Żeby zrozumieć, jak działają najpopularniejsze maseczki na wągry, warto wiedzieć, czym tak naprawdę są te niemiłe „niespodzianki”. Wągry to inaczej zaskórniki, które tworzą się na skutek zapchania gruczołów łojowych mieszanką sebum, martwego naskórka, makijażu i innych zanieczyszczeń, które skóra zbiera w ciągu dnia. Ich ciemny kolor jest wynikiem kontaktu z tlenem – treść, znajdująca się w ujściu gruczołu łojowego, znajduje się tak blisko powierzchni naskórka, iż ulega utlenieniu.

Pierwszym odruchem przy odkryciu nowego wągra na twarzy, jest oczywiście próba wyciśnięcia go. Nie jest to jednak dobry pomysł, gdyż może skutkować zainfekowaniem zaskórnika, przeniesieniem bakterii w inne obszary twarzy, a także doprowadzeniem do powstania blizn i przebarwień.

Jak bezpiecznie pozbyć się wągrów?

Wągry pojawiają się najczęściej w obszarach, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych, to znaczy na nosie i w okolicach płatków nosa, brodzie i czole. Ma to związek ze zwiększonym wydzielaniem sebum, które wraz z zanieczyszczeniami z powietrza osadza się w porach. Kiedy treści jest zbyt wiele, powstają zaskórniki. Kiedy “mieszanka” ta dodatkowo zostaje zakażona bakteriami, może rozwinąć się stan zapalny i ropny wyprysk, który potocznie nazywamy pryszczem. 

Najbardziej kusi klasyczne wyciskanie, jednak wbrew pozorom jest ono bardzo niewskazane - manipulowanie palcami wokół zaskórnika może skończyć się zakażeniem, powstaniem ropnej zmiany, a nawet blizny. Mechaniczne usuwanie wągrów najlepiej powierzyć profesjonalistom - czyli udać się na zabieg mikrodermabrazji. Kosmetolog lub kosmetolożka, przy pomocy dedykowanego urządzenia, dogłębnie oczyszcza skórę i pory, a zanieczyszczenia i martwy naskórek zasysane są w tym samym czasie do specjalnego pojemniczka. Urządzenia do domowej mikrodermabrazji są więc potocznie nazywane odkurzaczami do wągrów. 

Pozbycie się wągrów nie jest niestety proste, dlatego najlepiej zapobiegać ich powstawaniu. Jak to zrobić? Przede wszystkim regularnie złuszczając martwy naskórek (ale nie za często - raz, dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczy) i stosując pielęgnację ukierunkowaną na regulowanie wydzielania sebum przez gruczoły łojowe skóry. 

Jeśli borykamy się z wyskakującymi wągrami, warto do codziennej pielęgnacji włączyć produkty łagodnie złuszczające lub wykonywać intensywny peeling 1-2 razy w tygodniu. Nie należy jednak przesadzać i doprowadzać do osłabienia bariery lipidowej naskórka, oraz wysuszenia skóry – najlepiej wybierać kosmetyki bez alkoholu i unikać peelingów mechanicznych, takich jak gruboziarniste scruby czy popularne szczoteczki. Dobrym pomysłem będzie również stosowanie maseczek na wągry, które opiszemy w kolejnych akapitach.

Jak działają maseczki na wągry?

Do najpopularniejszych maseczek na wągry należą te typu peel-off, które mają za zadanie mechanicznie usunąć zaskórniki. Zewnętrzna warstwa łoju ma przykleić się do powierzchni maseczki, dlatego zdejmując ją energicznym ruchem, cała zawartość zaskórnika powinna wydostać się z naskórka. Powinna, bo niestety bardzo często na wewnętrznej stronie maseczki znajdziemy tylko włosy i kawałki martwego naskórka. Stosowanie takich masek ma swoich przeciwników i zwolenników. Ci pierwsi zwracają uwagę na podrażnienia i uszkodzenia, które można wyrządzić przy próbach zerwania maski ze skóry. Zdecydowanie nie jest to metoda dla posiadaczek cery wrażliwej i naczynkowej!  

