Coolio: młody i gniewny

Artis Leon Ivey Jr, znany całemu światu jako Coolio, na zawsze zostanie w naszej pamięci jako autor i wykonawca utworu „Gangsta's Paradise” z 1995 roku, pochodzącego z albumu o tym samym tytule. Wykorzystany w filmie „Młodzi gniewni” kawałek stał się w pewnym sensie hymnem lat 90. XX wieku, a raperowi przyniósł nie tylko liczne nagrody (na czele z Grammy roku za najlepsze solowe wykonanie rapu), ale również międzynarodową sławę.

Urodzony w 1963 roku w Pensylwanii Artis muzyką zajął się w latach 80. po przeprowadzce na Zachodnie Wybrzeże, do Compton w Kalifornii. Wcześniej (jak podała agencja AP) był strażakiem ochotnikiem, pracował jako kontroler bezpieczeństwa na lotnisku. Jego debiutancki album „It Takes a Thief” ukazał się w 1994 roku. Choć żaden z utworów Coolio nie powtórzył już spektakularnego sukcesu  „Gangsta's Paradise” , popularnością cieszyły się także inne jego single, m.in. „C U When U Get There”.

5 sierpnia 1996 roku, podczas europejskiej trasy koncertowej muzyk wystąpił z jedynym koncertem w Polsce (na lodowisku Torsan w Sanoku). Dekadę później próbował przypomnieć o sobie albumem „The Return of the Gangsta”, który promował singel „Gangsta Walk”, nagrany wspólnie ze Snoop Doggiem.

W latach 1996-2000 Coolio był w związku małżeńskim z Josefą Salinas. Doczekał się siedmiorga dzieci.

Coolio nie żyje

W środę 28 września, w godzinach wieczornych czasu lokalnego (ok. 2 w nocy w czwartek czasu polskiego), raper został znaleziony nieprzytomny w łazience w domu przyjaciela w Kalifornii. Zawiadomione służby, które przybyły na miejsce, potwierdziły śmierć rapera.

Nie podano oficjalnej przyczyny zgonu, jednak – jak przekazały media zza oceanu – śledczy wykluczają udział osób trzecich. Odejście muzyka było prawdopodobnie związane z problemami zdrowotnymi. Serwis TMZ, powołując się na wypowiedź managera ikony, Jareza Poseya, informuje, że Coolio zmarł na atak serca.