Stosowanie naturalnych kosmetyków przynosi same korzyści. Taka pielęgnacja nie tylko pozwala zaoszczędzić pieniądze, ale także dba o skórę: nie jest obciążana żadnymi składnikami chemicznymi. Peeling kawowy to jeden z ulubionych, a zarazem najłatwiejszych do wykonania kosmetyków. Wystarczą fusy z kawy i ulubione dodatki: żele lub naturalne olejki. Zrób swój peeling kawowy na twarz i podziwiaj efekty – możesz być bardzo zaskoczona! 

Dlaczego peeling kawowy cieszy się tak dużą popularnością?

Nic nie pobudza lepiej niż kawowy aromat. Filiżanka świeżo parzonych ziaren doda energii i humoru nawet bardzo wczesnym rankiem. Zapach kawy to przyjemne ukojenie zmysłów, gwarancja energii i doskonałego nastroju. 

Na rynku dostępnych jest sporo tego typu produktów, jednak taki peeling możesz przygotować sama. 

Blogerki beauty nieustannie zachwycają się efektami, jakie uzyskały przy regularnym stosowaniu tego kosmetyku. Jakie korzyści przynosi?

Kawa to przede wszystkim bogactwo przeciwutleniaczy – spore ich ilości są zawarte w kofeinie. Neutralizują one wolne rodniki, które w największym stopniu uszkadzają skórę, powodując jej szybsze starzenie się. Wolne rodniki osłabiają również włókna kolagenowe, w efekcie czego skóra traci jędrność i blask. Peeling kawowy pomaga więc zachować młodzieńczy wygląd skóry. 

Kofeina ma również działanie wyszczuplające i rozbijające grudki tłuszczu. Z tego względu jest bardzo pożądanym składnikiem kosmetyków o działaniu wspomagającym odchudzanie i wygładzanie cellulitu. Stosowanie peelingu kawowego na skórę ciała:

  • wygładza;
  • ujędrnia;
  • rozjaśnia;
  • napina. 

Systematyczne złuszczanie naskórka peelingiem kawowym wspomaga także oczyszczanie skóry z toksyn, pobudza również krążenie krwi i limfy. Pomaga rozjaśniać przebarwienia, zmiękcza nawet bardzo twardy naskórek, ujednolica kolor skóry. 

Zobacz także:

Peeling kawitacyjny – jak oczyszczanie kawitacyjne działa na trądzik? >>>

Peeling kawowy na twarz – czy jest dobry na trądzik i wągry?

Stosowanie peelingu kawowego na skórę ciała nie wzbudza żadnych wątpliwości. Korzystny wpływ takiej pielęgnacji zauważalny jest już od pierwszego użycia. W dodatku szeroki wybór gotowych kosmetyków peelingujących na bazie kawy sprawia, że to pielęgnacja bardzo łatwa. 

Peeling kawowy można jednak także wykonać samodzielnie. Wystarczą do tego mielone fusy kawy, olejek lub żel i gotowe. Peeling na bazie aromatycznej kawy doskonale złuszcza martwy naskórek i wygładza skórę. Z tego powodu wiele osób borykających się z problemami trądzikowymi zastanawia się nad tym, czy słuszne jest zastosowanie takiego kosmetyku do twarzy. 

Taki nie - wszystko bowiem zależy od rodzaju i stanu cery. Faktem jest, że peeling kawowy do twarzy:

  • szybko i skutecznie złuszcza martwy naskórek;
  • odblokowuje pory;
  • działa antyoksydacyjnie;
  • nawilża skórę. 

Trzeba jednak pamiętać, że ziarenka kawy, nawet drobno mielone, to dość silny składnik złuszczający mechanicznie. W przypadku skóry wrażliwej i naczynkowej, a także z aktywnymi stanami zapalnymi o podłożu trądzikowym (w postaci ropnych grudek), powinno się go stosować bardzo ostrożnie. 

W przypadku wymienionych problemów ogólnie odradza się stosowanie peelingów mechanicznych, ze względu na większe ryzyko podrażnień, a także rozsiewania bakterii (rozdrapywanie wyprysków trądzikowych). 

Peeling kawowy stosowany na twarz doskonale likwiduje zaskórniki i wągry, dogłębnie oczyszczając skórę i przygotowując ją na przyjęcie składników aktywnych z preparatów pielęgnacyjnych. 

Pomoże także, podobnie jak w przypadku skóry ciała, rozjaśnić przebarwienia i ujednolicić koloryt skóry, dodając jej blasku. 

