Camilla Parker-Bowles, córka majora Bruce’a Shanda i Rosalind Cubitt, bardzo długo była uznawana za czarną postać w rodzinie królewskiej. To wszak ona była tą, przez którą, jak powszechnie uważano, małżeństwo księcia Karola i Diany nie miało szans, by przetrwać. Niszczycielka bajkowego małżeństwa z Królową Ludzkich Serc? Evil Camilla! Jak o niej mówiono.

Camilla Parker-Bowles i książę Karol - historia miłości

Cóż, jak zwykle to kobieta została oskarżona, choć przecież wiele czynników złożyło się na to, że księżna Walii i przyszły król nie byli w stanie razem żyć. Warto przypomnieć, że Karol od początku nie krył swoich uczuć do Camilli, ale rodzinie królewskiej nie pasowała ona na żonę następcy brytyjskiego tronu. Szczęśliwie Karol i Camilla ostatecznie uzyskali zgodę na ślub, choć po wielu latach, a brytyjskie media zaczęły w końcu patrzeć przychylniej na tę parę, której uczucia przetrwały wiele prób. 

Poznali się w 1970 roku na meczu polo. Bardzo szybko odkryli, że mają podobne pasje, poczucie humoru. Zaczęli spędzać ze sobą coraz więcej czasu. To musiało skończyć się romansem. Camilla była jednak nie tylko kochanką, ale także powierniczką Karola, gotowa zawsze, by go wysłuchać i wesprzeć, kiedy mówił kłopotach z matką, a potem z... żoną. W 1973 roku Camilla, z domu Shand, wyszła za mąż za porucznika Andrew Parker Bowlesa. Rodzina królewska odetchnęła z ulgą. Można było szukać Karolowi odpowiedniej partii na żonę. Jak jednak wiemy małżeństwo Karola z Dianą nie przetrwało, rozwiedli się w 1992 roku, a czarę goryczy przelało nagranie rozmowy telefonicznej księcia z Camillą, które ujrzało światło dzienne. Jednoznacznie wynikało z niego, że ta dwójka ma romans. Z kolei małżeństwo Camilli skończyło się rozwodem w 1995 roku. Oficjalnie mówiło się, że uczuć między Parker Bowlesami od dawna nie było. 

fot. Getty Images

Jednak dopiero w 1999 roku, kiedy przycichły echa tragicznej śmierci Lady Di, Karol i Camilla zaczęli publicznie występować jako para. Królowa Elżbieta II po roku pogodziła się z tym faktem i przestała unikać Camilli. Wprawdzie nie pojawiła się na ich ślubie, który odbył się na zamku Windsor  9 kwietnia 2005 roku jako zwieńczenie 35-letniego romansu, jednak w przyjęciu weselnym wzięła udział. Obecnie możemy oglądać królową i Camillę, kiedy występują wspólnie podczas oficjalnych uroczystości - wydaje się, że darzą się sympatią. 

Czy Camilla zostanie królową? Jaki przyjmie tytuł, gdy Karol zasiądzie na brytyjskim tronie?

Od kiedy Camilla oficjalnie została małżonką Karola, przysługuje jej tytuł księżnej Walii. Ze względu jednak na pamięć o Dianie i tym, że dla ludzi to właśnie ona była księżną Walli, Camilla odmówiła przyjęcia tego przydomka. Tytułuje się za to jako księżna Kornwalii (to jeden z kilku innych tytułów Karola, którymi może się posługiwać jako następca brytyjskiego tronu). Co jednak wtedy, kiedy Karol w końcu zostanie królem, zastępując Elżbietę II? Jego żona powinna zostać królową. Mimo tego tuż po ślubie Camilla wydała oświadczenie, w którym zadeklarowała, że nie będzie się posługiwała prawnie należnym jej tytułem królowej-małżonki, lecz księżniczki-małżonki. Ponoć Elżbieta II przystała na ten pomysł. A eksperci związani z brytyjską monarchią interpretowali, że taka decyzja małżonki Karola również związana jest z szacunkiem dla Diany i pamięcią o tym, że to właśnie ona miała zostać królową. Być może w ten sposób Camilla chciała uniknąć kolejnego powodu do krytyki ze strony mediów oraz Brytyjek i Brytyjczyków.

Nie jest jednak pewne, czy wola Camilli, popierana przez Karola i jego matkę, będzie mogła zostać spełniona. Bo do głosu może dojść tradycja, zgodnie z którą małżonka króla Zjednoczonego Królestwa zostaje królową i nie może być od tego odstępstwa. Jak będzie? Czas pokaże. Ostatnie wydarzenia w brytyjskiej rodzinie królewskiej udowadniają, że hołdowanie tradycji i skostniałym prawom bywa zgubne, bo w pałacu żyją ludzie z krwi i kości, którzy mają swoje uczucia i swoje zdanie.

Zobacz także: