Rozstanie wiąże się z silnymi i często trudnymi przeżyciami. Bezpośrednio po odejściu osoby partnerskiej targają nami silne emocje, bo chociaż relacja się skończyła, nie jesteśmy w stanie równie szybko pozbyć się uczuć, które żywimy do eks. Żałoba po rozpadzie związku to długotrwały i złożony proces, który ma różne fazy. I chociaż zawsze podkreślamy, że każdy radzi sobie z tym inaczej i szczególnie rekomendujemy przeżywanie rozstania we własnym tempie, czasami nieświadomie sobie to utrudniamy.

Związki kończą się w różny sposób, nie zawsze pokojowo. W większości przypadków to inicjatywa jednej ze stron. Rozstanie to jedno z najtrudniejszych życiowych doświadczeń, z którymi każdy prędzej czy później musi się zmierzyć. Media społecznościowe nie ułatwiają tego procesu. Popularne aplikacje z reguły nie mają najlepszego wpływu na nasze samopoczucie, a w momencie, gdy przeżywamy silne emocje, związane z rozstaniem, stają się dużą pokusą. Wyjaśniamy, dlaczego najlepsze, co możesz w tej sytuacji zrobić, to odcięcie się od byłego lub byłej – również wirtualne. 

Dlaczego przestać obserwować byłego/byłą na Instagramie?

Powodów jest kilka, ale najważniejszy z nich to ryzyko utknięcia w miejscu. Po rozstaniu każdy potrzebuje czasu, żeby dojść do siebie, opłakać stratę relacji i ważnej osoby, żeby w końcu pogodzić się z tym i zacząć budować swoje życie na nowo. Nawet jeżeli teraz trudno jest ci w to uwierzyć, istnieje „życie po życiu”. Przyjdzie moment, w którym poczujesz się lepiej i będziesz gotowa na nowe znajomości. To może zająć dłuższą chwilę, którą warto poświęcić na zadbanie o siebie. Nieważne, ile to zajmie. Warto dać sobie tyle czasu, ile potrzebujesz. Obserwowanie byłego partnera lub partnerki w mediach społecznościowych wpływa negatywnie na samopoczucie. Przywołuje wspomnienia, co prowadzi do nadmiernego rozmyślania „co u niego/niej”. Zazwyczaj to trigger, wywołujący smutek, żal, a nawet złość. Wchodzenie na profil byłego, sprawdzanie wspólnych znajomych potęguje trudne emocje, których po rozstaniu nie brakuje. Dlatego nie warto dokładać sobie więcej powodów poprzez podglądanie eks na platformach społecznościowych.

Niebezpieczną praktyką jest również dopatrywanie się drugiego dna w treściach, które udostępnia były partner. Zazwyczaj – trzeba powiedzieć to wprost – nie ma w nich ukrytego przesłania. Zastanawianie się nad tym, robienie sobie złudnych nadziei i uparte tkwienie w tym błędnym kole jest bardzo szkodliwe.

Z nawykiem odwiedzania profilu eks na Instagramie da się zerwać. Możesz to zrobić stopniowo lub odciąć się od razu. To ty musisz zdecydować, który sposób na odcięcie się jest dla ciebie najbardziej komfortowy. A następnie wcielić go w życie. I chociaż na początku będzie trudno, z czasem potrzeba podglądania stanie się coraz słabsza, aż w końcu zniknie. Wystarczy przetrwać pierwsze kilka dni lub tygodni. Sprawdziłyśmy na własnej skórze! 

Kiedy przestać obserwować eks w mediach społecznościowych?

Jeżeli wchodzisz na jego profil codziennie, sprawdzasz konta jego rodziny, znajomych i nowych obserwujących to znak, że dla własnego zdrowia psychicznego powinnaś zrezygnować usunąć lub zablokować jego profil. Jeżeli zastanawiasz się, czy „wypada” przestać obserwować eks na Instagramie i/lub innych platformach społecznościowych, bo przecież tyle was łączyło, planowaliście razem przyszłość, macie wspólnych znajomych, ale jednocześnie męczy cię jego aktywność, stajesz się bardziej przygnębiona po wyświetleniu stories lub postów, to zapewniamy cię, że jest dokładnie na odwrót. Utrata bliskiej osoby to trudne doświadczenie, ale usunięcie jej z wirtualnego świata może być wyzwalające i symboliczne. Na pewno nie jest oznaką słabości, wręcz przeciwnie. Aby się na to zdobyć, potrzeba odwagi i siły, ale potem jest już tylko łatwiej. 

 

Zobacz także: