Czerwone plamy na nogach

Plamy, kropki czy krostki pojawiające się na nogach to często występujący problem. Niestety istnieje wiele przyczyn powstawania tego typu zmian skórnych, a ich diagnoza może wymagać konsultacji ze specjalistą. Czerwone plamy na nogach mogą świadczyć między innymi o zakażeniu grzybiczym, pokrzywce czy atopowym zapaleniu skóry. Wysypka może powstać też w wyniku reakcji alergicznej, albo po nieprawidłowo wykonanej depilacji. To, w jaki sposób powinniśmy traktować tego rodzaju wykwity, zależy przede wszystkim od ich przyczyny. Najczęściej pokrzywka na nogach powstaje poprzez kontakt z alergenem lub wynika z podrażnienia skóry i powinna szybko samoistnie się wchłonąć. Jednak pojawianie się czerwonych plam na nogach i pachwinach może, ale nie musi, mieć podłoże chorobowe, dlatego każdy niepokojący objaw warto skonsultować z lekarzem (szczególnie, jeśli czerwonym plamom towarzyszą inne objawy, takie jak ból, swędzenie, łuszczenie się skóry, powiększanie się plam, czy podwyższenie temperatury ciała).

Przyczyny czerwonych plamek na nogach?

Swędzące czerwone plamy na nogach pojawiające się nagle, mogą być wynikiem skórnej reakcji alergicznej. Typowym objawem uczulenia jest tak zwana „pokrzywka”, na skórze mogą pojawić się też niewielkie krostki. Najczęściej powstają poprzez kontakt skóry z alergenem, ale mogą wystąpić też w wyniku alergii pokarmowej (na przykład na mleko, orzechy, kakao, truskawki czy cytrusy) lub alergii wziewnej (na pyłki roślin, roztocza czy sierść zwierząt). Czerwone plamy spowodowane reakcją alergiczną powinny ustąpić samoistnie w 24 godziny od kontaktu z alergenem.

Ciemnoczerwone, nieregularnie rozmieszczone plamki mogą być też przebarwieniami na skórze, powstającymi zazwyczaj poprzez nadmierne opalanie. Niestety usuwanie tego typu zmian nie jest zbyt proste: może być potrzebna konsultacja u kosmetologa lub dermatologa, który dobierze odpowiednie zabiegi pozwalające zniwelować tego rodzaju zmiany skórne.

Czerwone plamy na nogach mogą mieć też podłoże chorobowe. Jeśli zauważysz niepokojące wykwity, które samoistnie nie ustępują, lub towarzyszą im silne dolegliwości bólowe, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Specjalista, po dokładnym obejrzeniu zmian, zleci dalsze badania lub wdroży odpowiednie leczenie. Najczęściej czerwone plamy na nogach są związane ze schorzeniami takimi jak:

 • Łuszczyca: jej charakterystycznym objawem jest występowanie suchych, czerwonych plam, które mogą przyjmować postać płatów pokrytych srebrnymi łuskami.
 • Egzema (ATS): w przebiegu tej choroby pojawiają się czerwone, swędzące plamy, którym często towarzyszy świecąca i łuszcząca się skóra.
 • Grzybica skórna: czerwone, swędzące plamy, najczęściej występujące na stopach, mogą być objawem zakażenia grzybiczego.
 • Stopa cukrzycowa: postępująca martwica tkanek. Jej symptomem mogą być czerwone plamy na stopach, sięgające w okolice łydek. Na wszelkie zmiany w okolicach stóp powinni być wyczuleni przede wszystkim diabetycy.
 • Miażdżyca: pojawienie się sinych lub fioletowych plam na nogach może wskazywać na schorzenie naczyń krwionośnych. Najczęściej połączone jest z uczuciem ciężkości nóg, bólem oraz ogólnym zmęczeniem.
 • Róża: to choroba zakaźna, która charakteryzuje się występowaniem czerwonych plamek, które szybko rozprzestrzeniają się na całym ciele.
 • Borelioza: jest chorobą przenoszoną przez kleszcze. Jednym z jej pierwszych objawów jest rumień wędrujący, czyli czerwona plama, która z czasem się powiększa. Może mieć fioletową lub różową obwódkę.

Jaki pozbyć się czerwonych plam na nogach?

To, w jaki sposób powinniśmy działać przeciwko czerwonym plamom na nogach, zależy przede wszystkim od przyczyn ich powstawania. Jeśli zmiany są związane z zakażeniami, chorobami skóry lub silną reakcją alergiczną, musimy przede wszystkim skonsultować się z lekarzem, który wdroży odpowiednie leczenie.

