Każdy ma swoje mniam i fuj. Ile osób, tyle potrzeb, fantazji. A te nasze potrzeby poza tym zmieniają się w ciągu naszego życia, jak i my się zmieniamy pod wieloma względami, rozwijamy, mamy apetyt na nowości. Pytanie zatem, czym są kinki, jakie są ich rodzaje. Bo choć może to wszystko brzmieć obco, niezrozumiale, strasznie, to nic takiego złego, raczej coś przyjemnego i podniecającego. Poza tym to dość obszerna kategoria. Zatem - głęboki oddech i sprawdźcie, czy to co lubicie i robicie, nie jest czasem kinky!

Kinky, czyli jaki

Zacznijmy od języka. A w zasadzie słownictwa. Na język jako część ciała jeszcze przyjdzie pora. Angielski przymiotnik kinky (perwersyjny, pokręcony, dziwny) używany jest do określenia seksualnych zachowań, które nie są standardowe. I tu wielkie ALE. Bo dla każdego seks i standardowe seksualne zachowania to jest coś przynajmniej trochę innego! Oczywiście można przyjąć, że ten standardowy seks to będzie penetracja. Zatem... wszelkie inne czy dodatkowe czynności będą kinky? Użycie gadżetów erotycznych, danie klapsa, pieszczenie ucha językiem? Hmm. Chyba najlepiej było, gdyby każdy sam sobie to określił według własnych potrzeb, o ile w ogóle etykietki i definicje są mu niezbędne. Są jednak też i takie jednostki, które kręci właściwie nie tyle uprawianie seksu spoza "standardów", co świadomość odejścia od nich, bycia kinky. Co kto lubi. Dopóki nasze zachowania są konsensualne, nie przekraczają cudzych granic, nie krzywdzą, to jest OK. 

Warto się również zatrzymać nad tym, że w polskim języku nie ma zbyt dobrego tłumaczenia na wyraz kinky. Ewentualnie mówi się o perwersyjnych zachowaniach. Jednak to dla części osób od razu stanowi barierę, wywołuje bardzo złe skojarzenia. Choć znowu - będą i takie, i tacy, których to będzie dodatkowo podniecać, że ich upodobania są perwersyjne. Ale czasem serio może to być przesadne, zwłaszcza gdy sobie pomyślimy, że teoretycznie wypadałoby za perwersyjne uznać używanie wibratora, pierścienia erekcyjnego czy dildo!

Co to jest kink

Jeśli jednak pokusić się o definicję kinku, to można tutaj zaliczyć preferencje i czynności seksualne, które wychodzą poza ramy klasycznego seksualnego repertuaru. Często za kinky uznaje się praktyki BDSM, role playing, seks w większym gronie, używanie akcesoriów erotycznych, zwłaszcza mniej typowych (liny, pejcze, kajdanki). Istotne jest też rozróżnienie, że dla części osób kinkowe praktyki to tylko jakaś część ich seksualnego repertuaru lub nawet pozostają te preferencje jedynie w sferze fantazji erotycznych, ale bywa i tak, że kinkowe zachowania są kluczowe, ich praktykowanie stanowi o tym, czy czerpie się satysfakcję z seksu, przeżywa orgazm. I kolejna często pomijana sprawa: kinkowe upodobania można realizować także solo, niekoniecznie tylko i wyłącznie z innymi osobami! Tak, bo masturbację można urozmaicać, ale to temat na osobny artykuł.

Jakie są rodzaje kinków

Jak już wiemy, każdemu jego kink. Czyli to naprawdę może być baaardzo indywidualna sprawa, co ktoś uzna za kink, ale spróbujmy stworzyć listę takich seksualnych zachowań, które uznaje się za kinky. Zatem do kinków zaliczyć możemy:

 • praktyki BDSM
 • bondage
 • seks w trójkącie
 • role-playing
 • wykorzystanie erotycznych kostiumów
 • wykorzystanie nietypowych akcesoriów erotycznych
 • fetysze
 • podglądactwo (voyeuryzm)
 • ekshibicjonizm 
 • plucie
 • dirty talk 

Kinki a fetysze

Jaka jest różnica między załamaniami a fetyszami? To częste pytanie. Ludzie je ze sobą mylą, uważają za synonimy. Tymczasem kink to raczej twoje upodobanie, otwartość na pewne seksualne zachowania, coś, co cię podnieca, ale nie jest ci niezbędne do odczuwania tego podniecenia, czerpania satysfakcji z seksu. Kink to też raczej zachowania, podczas gdy fetysz koncentruje się częściej wokół przedmiotów, materiałów, części ciała. 

 

Zobacz także: