O tym, kiedy coś nadaje się co jedzenia bądź nie, informują nas daty ważności produktów spożywczych. I wszyscy staramy się ich przestrzegać, choć oczywiście bywa, że decydujemy się zaryzykować, tłumacząc sobie, że dzień przecież nie robi wielkiej różnicy. Z kosmetykami jest tak samo. Zanim coś zafundujemy swojej skórze, lepiej upewnić się, czy nie zrobimy jej krzywdy. Bo termin, który określono na opakowaniu, na pewno nie jest efektem czyjegoś widzimisię. Postanowiliśmy w tej kwestii zasięgnąć opinii eksperta, który rozwieje wszystkie wątpliwości, pt. daty ważności kosmetyków – czy warto się ich trzymać czy nie?

- Bez wątpienia data ważności to ważny aspekt w pięknym procesie korzystania z kosmetyków. Kluczowym jest tu jednak – jak w każdej dziedzinie życia – zdrowy rozsądek. Data ważności daje nam pewien obraz trwałości kosmetyku, ale paradoksalnie jest to zabezpieczenie zwłaszcza dla producenta – mówi Magdalena Jankowska, kosmetolog, farmaceutka i właścicielka sklepu z kosmetykami krem de la krem.  – Dla przykładu: jeśli na opakowaniu widzisz datę ważności ustaloną na 15 maja, to czy 16 maja kosmetyk będzie do wyrzucenia? Spokojnie, nadal wszystko z nim okej! Producent najzwyczajniej asekuruje się przed odpowiedzialnością za zdarzenie, gdy klient użyje produktu po terminie i wystąpi u niego np. reakcja alergiczna.

Naturalne kosmetyki do makijażu - te marki powinnyście znać! >>>

Daty ważności kosmetyków – czy zawsze musimy ich przestrzegać? 

A co w takim razie w sytuacji, kiedy chcemy użyć kosmetyk, który był ważny do wczoraj? W przypadku jedzenia często widać gołym okiem, ze coś nie nadaje się do spożycia. Z produktami beauty jest podobnie. – Zazwyczaj kosmetyk zmienia swój zapach, konsystencję, a w najgorszym przypadku wystąpić może podrażnienie czy reakcja alergiczna – mówi Magdalena Jankowska. Zaznacza też, że w przypadku znaczącego przekroczenia daty ważności, produktu nie należy używać.

Nasza ekspertka zwraca również uwagę na to, że daty ważności dacie ważności nierówna. – Nieco uważniej przyglądać się warto datom przy kosmetykach naturalnych – te z racji stosowanych konserwantów ekologicznych mają z reguły zauważalnie krótszy termin przydatności. Dodaje również, że nikt inny, jak my sami mamy wpływ na trwałość kosmetyków. – Pamiętajmy o przechowywaniu produktu zgodnie ze wskazaniami na etykiecie – to zdecydowanie ma wpływ na jego trwałość.

I jeszcze jedno. Czy wszystkie kosmetyki mają datę ważności? - Tak, zgodnie z zapisem w ustawie o kosmetykach data ważności musi zostać umieszczona na opakowaniu. Wyjątkiem są produkty o terminie ważności przekraczającym 30 miesięcy – wówczas umieszcza się znak PAO (symbol otwartego słoiczka), czyli informację o okresie, w którym po otwarciu kosmetyku, produkt jest bezpieczny i może być stosowany bez szkody dla konsumenta – mówi Magdalena.

Kosmetyki, które zmieniły stan mojej cery i podejście do pielęgnacji >>>

Zobacz także: