O tym słyszeli już chyba wszyscy – zasoby naturalne nie są nieskończone. Jeśli nie zmienimy naszych nawyków, w 2030 roku będziemy potrzebować dwóch Ziemi. Jest jasne, że nie możemy ich mieć, niezależnie od tego, jak bardzo byśmy chcieli. Ograniczyliśmy już plastik, wielu z nas zrezygnowało z jedzenia mięsa, nauczyło się poprawnie segregować śmieci i z domu wychodzi z wielorazową butelką na wodę. Zmiany powinny zadziać się także w naszych szafach. Nowe nawyki będą nie tylko miały pozytywny wpływ na nas, nasze otoczenie, ale przede wszystkim na przyszłość planety (a przy tym pomogą nam dłużej cieszyć się ulubionymi ubraniami!). Mamy więc dla Ciebie kilka prostych wskazówek dotyczących kwestii mody, które z łatwością możesz wcielić w życie praktycznie od zaraz. Powodzenia!
 

Sprawdzaj instrukcje na metkach

Czy wiesz, że pranie i prasowanie ubrań odpowiada za 36% ich wpływu na środowisko w czasie całego cyklu życiowego? Dobra wiadomość jest taka, że można zredukować ten wynik o więcej, niż połowę poprzez dokonywanie rozsądnych wyborów. Przede wszystkim, czytaj instrukcje na metkach i słuchaj się ich, dzięki czemu odpowiednio zadbasz o swoje ubrania, unikniesz ich nieplanowanego skurczenia lub zniszczenia, a w finalnie – bezsensownego wyrzucenia.
 

Nie pierz za często

To proste – nie wrzucaj do pralki rzeczy, które tego nie wymagają. Miałaś coś na sobie przez jeden dzień i w zasadzie mogłabyś założyć to raz jeszcze? Zrób to, a oszczędzisz planecie mikrocząsteczek tworzyw sztucznych, które nie rozpadają się i z wodą odpływową trafiają prosto do środowiska (m.in. do mórz). Niektóre ubrania można odświeżyć wywieszając je do wywietrzenia lub zapierając plamę ręcznie. To oszczędność pieniędzy, energii, wody.
 

Obniż temperaturę prania

A jeżeli już o koniecznym praniu mowa, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób nastawiamy pralkę. Zazwyczaj na metkach zaznaczona jest najwyższa możliwa temperatura prania. Możesz jednak wybrać niższą temperaturę i w ten sposób oszczędzić energię – większość detergentów działa równie dobrze w niskich temperaturach. Pranie w 40°C pochłania połowę energii, która jest potrzebna w przypadku prania w 60°C. Ubrania bardzo zabrudzone oraz bieliznę warto prać w najwyższej dozwolonej temperaturze. Nie pierz ubrań w temperaturze wyższej niż ta zalecana na metce (nawet jeżeli wydaje Ci się, że to świetny pomysł).

Jak być eko? 8 prostych rzeczy, które wprowadziłam w życie, by mniej szkodzić środowisku
 

Nastawiaj pełną pralkę

To niezwykle ważne, by wrzucać pranie dopiero wtedy, kiedy uzbiera nam się cały bęben. Sprawę ułatwi wcześniejsze sortowanie ubrań według koloru i temperatury prania. Co ważne – nastawiaj pełną pralkę, ale nie wkładaj też do niej za dużo rzeczy! To może ją zbytnio obciążać i zużywać. Pralka jest pełna, kiedy możesz włożyć do bębna rękę z zaciśniętą pięścią bez upychania ubrań. Korzystaj z programów pozwalających na oszczędzanie energii (ma je większość pralek), a pranie wstępne nastawiaj tylko wtedy, gdy odzież jest bardzo brudna.
 

Wybieraj bardziej przyjazne środowisku środki piorące

Korzystaj z bardziej przyjaznych środowisku detergentów, wolnych od wybielaczy optycznych (czy naprawdę jest Ci potrzebny bielszy odcień bieli?) i fosfatów (tak, to chemia), które mają negatywny wpływ przy uwalnianiu do środowiska. Stosuj środki piorące zgodnie z informacjami na opakowaniu (dodanie większych ilości wcale nie oznacza, że Twoje ubrania będą czystsze). Sprawdź, czy pierzesz w miękkiej, czy w twardej wodzie – to istotna informacja, która pomoże zdecydować o właściwej ilości detergentu. Unikaj płynów do płukania (ich stosowanie jest rekomendowane w przypadku ubrań z akrylu, ponieważ pozwala uniknąć elektryzowania po praniu).
 

Unikaj czyszczenia chemicznego

Pranie chemiczne to proces czyszczenia ubrań z wykorzystaniem organicznego rozpuszczalnika. Ma ono negatywny wpływ na środowisko, kiedy chemikalia uwalniane są do środowiska naturalnego. Jeśli musisz skorzystać z tej opcji czyszczenia, poszukaj miejsc, które oferują bardziej „zielone”, przyjazne środowisku opcje (wykorzystanie dwutlenku węgla odzyskanego z przemysłu pozwala uniknąć uwalniania chemikaliów).
 

Pozwól ubraniom wyschnąć w naturalny sposób

Najlepszą opcją jest pozostawienie ubrań do wyschnięcia, ponieważ suszenie mechaniczne pochłania mnóstwo energii. Czas schnięcia można skrócić przez delikatne odwirowanie ubrań przed wyciągnięciem ich z pralki. Czy wiesz, że jeśli wywiesisz pranie na mróz, wyschnie ono dzięki sublimacji – czyli przejścia ze stanu ciekłego w gaz? Ręka w górę, kto pamiętał to ze szkoły!
 

Nie prasuj

Jeżeli nie lubisz prasować, nie musisz już dłużej szukać argumentów popierających słuszność Twojej decyzji. Na prasowanie marnujemy rocznie średnio aż 2 doby i 4 godziny. Dla wielu z nas jest to nawyk, ale pomyśl, ile przyjemnych rzeczy można zrobić w tym czasie! Zamiast prasować, wystarczy mocno strzepnąć ubranie przed powieszeniem go na suszarce (od razu po wyciągnięciu z pralki!). Szczególnie, że prasowanie ma niekorzystny wpływ na nasze środowisko i prowadzi m.in. do ocieplenia klimatu, a także zużywa sporo energii. Nawet WWF w Światowym Dniu Środowiska zachęcał do porzucenia z tej okazji prasowania.
 

Dbaj o swoje ubrania

To wcale nie jest trudne. Wystarczy wprowadzić w życie powyższe rady. Odpowiednie pranie i traktowanie ubrań sprawi, że będą służyć Ci dłużej. Naprawiaj te, które zostały zniszczone, nie skreślaj ich od razu. Warto pamiętać, by przed praniem zapiąć wszystkie zamki, guziki, a np. biustonosze prać w osobnych woreczkach (za względu na fiszbiny i zapięcia na haftki). Unikniesz dzięki temu niechcianego zahaczenia i nieumyślnego zniszczenia innego ubrania. Najdelikatniejsze rzeczy warto prać ręcznie i – to pewnie jasne, ale nie zaszkodzi powtórzyć – pamiętaj o podziale na kolory. Nie ma nic bardziej irytującego niż ulubiona bluzka, która nagle zmieniła odcień.

Pamiętaj również, że wiele plam da się usunąć, i to środkami naturalnymi takimi jak np. kwasek cytrynowy, sól czy mąka ziemniaczana (uratujesz ubranie nawet zalane winem). Ważne jest także przechowywanie ubrań, by nie straciły one kształtu. Na wieszakach warto trzymać koszule (najlepiej na tych z zaokrąglonymi końcami, inaczej ramiona nieestetycznie zaczną odstawać), z kolei swetrom służy leżenie na półce. Odpowiednio poskładane nie wyciągną się.
 