Stosowanie tego peelingu przyniesie więc wymierne korzyści, jednak przy bardzo problematycznej cerze warto podchodzić do takiej pielęgnacji z rozwagą. 

Wyciskanie wągrów – czy warto to robić? >>>

Peeling kawowy do twarzy – jak często stosować? 

Kawowy peeling do twarzy możesz stosować jako jedyny tego typu kosmetyk lub wymiennie z innymi, ulubionymi produktami złuszczającymi. 

Zasada stosowania peelingu kawowego jest taka sama, jak w przypadku pozostałych: wystarczy użycie 1-2 razy w tygodniu. Jeśli masz cienką, wrażliwą lub naczynkową cerę, lepiej stosuj mniej produktu i nieco rzadziej, traktując go jako kurację głęboko oczyszczającą - na przykład raz na 2-3 tygodnie. W międzyczasie stosuj peelingi enzymatyczne lub drobnoziarniste. 

Częstotliwość stosowania peelingu kawowego jest też uzależniona od jego konsystencji. Jeśli jest żelowa lub wodnista, a ziarenka nie powodują bardzo mocnego tarcia, możesz stosować go częściej. Jeśli jednak peeling jest bardzo mocno ścierający, stosuj go z rozwagą, by nie podrażnić skóry. 

Peeling kawowy DIY – jak go zrobić krok po kroku?

Domowy peeling kawowy do twarzy to jedna z najtańszych, a jednocześnie najbardziej wartościowych form pielęgnacji złuszczającej. 

Gotowe produkty dostępne w drogeriach są zwykle dość drogie – za przeciętne opakowanie (cena uzależniona jest od składu i firmy) około 250-300 g trzeba zapłacić nawet 30-50 zł. Taka objętość wystarczy jednak na zaledwie kilka użyć. 

Aby zrobić swój własny kawowy peeling do twarzy, wystarczy:

  • mielona kawa (ale nie rozpuszczalna!);
  • żel do twarzy, którego używasz na co dzień;
  • ulubiony olejek (kokosowy, arganowy, macadamia, oliwa z oliwek);
  • opcjonalnie: odrobina wody do rozcieńczenia.

Peeling kawowy można zrobić na dwa sposoby:

  • z zaparzonej kawy – ziarenka będą nieco rozmiękczone, a przez to delikatniejsze;
  • z nieparzonych ziaren – ziarenka będą twardsze i mocniej ścierające. 

Jeśli wybierasz pierwszą opcję, wystarczy, że wybraną ilość kawy (łyżka - dwie) zaparzysz w gorącej, ale nie wrzącej wodzie – tak, jakbyś przygotowywała sobie kawę. Po ostudzeniu odlej wodę, a fusy przełóż do miseczki. Dodaj kilka łyżek żelu do twarzy (jeśli chcesz efekt głębokiego oczyszczenia) lub wybranego olejku (jeśli chcesz od razu "domknąć" nawilżenie – po zmyciu nie musisz już nakładać kremu) i wymieszaj. 

Nanieś niewielką ilość mieszanki na oczyszczaną z makijażu i zwilżoną skórę twarzy, a następnie delikatnie masuj kolistymi ruchami. Rozkoszuj się cudownym zapachem i przyjemnym masażem, a następnie zmyj twarz letnią wodą. 

Jeśli jednak wolisz mocniejszy efekt ścierania, nie zaparzaj uprzednio kawy. Pozostałe kroki przygotowania są takie same. 

Najlepsze peelingi do twarzy i ciała, które kosztują mniej niż 30 zł >>>

Peeling kawowy do twarzy z olejem kokosowym czy cytryną – który lepszy?

Do swojego peelingu kawowego możesz dodać także sok z cytryny – będzie miał działanie rozjaśniające i wyrównujące koloryt skóry. 

To, jakiego dodatku użyjesz, zależy wyłącznie od osobistych preferencji i oczekiwanego efektu. Peeling z olejem kokosowym da doskonały efekt dodatkowego zmiękczenia skóry, cytryna - rozjaśnienia. 

Na używanie oleju kokosowego powinny jednak uważać osoby borykające się z problemami trądzikowymi – może on działać komodogennie, czyli sprzyjać "zapychaniu" porów, co z konsekwencji może prowadzić do zwiększonej ilości zaskórników i innych wyprysków. 

W każdym innym przypadku olej kokosowy będzie jednak doskonałym "nawilżaczem", na który nie musisz już dodatkowo stosować żadnego kremu ani serum.

Peeling kawowy do twarzy z dodatkiem olejków to świetny sposób na kosmetyk 2w1 – oczyszczający i nawilżający!