podatek zapłacić trzeba. A to dlatego, ze prezenty wręczane podczas takich uroczystości, jak wesele i komunia są formą darowizny. Piotr Dziedzic, wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej uspokaja jednak, zwracając uwagę, że w większości przypadków wartość prezentów jednak mieści się we wspomnianej kwocie wolnej od podatku lub są to prezenty od najbliższej rodziny, która to od takiego podatku jest zwolniona - trzeba jednak zgłosić taki fakt fiskusowi. Jeśli jednak już nowożeńcy dostaną bardzo drogi prezent od osoby im formalnie obcej, niestety podatek powinny zapłacić. A skarbówka zamierza tego dopilnować.

Zobacz także: Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy? W tym artykule znajdziecie wszystko, co trzeba wiedzieć przed zakupem

Kwota wolna od podatku - ile wynosi? 

Jaka jest zatem kwota wolna od podatku? Wszystko zależy od stopnia pokrewieństwa osoby wręczającej prezent oraz obdarowywanej. W przypadku najbliższej rodziny, czyli m.in. rodziców, dziadków, rodzeństwa czy teściów, kwota wolna od podatku do 9637 zł. Jeżeli zostanie ona przekroczona, może być zwolniona od podatku, ale pod warunkiem, że w ciągu pół roku od otrzymania prezentu powiadomi się o tym skarbówkę. Kolejna grupa podatkowa, to m.in. wujek, ciotka, dzieci rodzeństwa i małżonkowie rodzeństwa i tutaj kwota wolna od podatku to 7276 zł. Ostatnia grupa, to osoby z dalszej rodziny oraz niespokrewnione, dla których wolna od podatku kwota wynosi 2902 zł.

Zobacz także: Sennik: ślub. Co oznacza sen o ślubie?