Dlaczego warto regularnie robić peelingi?

Nasza skóra przypomina rodzaj płachty, która otula mięśnie i kości. Jest jednocześnie niesamowicie wytrzymała i delikatna. Jedno jest pewne - jeśli chcemy, żeby wyglądała idealnie to będzie wymagała naszej drobnej pomocy.
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że skóra cały czas wytwarza nowe komórki. Dokładnie w ten sposób się regeneruje. Stare komórki zastępuje nowymi, które nieustannie pracują wiążąc wodę lub dbając o warstwę lipidową skóry. Proces ten przebiega bardzo sprawnie, dopóki nie zostanie zakłócony.
Zakłócić go mogą:
– zmiany hormonalne,
– środowisko, w którym żyjemy np. zanieczyszczenia,
– stres,
– choroby autoimmunologiczne,
– upływ czasu, czyli wiek.
U zdrowej osoby proces regeneracji naskórka trwa około miesiąca. Jeśli pewne czynniki wewnętrzne lub zewnętrzne zakłócą ten proces to znacznie się on wydłuża, co bezpośrednio przekłada się na to, że nasza skóra zaczyna wyglądać na szarą i zmęczoną, a my na starsze i zestresowane. Z pomocą przychodzą peelingi.
Dlaczego peelingi są tak ważne w pielęgnacji skóry? Peelingi przypominają rodzaj małych, delikatnych pumeksów, które ścierają i pomagają odpaść martwych komórkom naskórka. W ten sposób skóra robi się gładsza i odzyskuje blask. Peeling odblokowuje także gruczoły łojowe, dzięki czemu zapomnimy o problemie zaskórników lub innych nieestetycznych krostek. Ponadto prawidłowo zrobiony peeling będzie także bardzo dobrym sposobem na uniknięcie krostek po goleniu, które są zmorą wielu pań.
Skóra potraktowana peelingiem łatwiej przyjmie składniki odżywcze z maseczek lub kremów. Poza tym, peeling pobudza krążenie, nowe komórki więc będą powstawały szybciej, skóra będzie więc się regenerowała w przyśpieszonym tempie i w krótszym czasie odzyska lepszy wygląd.
Peelingi polecane są również dla miłośniczek opalania. Dzień przed wybraniem się na plażę lub przed zażyciem kąpieli słonecznej warto zrobić domowy peeling - wtedy skóra będzie gładsza, a opalenizna równomierna.

Domowy peeling do twarzy

Domowy peeling do twarzy będzie świetnym sposobem na pozbycie się martwego naskórka i widoczne wygładzenie jej.
Po czym poznać, że skóra twarzy potrzebuje peelingu:
– widoczne są rozszerzone pory,
– pojawiają się zaskórniki,
– cera szybko się przetłuszcza, co powoduje nieestetyczne błyszczenie się,
– puder podkreśla suche skórki na twarzy,
– pojawiają się pryszcze,
– puder tworzy na skórze niejednorodną warstwę,
– cera wygląda na zmęczoną, jest szara.W takim przypadku domowy peeling twarzy warto wykonywać dwa razy w tygodniu. Jednak nawet zdrowa skóra potrzebuje peelingu raz na jakiś czas, wtedy dobrze jest robić peeling dwa razy w miesiącu.

Peeling solny

Sól ma właściwości oczyszczające i antybakteryjne. Peeling będzie działał również przeciwzapalnie.

1/4 szklanki soli mieszamy z ulubionym żelem do twarzy w proporcjach 3:1. Następnie umytą i oczyszczoną skórę twarzy traktujemy peelingiem. Tak powstałą papką myjemy twarz delikatnie, okrężnymi ruchami. Zamiast soli możemy użyć kawy, wtedy peeling będzie miał działanie energetyzujące. Do peelingu możemy dodać także sok z cytryny, który wzbogaci peeling w witaminę C i widocznie rozjaśni zmęczoną i szarą cerę.

Peeling kawowy na twarz dobry na trądzik i wągry? Jak często stosować peeling kawowy do twarzy? >>>

Domowy peeling do twarzy trądzikowej

Cera trądzikowa wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Pojawiające się pryszcze i zaskórniki świadczą o nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych, peeling będzie więc świetnym rozwiązaniem.

Zobacz także:

Peeling truskawkowy
Truskawki są prawdziwą bombą witaminowa. Poza tym zawierają kwas salicylowy, który działa silnie przeciwzapalnie. Ponadto odblokowuje pory i oczyszcza twarz z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Pięknie pachnie i na pewno będzie nie tylko odżywczy, ale i niesamowicie relaksujący. Truskawki myjemy, rozgniatamy blenderem i mieszamy z cukrem. Nakładamy na umytą i zwilżoną skórę twarzy, delikatnie masujemy i zmywamy.

Jeśli natomiast zdecydowanie nie masz czasu na wykonywanie peelingów w domu wówczas kup peeling, co do którego składu będziesz pewna. Najlepiej wybierać takie, które opierają się wyłącznie na sprawdzonych składnikach. Szukaj również peelingów bogatych w cenne witaminy i koncentraty z superowoców. Szukając kosmetyków dla siebie, stawiaj na sprawdzone marki, takie jak: Alkemie, Caudalie, BodyBoom, Orientana, lub te, które z czystym sumieniem mogą polecić ci twoje przyjaciółki. Nasze redakcyjne TOP 5 do ciała znajdziesz tutaj >>>.

UWAGA! Peelingi mechaniczne nie sprawdzą się u posiadaczek cery wrażliwej, naczynkowej i chorujących na trądzik różowaty. Wtedy najlepiej wybrać delikatny peeling enzymatyczny lub poradzić się dermatologa.

Domowy peeling do ciała

Jeśli postawimy na odpowiednią pielęgnację to nasze ciało z pewnością będzie nam wdzięczne. Skóra całego ciała potrzebuje tak samo wyjątkowej pielęgnacji, jak skóra twarzy.

Peeling cukrowo-rycynowy
Najbardziej sprawdzi się peeling cukrowy w połączeniu z olejkiem z awokado albo rycynowym. Drobinki cukru idealnie usuną martwy naskórek, olejek rycynowy świetnie usunie toksyny, a awokado dostarczy zmęczonej skórze niezbędne witaminy.
Cukier mieszamy z olejkiem z awokado lub rycynowym i taką papką traktujemy całe ciało (zwilżoną skórę) najlepiej raz w tygodniu.

Domowy peeling do rąk i stóp

Ręce zdradzają nasz wiek, więc wymagają szczególnej troski i uwagi. Podobnie stopy, jeśli nie zadbamy o pięty to będą wyglądały wyjątkowo źle.

Peeling miodowo-kawowy

Najlepiej sprawdzi się peeling miodowo-kawowy. Drobki kawy zadziałają jak tarka i dodadzą skórze energii, a miód, bogaty w witaminy, odżywi i nawilży skórę. Stosujemy raz w tygodniu.

Domowy peeling do ust


Peeling cukrowo-ananasowy

Do ust świetnie sprawdzi się peeling cukrowy z dodatkiem ananasa. Cukier, podobnie jak kawa, zadziała jak tarka, a bromelina z ananasów delikatnie złuszczy naskórek i oczyści skórę wokół ust. Mieszamy cukier z rozdrobnionym ananasem i delikatnie masujemy usta. Powtarzamy raz w tygodniu.

Domowy peeling do skóry głowy

Kobiety dbają o włosy i starają się robić wszystko, żeby wyglądały pięknie. Zapominają jednak o bardzo ważnym aspekcie – pielęgnacji skóry głowy. Skórze głowy również powinniśmy poświęcić naszą uwagę, ponieważ to od jej kondycji zależy wygląd włosów oraz tempo ich wzrostu. Niestety okazuje się, że wiele kobiet nigdy w życiu nie robiło sobie peelingu skóry głowy. Jak więc zanieczyszczenia osadzone głęboko przy skórze oraz martwy naskórek mają się stamtąd wydostać? Samo mycie głowy szamponem nie wystarczy. Poza tym, peeling skóry głowy pobudza krążenie, bezpośrednio więc przyczynia się do szybszego wzrostu włosów.  Oczyszczona skóra głowy nie swędzi i może swobodnie oddychać. Dzięki temu włosy będą się dużo mniej przetłuszczały. Peeling skóry głowy powinniśmy wykonywać raz w miesiącu.

Peeling cukrowo-aloesowy

Potrzebujemy kilka łyżek cukru trzcinowego, dwie łyżki soku aloesowego oraz kilka kropel olejku z drzewa herbacianego. Cukier usunie zanieczyszczenia i martwy naskórek, aloes zadziała przeciwzapalnie oraz nawilżająco a olejek herbaciany zlikwiduje swędzenie skóry głowy. Dla lepszego połączenia składników do peelingu możemy dodać odrobinę ulubionej odżywki. Zaleca się stosować go dwa razy w miesiącu, nie częściej. Peeling nakładamy na zwilżoną skórę głowy, a następnie pamiętajmy, aby po wykonaniu masażu dokładnie zmyć jego resztki.