Dołeczki Wenus to miejsca na ciele, które można zlokalizować w dolnej części pleców, tuż nad pupą. Nie u każdej osoby są one jednak tak samo wyraźne, widoczne, ponieważ różnimy się od siebie. Co zrobić, aby te dwa urocze wgłębienia pojawiły się na naszych plecach? Czy dołeczki Wenus da się wyćwiczyć?

Dołeczki Wenus na plecach – co oznaczają?

Dołeczki Wenus znajdują się na plecach, powyżej pupy, czyli w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Są to dwa wgłębienia powstające na skutek odpowiedniego napięcia więzadeł. Skóra w tym miejscu jest połączona za ich pomocą z kręgosłupem. Dołeczki Wenus występują najczęściej u osób szczupłych, o dobrym przepływie krwi w organizmie.

Dołeczki Wenus a seks

Co wspólnego dołeczki Wenus mają z seksem? Wiadomo, Wenus to bogini miłości, a planeta Wenus wpływa na nasze życie romantyczno-erotyczne... Ale dołeczki na plecach i seks? Po kolei. Dobre krążenie to zdrowe serce, odpowiednio dotleniony mózg i prawidłowa praca niemal wszystkich organów – jeśli więc posiadasz dołeczki Wenus, bardzo prawdopodobne, że pod tym kątem jesteś okazem zdrowia! Dołeczki Wenus mają również zaletę ważną dla osób, którym zależy na seksualnych doznaniach. Ich posiadaczki mogą się pochwalić dobrym krążeniem, co – zdaniem ekspertów – przekłada się na dłuższe i intensywniejsze orgazmy. Posiadanie dołeczków Wenus oznacza zatem, że jesteś w stanie czerpać więcej przyjemności z seksu.

fot. Getty Images

Dołeczki Wenus – skąd ta nazwa?

A czy dołeczki Wenus mają coś wspólnego ze słynną rzeźbą Wenus z Milo, którą można oglądać w paryskim Luwrze? A może po prostu z samą boginią znaną z rzymskiej mitologii? Na pewno może to się wiązać z tym, że bogini piękna i namiętności była przedstawiana jako zmysłowo, jak rzeźba w Luwrze, na której można dopatrzeć się charakterystycznych wgłębień. Do tego powiązanie dołeczków z seksem także uzasadnia ich nazwę wziętą od boskiej Wenus.

fot. Getty Images

Dołeczki Wenus na plecach – powstaną po ćwiczeniach?

Choć wydawać by się mogło, że dołeczki Wenus są dziedziczne, tak naprawdę wcale tak nie jest – nawet jeśli rodzice ich nie posiadają, dziecko może je mieć. Co jednak w przypadku, gdy nie urodziłaś się z tymi dwoma wgłębieniami w plecach, a chciałabyś je mieć? Nic straconego – możesz postarać się za pomocą ćwiczeń! Ważną rolę odbywa tutaj figura. Aby uzyskać dołeczki Wenus, znaczenie może mieć waga – w teorii powinna być odpowiednia dla naszego wzrostu. 

Zobacz także:

Sposobem na dołeczki Wenus jest intensywny trening, skoncentrowany na odcinku lędźwiowym kręgosłupa. W tym miejscu powstają wgłębienia – są umocowane do kręgosłupa za pomocą ścięgien. Wzmacniając mięśnie pleców w tym miejscu, szczególnie wokół punktu ich powstawania, sprawisz, że powstanie delikatny nacisk na ścięgna, a w konsekwencji pojawią się również dołeczki Wenus.

Dołeczki Wenus na plecach – polecane ćwiczenia

Dołeczki Wenus wykształcą się w wyniku  wspomnianych ćwiczeń skoncentrowanych na odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Wybraliśmy kilka, które pomocą ci w osiągnięciu celu. Pamiętaj, by ćwiczenia wykonywać na macie lub materacu i nie ponad swoje siły – przetrenowanie może prowadzić do bolesnych kontuzji i bólów kręgosłupa. Jeśli nie jesteś pewna, jaki trening będzie odpowiedni do twojego stanu zdrowia i kondycji oraz pomoże ci osiągnąć odpowiednie efekty, warto skonsultować się z personalną trenerką czy trenerem. Taka osoba na pewno pomoże ci dobrać jak najlepszą ścieżkę treningową. Psst. Jednym z lepszych ćwiczeń na dołeczki Wenus na plecach jest tzw. koci grzbiet!

Dołeczki Wenus – ćwiczenie nr 1

Połóż się na macie lub materacu w pozycji na brzuchu. Wyciągnij ręce przed siebie, a następnie unieś tułów oraz ręce do góry – postaraj się nie odrywać bioder od ziemi, by pozwolić pracować mięśniom kręgosłupa. Wytrzymaj w tej pozycji 5 sekund, a następnie delikatnie opuść tułów na matę. Ćwiczenie powtórz w 5 seriach po 10 razy. Wykonuj je cztery razy w tygodniu.

Dołeczki Wenus – ćwiczenie nr 2

Połóż się na macie lub materacu w pozycji na brzuchu. Ręce ułóż wzdłuż ciała, a następnie unieś nogi do góry. Postaraj się ich nie uginać w trakcie, oraz nie odrywać bioder od podłoża. Wytrzymaj w tej pozycji 5 sekund, po czym opuść nogi na matę. Ćwiczenie wykonuj w 5 seriach po 10 powtórzeń – najlepiej cztery razy w tygodniu.

Dołeczki Wenus – ćwiczenie nr 3

Połóż się na macie lub materacu w pozycji na plecach – dłonie ułóż pod pośladkami. Następnie rozłóż nogi mniej więcej na szerokość ramion i wypchnij biodra w górę. Postaraj się nie dotykać rąk ułożonych na macie w trakcie tego ćwiczenia. Wytrwaj w tej pozycji około 15 sekund, a następnie delikatnie opuść biodra na matę. Ćwiczenie wykonuj w 2 seriach po 4 powtórzenia, dwa razy w tygodniu.

Dołeczki Wenus – ćwiczenie nr 4

Połóż się na macie lub materacu w pozycji na plecach – ręce ułóż swobodnie wzdłuż ciała. Unieś jedną nogę najwyżej, jak tylko jesteś w stanie, a następnie postaraj się wykonać nożyce przy jej użyciu, czyli spróbuj narysować kształt półksiężyca w powietrzu. Ćwiczenie wykonuj przez około 15 sekund, po czym zmień nogę. Ten rodzaj treningu wymaga 5 serii, każda po 5 powtórzeń na jedną nogę.