Nie porzucaj ubrań

Czy wiesz, że aż 95% tekstyliów, które lądują na wysypiskach, nadaje się do ponownego wykorzystania? A 1 kg używanej odzie przeznaczonej do recyklingu pozwala zaoszczędzić środowisku 3,6 kg emitowanego dwutlenku węgla, 0,2 kg pestycydów, 0,3 kg nawozów i aż 6 000 litrów wody? Jeżeli jednak naprawdę chcesz się pożegnać z częścią swoich rzeczy, szukaj sposobów na to, by dać im drugie życie. Dokładnie tak, jak zrobiliśmy to na Glamour x H&M Rewear Market. Odzież, akcesoria i wszelkiego rodzaju dodatki w dobrym stanie możesz sprzedać czy to stacjonarnie (wyprzedaże garażowe) czy to online (aukcje internetowe), albo oddać swojej przyjaciółce, zrobić rozdawkę wśród znajomych. Warto też zastanowić się, którymi niechcianymi rzeczami można wesprzeć potrzebujących. Te zaś ubrania, które nie nadają się do przekazania dalej można poddać recyklingowi, a nie wyrzucać do kosza! Specjalny boks do recyklingu stanął właśnie na naszym Rewear Markecie z inicjatywy H&M. W każdym sklepie marki możecie zrobić to samo – oddać niechciane ubrania i tekstylia domowe (dowolnej marki i w każdym stanie), a w zamian otrzymać kupon rabatowy do wykorzystania przy kolejnych zakupach. Tym samym wesprzecie globalny Program Recyklingu Tekstyliów, który H&M wprowadził jako pierwszy. Inicjatywa prowadzona jest na rzecz odpowiedzialnej mody i działa we wszystkich sklepach marki. To się nazywa dopiero #lesswaste!
 

Mądrze wybieraj, mądrze kupuj

Zanim wybierzesz się na zakupy przejrzyj swoją szafę, sprawdź co już masz, a czego Ci realnie brakuje. Podczas zakupów wybieraj takie ubrania, w których na pewno będziesz chodzić, które Ci się podobają i będą idealnym uzupełnieniem garderoby (szósty szary sweter nie jest dobrym pomysłem). To korzystne nie tylko dla środowiska, ale także dla portfela. Myśl, co zrobić, by używać ubrań jak najdłużej. Sprawdzaj metki, wybieraj marki, które realnie działają na rzecz poprawienia stanu planety, a idąc do sklepu, koniecznie weź ze sobą torbę wielorazowego użytku.

Szukaj ubrań wyprodukowanych z bardziej przyjaznych środowisku materiałów, na przykład z recyklingu czy z bawełny organicznej. Takie znajdziesz chociażby w H&M, gdzie wybierając produkty oznaczone zieloną metką Conscious (lub z działu Conscious na hm.com) masz pewność, że przynajmniej 50% surowca z którego zostały wyprodukowane, pochodzi ze zrównoważonych źródeł (mowa tu o organicznej bawełnie, poliestrze i wełnie z recyklingu). To jednak nie wszystko! H&M nie zwalnia tempa i inwestuje w coraz bardziej innowacyjne rozwiązania. Odnajdziemy je w kolekcji H&M Conscious Exclusive. W najnowszej odsłonie, która już 26 września trafi do sprzedaży online pojawia się m.in. poliester, mosiądz i cynk z recyklingu. W poprzednich sezonach do stworzenia nowatorskich tkanin wykorzystano m.in. plastikowe butelki PET, liście ananasów, skórki pomarańczy i morskie algi.

Zresztą marka w temacie ekologii ma ogromne plany, które realizuje krok po kroku. Od 2030 H&M będzie korzystać wyłącznie z materiałów pochodzących z recyklingu lub innych zrównoważonych źródeł, a oprócz tego ciągle pracuje nad poszukiwaniem najnowocześniejszych rozwiązań pozwalających na ponowne wykorzystywanie włókien tekstylnych. H&M Foundation do życia powołała Global Change Award – konkurs, który wspiera innowacje w modzie. W ramach tego globalnego wyzwania powstały m.in. ubrania rosnące razem z dziećmi i Orange Fiber, materiał z pozostałości po cytrusach wykorzystywanych przy produkcji soków.

Ale na koniec najważniejsze. Pamiętaj – nie traktuj siebie zbyt surowo! Nie musisz być ideałem, liczy się każdy gest. Rozmawiaj z ludźmi, szukaj inspiracji, przemyśl swoje rutyny i dziel się nimi. Wkrótce zobaczysz, że życie w stylu eko może być łatwe i dać Ci wiele satysfakcji. Trzymamy kciuki za Ciebie i za naszą planetę! #lesswaste

Zobacz także: Jak ograniczyć plastik? 7 prostych sposobów, dzięki którym foliowe opakowania znikną z waszego życia