Wągry – przyczyny powstawania

Wyciskanie wągrów na twarzy nie jest jedyną metodą pozbycia się kłopotliwych zaskórników. Zanim omówimy pozostałe, najpierw odpowiedzmy na pytanie - skąd biorą się wągry?

Zaskórniki, czyli inaczej wągry na nosie, podbródku i czole, powstają w wyniku nadmiernej produkcji sebum. W wymienionych obszarach występuje największe nagromadzenie gruczołów łojowych, dlatego zaskórniki pojawiają się przede wszystkim w tych miejscach. Za wytwarzanie sebum odpowiadają hormony. Jeżeli jego produkcja jest zbyt duża lub gdy pory skóry ulegną zatkaniu, sebum nie może znaleźć ujścia. W takiej sytuacji powstają zaskórniki, które w kontakcie z powietrzem stają się ciemne. 

Wśród głównych przyczyn powstawania wągrów należy wymienić:

predyspozycje genetyczne - nadmierne wydzielanie sebum może być cechą dziedziczną,

zatkanie porów martwym naskórkiem,

stosowanie kosmetyków, których skład przyczynia się do zatkania porów. 

Zatkane pory na twarzy – jak z nimi walczyć i czy jesteśmy w stanie im zapobiegać?

Zobacz także:

Wyciskanie wągrów u kosmetyczki – zabiegi

Wyciskanie wągrów na nosie i na innych obszarach twarzy, warto powierzyć kosmetyczce. W tym przypadku, słowo "wyciskanie" nie powinno być traktowane dosłownie, bowiem w specjalistycznych gabinetach stosowane są bardziej złożone zabiegi, pozwalające skutecznie pozbyć się zaskórników.

Oczyszczanie manualne - w pierwszej kolejności, kosmetyczka usuwa makijaż i wykonuje peeling. Następnie, nakładany jest specjalny preparat, którego działanie rozszerza pory. W dalszej kolejności, po skórze przesuwany jest przyrząd parowy. Po zmyciu preparatu, kosmetyczka przystępuje do wyciskania zaskórników. Koszt zabiegu zamyka się w kwocie 100-150 zł.

Zabieg kwasem migdałowym - złuszczanie kwasem migdałowym jest poprzedzone użyciem środka, którego zadaniem jest wyrównanie odczynu skóry. Preparat zawierający kwas migdałowy musi pozostać na twarzy przez ok. 20 min. Zabieg należy powtórzyć minimum 2 razy. Koszt to 220-250 zł.

Jonoforeza - do skóry wprowadzany jest specjalny środek, który działa przeciwbakteryjnie, przeciwłojotokowo i złuszczająco. Po kilku zabiegach, zaskórniki znikają. Cena to 30-40 zł.

Peeling kawitacyjny - skóra oczyszczana jest aparatem ultradźwiękowym. Częstotliwość fal jest dobierana indywidualnie. Cena zabiegu zamyka się w przedziale 180-200 zł.

Wyciskanie wągrów w domu – jak to robić?

Wyciskanie wągrów nie wydaje się skomplikowaną czynnością, jednak wykonując zabieg nieumiejętnie, czyli paznokciami, można sobie tylko zaszkodzić. Po pierwsze, skóra twarzy jest delikatna i łatwo ją uszkodzić. Powstała rana może ulec zanieczyszczeniu. Po drugie, wyciskając zaskórniki samodzielnie, łatwo o pozostawienie ich część w skórze. W wyniku namnażania się bakterii, mogą powstać ropne zmiany i w rezultacie - blizny.

Zatem, jak wyciskać wągry? Odpowiednim przyrządem jest łyżeczka do wyciskania wągrów, która nie rani skóry i minimalizuje prawdopodobieństwo pozostawienia fragmentu zaskórnika.

Jak poradzić sobie z zaskórnikami? Zacznij od właściwej pielęgnacji!

Jak zapobiegać powstawaniu wągrów?

Odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy może znacząco zminimalizować prawdopodobieństwo powstania wągrów. Cera powinna być regularnie (rano i wieczorem) oczyszczana, by usunąć nadmiar sebum, makijaż i zanieczyszczenia. Do mycia powinny być używane środki o łagodnej formule. Pomocne mogą okazać się też kremy, zawierające retinol i witaminę B3. W profilaktyce zaskórników istotna jest też odpowiednia dieta. Warto wykluczyć czerwone mięso, pikantne przyprawy, czekoladę oraz kakao. Korzystne jest wprowadzenie warzyw, owoców i roślin strączkowych.