Zobacz także:

Zdecydowanie bezpieczniejsze są maseczki z kwasami, zwłaszcza salicylowym i glikolowym. Działają one jak peeling chemiczny - wchodząc w reakcję z martwym naskórkiem i sebum, rozpuszczają zanieczyszczenia. Maseczki z kwasami są dostępne w różnych, wygodnych formułach, np. żelowej albo gęstej, z dodatkiem glinki. Wybór kwasów dostępnych w drogeriach jest tak ogromny, że w zależności od kondycji i potrzeb skóry, każdy znajdzie coś dla siebie. 

Jakie są rodzaje maseczek na zaskórniki?

Maseczki na wągry możemy podzielić, kierując się sposobem działania, na trzy rodzaje:

  • maseczki zapobiegające powstawaniu wągrów,
  • maseczki oczyszczające chemicznie,
  • maseczki oczyszczające mechanicznie.

Maseczki zapobiegające powstawaniu wągrów to takie, które delikatnie złuszczają naskórek i działają seboregulująco. Dzięki temu, w ujściach gruczołów łojowych nie zbiera się sebum i inne zanieczyszczenia, więc nie ma jak dojść do powstania zaskórników. Zazwyczaj są to kosmetyki z kwasami, enzymami (np. z papai i ananasa), produkty z witaminą C czy glinkami kosmetycznymi. 

Kolejnym rodzajem maseczek na wągry są takie, które oczyszczają ujścia gruczołów łojowych z zebranych w nich zanieczyszczeń. Do produkcji tego rodzaju kosmetyków, również stosuje się złuszczające kwasy: glikolowy, salicylowy, kwasy AHA i BHA, enzymy i składniki takie jak węgiel aktywny. 

Trzecim rodzajem maseczek na wągry, są maseczki typu peel-off, czyli takie, które zastygają na skórze i które następnie zdejmujemy z twarzy bez użycia wody. Tego typu maski występują np. pod nazwą czarna maska na wągry, albo plastry na wągry, które opiszemy w kolejnych akapitach. 

Najlepsze maseczki na wągry – TOP 5 kosmetyków

Oto najlepsze maseczki na wągry, które wskazały internautki:

1. Maseczka na wągry z kwasami: salicylowym i glikolowym

Oba te kwasy mają bardzo intensywne działanie złuszczające i oczyszczające, a jednocześnie mogą je stosować posiadaczki cery wrażliwej (w odpowiednich stężeniach). Świetnie wygładzają skórę i poprawiają jej koloryt, kwas glikolowy stosowany regularnie pomaga też zmniejszyć przetłuszczanie się skóry.

2. Maseczka na wągry z glinką

Ulubiony produkt na wągry zwolenniczek pielęgnacji naturalnej. Glinka, zwłaszcza zielona, ma właściwości nawilżające i oczyszczające, a także lekko matujące. 

3. Czarna maseczka na wągry

Słynna, czarna maska na wągry typu peel-off to kosmetyk, który swoją barwę zawdzięcza dodatkowi węgla aktywnego. Tak jak pisałyśmy wyżej, ma swoich zwolenników i przeciwników, natomiast powinny jej unikać posiadaczki cery naczynkowej i wrażliwej. 

4. Maseczka na wągry z enzymami

Najczęściej stosowanymi w kosmetyce enzymami są papaina (ekstrakt z owocu papai) i bromelaina (ekstrakt z owocu ananasa). Delikatnie lecz skutecznie usuwają martwy naskórek, oczyszczają, wygładzają i nie powodują podrażnień. 

5. Maseczka na wągry w plastrach

Maseczka na wągry działa na podobnej zasadzie, co tzw. “czarna maska”. Jest to mechaniczne usunięcie zaskórników, w formie plastrów, które można zastosować na mniejszej powierzchni. 

6. Maseczka na zaskórniki na nosie w formie plastrów – wypróbuj koniecznie!

Plastry na wągry to błyskawiczny sposób na niechciane “niespodzianki” na skórze. Są one wyprofilowane tak, że precyzyjnie dopasowują się do kształtu nosa i obszarów przy jego płatkach - obejmują miejsca, w których pojawia się najwięcej zaskórników. Usunięcie wągrów polega na zerwaniu plastra - podobnie, jak w przypadku maseczek peel-off, jest to oczyszczanie mechaniczne. Uważać z tą metodą powinny posiadaczki skóry wrażliwej i naczynkowej. 