Najczęściej jednak pojawianie się plamek jest związane z lekką reakcją alergiczną, która nie będzie wymagała farmakoterapii. W takim wypadku istnieje kilka domowych sposobów na złagodzenie podrażnień:

 1. Aloes: działa chłodząco, kojąco, łagodzi stan zapalny i zapobiega nadmiernemu przesuszaniu się skóry. Zazwyczaj występuje w postaci żelu aloesowego lub galaretki. Wysypkę wystarczy posmarować niewielką ilością preparatu.
 2. Soda oczyszczona: sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych, ponieważ ma działanie antybakteryjne i przywraca skórze właściwe pH. Najlepiej dodać niewielką ilość proszku do ciepłej kąpieli, a następnie zanurzyć w niej nogi na pół godziny.
 3. Płatki owsiane: koją skórę, łagodzą dolegliwości bólowe, mają działanie antybakteryjne i złuszczające. Najlepiej ugotować je w niewielkiej ilości wody, następnie przestudzić powstałą papkę, nałożyć ją na sterylną gazę i przyłożyć do miejsca, w którym powstała wysypka.
 4. Jogurt naturalny: wspomaga regenerację naskórka i chłodzi. Jogurt możesz nakładać bezpośrednio na skórę.
 5. Rumianek: koi dolegliwości takie jak ból i swędzenia, przyspiesza regenerację naskórka. Zaparzony rumianek wystarczy przestudzić, a następnie zamoczyć w nim gazę i kłaść ją na skórze w formie kompresu.

Pamiętaj, że jeśli jakiekolwiek niepokojące objawy regularnie się powtarzają, nie ustępują samoistnie albo się zaogniają, powinnaś skonsultować się z lekarzem. Treść artykułu nie może być traktowana jako porada lekarska, więc jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu swojego zdrowia, umów się na wizytę do specjalisty.

Zobacz także:

Strawberry legs, czyli czerwone plamki po depilacji

Jedną z przypadłości, która zdarza się bardzo wielu osobom, jest pojawianie się na skórze czerwonych i brązowych plamek, kropek i krostek po depilacji. Problem ten występuje na tyle często, że doczekał się swojej nazwy. Strawberry legs, czyli z języka angielskiego „truskawkowe nogi”, występują najczęściej na łydkach, udach i pachwinach po goleniu tych części ciała za pomocą maszynki lub depilatora. Przyczyny truskawkowych nóg to między innymi:

 • rogowacenie mieszkowe, czyli zaburzenie w złuszczaniu się skóry, podczas którego ujścia mieszków włosowych są zapchane martwym naskórkiem, sebum i bakteriami, co może doprowadzić nawet do stanu zapalnego,
 • nieodpowiednia higiena podczas depilacji, na przykład używanie kilkakrotnie tej samej maszynki, co może powodować powstawanie mikrouszkodzeń i stanów zapalnych w pobliżu mieszków włosowych.
 • zbyt mało intensywne lub zbyt mocne nawilżenie skóry: w obu tych przypadkach proces złuszczania naskórka może przebiegać nieprawidłowo, co będzie prowadziło do powstawania czerwonych kropek i plamek,
 • predyspozycje genetyczne.

Na czerwone plamki po depilacji nie ma niestety magicznego remedium: zazwyczaj musimy po prostu poczekać, aż same się wchłoną. Proces może przyspieszyć dokładne nawilżanie skóry, a także smarowanie kropek żelem lub galaretką aloesową, która złagodzi podrażnienia.

Na szczęście, dzięki wdrożeniu odpowiedniej pielęgnacji, bardzo łatwo możemy zapobiegać powstawaniu czerwonych plamek. Jeśli nie chcesz skarżyć się na strawberry legs, przy depilacji stosuj się do poniższych zasad:

 1. Przed depilacją zastosuj peeling. Nie tylko złuszczy martwy naskórek, ale podniesie też włoski, dzięki czemu będzie ci łatwiej je usunąć.
 2. Pamiętaj, żeby nigdy nie golić się „na sucho”: używanie specjalnie przeznaczonych do depilacji kremów, pianek czy olejków nawilży skórę i zmiękczy włoski, dzięki czemu będzie ci łatwiej je usunąć.
 3. Regularnie zmieniaj maszynki do golenia, a jeśli używasz depilatora pamiętaj o dokładnej dezynfekcji urządzenia przed każdym użyciem.
 4. Staraj się golić włosy w kierunku ich wzrostu, nigdy odwrotnie.
 5. Po depilacji nie bierz bardzo gorącej kąpieli ani prysznica – zbyt ciepła woda może wysuszyć i podrażnić naskórek.
 6. Pamiętaj o odpowiednim nawilżeniu skóry po depilacji. Możesz do tego celu użyć zarówno balsamu, jak i olejku do ciała.