Wkładki higieniczne z bawełny organicznej – Dlaczego warto po nie sięgnąć zamiast tradycyjnych produktów?

O bawełnie organicznej słyszałaś zapewne nie raz. Najczęściej mówi się o niej w kontekście mody – marki odzieżowe coraz częściej nie tylko szyją z niej specjalne linie, ale i ubrania do regularnych kolekcji. Wszystko to nie tylko w trosce o środowisko, ale i nasze zdrowie. Z tego samego powodu coraz częściej bawełna organiczna pojawia się także w produktach kosmetycznych – patyczkach do uszu, płatkach do demakijażu, a także środkach higienicznych, takich jak podpaski i wkładki higieniczne. I właśnie na tych ostatnich postanowiłyśmy się skupić. Dlaczego wybierając środki higieniczne warto sięgnąć po podpaski i wkładki z bawełny organicznej? Przedstawiamy 3 najważniejsze powody.

1. Są lepsze dla środowiska

Produkty z bawełny organicznej, w tym właśnie wkładki higieniczne, są bardziej ekologiczne. Wynika to ze sposobu, w jaki uprawia się bawełnę organiczną (w porównaniu z produkcją tej konwencjonalnej). Uprawiana jest bowiem na specjalnych, ekologicznych plantacjach, na których nie używa się nawozów sztucznych ani chemicznych środków ochrony roślin, pestycydów czy herbicydów. Zamiast nich stosuje się przyjazne środowisku odpowiedniki – naturalne środki na bazie kwasy cytrynowego, czosnku, papryczek chilli czy lucerny. W produkcji bawełny organicznej zużywa się także znacznie mniej wody niż w przypadku bawełny uprawianej masowo, a do jej zbierania nie wykorzystuje się zanieczyszczających powietrze maszyn – bawełna organiczna zbierana jest ręcznie. Podczas późniejszej obróbki –mycia i farbowania zrezygnowania z użycia wielu substancji chemicznych. Warto wspomnieć, że w produkcji konwencjonalnej używa się ich nawet 8 tysięcy!

fot. Getty Images

Nosicie ubrania z tkanin przyjaznych środowisku? Teraz czas na bieliznę! Ekologiczną kolekcję wypuszcza Intimissimi >>>

2. Są lepsze dla ludzi

W tym przypadku chodzi przede wszystkim o osoby zaangażowane w ich produkcję. I to od samego początku. Plantacje bawełny organicznej muszą bowiem przestrzegać zasad Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade), które wyznaczają standardy pracy. Gwarantują przestrzeganie praw pracowniczych, a tym samym jakość pracy osób zatrudnionych na uprawach takiej bawełny.

3. Są lepsze dla twojego zdrowia

Środki higieniczne z bawełny organicznej są też bardziej korzystne dla zdrowia. Konwencjonalne produkty przeznaczone do higieny intymnej często produkowane są z tworzyw sztucznych i bielone chlorem. W konsekwencji mogą powodować podrażnienia, stany zapalne i alergie. By tego uniknąć, lepiej sięgnąć po środki higieniczne z bawełny organicznej – wolne od chemii i zapewniające naturalny przepływ powietrza, co dla skóry – zwłaszcza okolic intymnych – jest niezwykle istotne. Myślisz, że nie łatwo je znaleźć? Nic bardziej mylnego – wkładki higieniczne pokryte bawełną organiczną w swojej ofercie ma marka Bella, której produkty dostępne są w popularnych drogeriach i marketach.

Zobacz także:

Nie powodują odparzeń i nie uczulają także dlatego, że nie znajdziesz w nich ani lateksu ani sztucznych barwników. A to jeszcze nie koniec zalet. Papier wykorzystywany do produkcji kartoników wkładek Bella Intima, pozyskiwany jest z lasów zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego leśnictwa, tym bardziej są więc przyjazne dla środowiska. Poznacie je po charakterystycznym znaczku na opakowaniu – 100% organic cotton. I poczujesz różnicę.