Co jest potrzebne do domowej maseczki na wągry?

Co z domowymi sposobami na wągry? Na wielu blogach, kanałach YouTube i w książkach, znaleźć możemy mnóstwo przepisów na domowe maseczki na wągry. Przyjęło się, że najlepsze z nich, to takie, które zawierają dużą ilość sody oczyszczonej i cytryny. Zarówno świeżo wyciśnięty, nierozcieńczony sok z cytryny, jak i zwykła, kuchenna soda oczyszczona, mogą znacząco pogorszyć stan cery. Podobnie, jak popularna domowa maseczka na wągry z białka jaja kurzego i węgla, która zachowuje się jak plastry peel-off. Białko, zabezpieczone warstwą chusteczki higienicznej lub cienkiej tkaniny, zastyga na skórze – następnie maseczkę zrywa się szybkim ruchem, usuwając zaskórniki. Zwykle takie zabiegi kończą się jednak powstaniem podrażnień i uwrażliwienia cery na promieniowanie słoneczne.

Zdecydowanie odradzamy więc tego typu mieszanki, polecamy za to maseczki, które delikatnie złuszczają, oczyszczają i normalizują skórę, takie jak:

  1. Maseczka z mlekiem i drożdżami: łyżkę ciepłego mleka zmieszaj z ¼ kostki drożdży piekarskich. Grubą warstwę papki nałóż na twarz, odczekaj 20 minut i zmyj letnią wodą.
  2. Maseczka z węglem i jogurtem: pastylkę węgla aktywnego rozkrusz i wymieszaj z łyżeczką jogurtu naturalnego. Nałóż na twarz, odczekaj 15 minut i zmyj letnią wodą.
  3. Maseczka z natki i jogurtu: pół pęczka świeżej natki pietruszki posiekaj drobno i wymieszaj z łyżką jogurtu naturalnego lub serka homogenizowanego. Nałóż na twarz i zmyj letnią wodą po 20 minutach.
  4. Maseczka z kurkumy i jogurtu: łyżkę zmielonej kurkumy wymieszaj z łyżką jogurtu naturalnego. Nałóż na twarz na 10 minut i zmyj. Uwaga: kurkuma barwi skórę, nie trzymaj maseczki na twarzy za długo!

Nasze sprawdzone przepisy na maseczki

Domowa maseczka na wągry jest łatwa w przygotowaniu. Większość składników, których potrzebujesz, zapewne znajdziesz w zakamarkach kuchni.

Maseczka z miodu i cytryny

Składniki: łyżka naturalnego miodu, pół łyżeczki soku z cytryny

Wymieszaj miód z cytryną i nałóż na twarz. Zabezpiecz szyję, włosy i dekolt przed spływającym miodem, odczekaj 20 minut i zmyj mieszankę letnią wodą. Miód ma właściwości antybakteryjne, nawilżające i odżywcze, cytryna rozjaśnia przebarwienia i delikatnie złuszcza naskórek, oczyszczając zaskórniki.

Maseczka z ziemniaka i jajka

Składniki: pół surowego ziemniaka, kurze jajo, odrobina mleka

Ziemniaka rozgnieć na papkę, dodaj żółtko i białko jaja oraz kilka kropli mleka. Mieszankę nałóż na skórę i pozostaw na 20 minut. Ziemniak jest bogaty w witaminy A, D, B6, B12, a także magnez i wapń. Skrobia zawarta w tym warzywie ma natomiast działanie matujące.

Maseczka peel-off z mleka i żelatyny

Składniki: dwie łyżki żelatyny, dwie łyżki mleka

Mleko wraz z żelatyną podgrzewamy na lekkim ogniu, do czasu całkowitego jej rozpuszczenia. Odstawiamy do ostygnięcia i delikatnego zgęstnienia. Nakładamy na strefę T (czoło, nos, brodę, ewentualnie policzki), czekamy około 20-30 minut aż mieszanina zaschnie, następnie zdejmujemy maskę zdecydowanym ruchem. Jeśli ściąganie maski powoduje ból, należy rozpuścić ją w wodzie, aby uniknąć podrażnienia naskórka.