Kobiety na całym świecie wspierają protestujące Iranki

Od połowy września nie cichną głosy oburzenia po tragicznej śmierci Mahsy Amini. Fakt, że aresztowana przez policję do spraw moralności w Iranie 22-latka w trudnych do wyjaśnienia okolicznościach zmarła, zbulwersował świat. Według świadków dziewczyna przewieziona na posterunek (za „złe założenie hidżabu”) została przez mundurowych dotkliwie pobita, co doprowadziło m.in. do krwotoku mózgowego i udaru mózgu. Bezpieka oczywiście wypiera się przemocy.

Po kraju rozlała się fala antyreżimowych protestów. Choć demonstracje są tłumione w brutalny sposób, w ramach sprzeciwu wobec drakońskich przepisów dotyczących ubioru odważne Iranki obcinają włosy, zrzucają z głów chusty i palą hidżaby. Niezgodę na bestialskie prawo ajatollahów wyrażają kobiety w każdym wieku.

Jeśli się nie zjednoczymy, będą nas zabijać jedną po drugiej! – wykrzykują w szkołach i na ulicach nastolatki.

Na znak solidarności z Irankami kobiety na całym świecie publicznie również obcinają włosy. Dokumentują to zdjęcia z protestów odbywających się w Wenecji, Atenach, Zurychu... (zobaczcie kilka w naszej GALERII).

Francuskie gwiazdy solidaryzują się z kobietami w Iranie

Teraz do akcji włączyły się gwiazdy największego formatu. We Francji za nożyczki chwyciły przedstawicielki branży artystycznej i show-biznesu, na czele z laureatkami Oscara Juliette Binoche i Marion Cotillard. W inicjatywę włączyły się też m.in. Isabelle Huppert, Charlotte Rampling, Mélanie Laurent i Jane Birkin.  

Na opublikowanym na Instagramie wideo ponad 50 gwiazd francuskiego kina, muzyki i mody postanowiło okazać wsparcie swoim siostrom z Iranu.  Akcja została opatrzona hasztagami #SoutienFemmesIran (Wsparcie dla irańskich kobiet) oraz #HairForFreedom (Włosy dla wolności). Tło muzyczne nagrania stanowi irańska wersja włoskiej antyfaszystowskiej pieśni „Bella Ciao” w wykonaniu piosenkarki Gandom. Wymowne przesłanie.