Manicure hybrydowy cieszy się ogromną popularnością wśród kobiet (i nie tylko) na całym świecie. Jest bardzo trwały, do tego prezentuje się niezwykle efektownie. Mani hybrydowe zazwyczaj wykonujemy w profesjonalnym salonie. Na rynku dostępne są jednak odpowiednio skomponowane zestawy, dzięki którym możemy poczuć się jak prawdziwa stylistka paznokci. Ale każdy medal ma dwie strony. Wciąż mówi się o wadach mani hybrydowego, a nawet o niebezpieczeństwie związanym z tą metodą stylizacji paznokci. Czy hybryda rzeczywiście może powodować raka? Poznajcie opinię ekspertki.

Czy manicure hybrydowy powoduje raka?

O niebezpieczeństwie związanym z zastosowaniem lamp UV wspominano od momentu rozpowszechnienia tej metody na większą skalę przez markę lakierów hybrydowych Shellac, czyli od 2010 roku. Mimo zapewnień ze strony producenta lamp stosowanych podczas zabiegu, wątpliwości tak naprawdę nigdy nie zostały rozwiane. Co dokładnie wzbudza kontrowersje? Dermatolodzy alarmują, że promieniowanie UVA emitowane przez urządzenia utwardzające lakier hybrydowy jest identyczne z tym, przed którym chronimy się latem i z powodu którego rezygnujemy z opalania. I nie chodzi tylko o starzenie się skóry, a kremowanie dłoni kosmetykami z filtrem czy nakładanie specjalnych rękawiczek blokujących szkodliwe promienie są niewystarczające.

Skóra dłoni jest wyjątkowo wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Choć nie ma jeszcze żadnych oficjalnych danych, w środowiskach medycznych coraz częściej łączy się nasilone w ostatnim czasie występowanie czerniaka podpaznokciowego ze wskazywanym przez pacjentki w wywiadzie zabiegiem manicure hybrydowego. Czy rzeczywiście tak jest?

Postanowiłyśmy zasięgnąć opinii ekspertki. Olga Urbowicz, która stworzyła jeden z najbardziej cool salonów mani w Warszawie – Nailed It, przyznaje, że nie mamy powodów do obaw. Prawo Unii Europejskiej wyklucza produkowanie i używanie lakierów hybrydowych, które zawierałyby składniki rakotwórcze.

Hybryda nie jest rakotwórcza. Dzięki prawu Unii Europejskiej wykluczone nawet zostały składniki, które mogą być rakotwórcze. W tej chwili wszystkie hybrydy produkowane w Unii muszą być 5 lub 7 free (brak m.in. Kamfory, toluenu, formaldehydow) – wyjaśnia Olga Urbowicz z Nailed It. Wypowiadam się głównie na temat produktów wprowadzonych do Unii, bo przede wszystkim pracujemy na polskich markach. Nie lubię się opowiadać o tym, co jest bezpieczne, a co nie, bo tak naprawdę na takie tematy powinni się wypowiadać lekarze i naukowcy – dodaje ekspertka.

Manicure hybrydowy - dlaczego nie powinnyśmy same zdejmować hybrydy?

Jeżeli chcemy pozbyć się mani hybrydowego, powinnyśmy udać się do manicurzystki, która nam go wykonywała. Malując paznokcie samodzielnie – w domowym zaciszu, warto zrobić to zgodnie z zaleceniami profesjonalisty lub producenta zestawu. Ale powiedzmy sobie szczerze. Większość z nas przynajmniej raz sama zdrapała lakier hybrydowy albo pozbyła się mani, oglądając pierwszy – lepszy tutorial w sieci. Niestety nie jest to najlepsza opcja dla naszych paznokci. Po takim „zabiegu” płytka często jest w opłakanym stanie. Dlaczego tak się dzieje i jakie są tego konsekwencje?

Olga Urbowicz zauważa, że samodzielne pozbywanie się hybrydy (odrywanie czy używanie do tego acetonu) może być niebezpieczne dla łożyska i osłabić paznokieć. Przy takim osłabieniu może wzrastać ryzyko chorób płytki. Dlatego tak bardzo ważne, o ile nie najważniejsze jest kontynuowanie wizyty mani hybrydowego przez ściągnięcie jej u specjalisty lub specjalistki – wyjaśnia właścicielka salonów Nailed It.

7 błędów w manicure, które popełniasz, a prawdopodobnie o tym nie wiesz >>>

Manicure hybrydowy – czy może być niebezpieczny?

Nasza ekspertka zwróciła również uwagę na inną – bardzo istotną kwestię. Jeśli chcemy mieć pewność, że hybryda nie wpłynie negatywnie na nasze paznokcie, należy prawidłowo ją wykonać. Nie polecam wykonywać go w domu, choć wiem jak bardzo to popularne. Nawet profesjonalistkom jest trudno zrobić sobie samym prawidłowo hybrydę, a co dopiero "pani Gosi" w domu, która robi to na podstawie filmów z sieci i instrukcji ze starter kitu… - mówi Olga Urbowicz. Niestety niewłaściwie wykonany manicure hybrydowy częściej odchodzi się od paznokcia. W związku z tym częściej go zmieniamy. W efekcie częściej wystawiamy nasze dłonie na promieniowanie UV. Tipsiara zaznacza, że naświetlanie dłoni raz na jakiś czas nie jest niebezpieczniejsze dla naszego organizmu od ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Ale uwaga! Wszystko z umiarem – zaznacza.