Jak utrzymać miłość? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, bojąc się o przyszłość swojego związku. Dlatego mamy dla was rady wprost od ekspertki w temacie. A dokładnie 6 cennych rad, jak utrzymać miłość w związku

Dbajcie o komunikację

Dobra komunikacja to tak naprawdę najważniejszy element każdej relacji i klucz do jej powodzenia. Bez szczerej, otwartej, nieagresywnej komunikacji trudno jest rozwiązać jakikolwiek problem w związku. Nawet jeśli twój partner ma ochotę na rozmowę i jest gotowy zmierzyć się z jakimś problemem czy nieporozumieniem, gdy rozpoczniesz ją krytykując go czy oceniając, możesz zamknąć w ten sposób drzwi do każdej dyskusji. Nasza psychika działa tak, że gdy jesteśmy atakowani, słusznie czy też nie, automatycznie zaczynamy się bronić. Właśnie dlatego nauczcie się rozmawiać bez agresji. Bez oceniania, krytykowania, przerzucania się winą. Za to otwarcie i z szacunkiem dla drugiej strony. Gdy czujesz, że partner poświęca ci za mało czasu, nie zaczynaj rozmowy od „Zaniedbujesz mnie”, bo prawdopodobnie na tym skończy się owocna dyskusja między wami. Spróbuj opisać co czujesz. „Czuję się samotna, smutna, bo spędzamy za mało czasu we dwoje”. Ta prosta zmiana powinna przynieść kolosalną poprawę w komunikacji między wami i zaprocentować na przyszłość.

Wykazujcie zainteresowanie

Oboje musicie czuć, że drugiej stronie na was zależy i dba o wasze potrzeby. Dlatego wieczorna rozmowa po pracy nigdy nie powinna być monologiem, co się u mnie wydarzyło, ale skupiać też na tym, co wydarzyło się u partnera. Okazuj zainteresowanie jego potrzebami czy emocjami i daj mu sygnał, że oczekujesz tego także od niego. Nie ma zdrowej miłości bez zaangażowania obu stron. Aby łatwiej włączyć zainteresowanie drugą stroną do codziennego życia, możecie zacząć stosować zasadę „10 minut uwagi”. 10 minut dziennie poświęcasz w całości partnerowi i dopytujesz o jego emocje, problemy, czym się ekscytuje, co go martwi. Potem ty dostajesz od partnera 10 minut jego niezakłóconej uwagi. To naprawdę działa!

Grajcie do tej samej bramki

Wspieraj partnera w jego planach oraz działaniach. A o rzeczach, z którymi się nie zgadzasz, rozmawiajcie z szacunkiem. Nawet jeśli nie do końca rozumiesz partnera, powinien czuć, że ma w tobie oparcie. Przepis na udany związek to praca zespołowa. Jeśli cały czas ze sobą walczycie jak na ringu i próbujecie sobie nawzajem udowodnić, kto z was ma rację, kto popełnił błąd, kto jest lepszy, kto się bardziej stara, miłość szybko zatonie pod ciężarem zmęczenia i frustracji taką relacją.

Planujcie randki „screen-free”

Podtrzymujcie bliskość w związku. Nawet pomiędzy pracą, dziećmi, milionem spotkań, zadbajcie o to, żeby mieć czas tylko dla siebie. Świętujcie ważne okoliczności, jak urodziny, rocznice i ustalcie, że przynajmniej raz w tygodniu czy raz na dwa tygodnie, wychodzicie na randkę. Możecie robić na niej co chcecie – wybrać się na kolację, próbować za każdym razem czegoś nowego, czy mieć stały rytuał, jak chodzenie na ulubione lody. Możecie też spędzić ją na luzie w domu. Ustalcie jednak, że jest to czas „screen-free”, który w stu procentach poświęcacie tylko sobie! Dbajcie też o namiętność. Seks nie jest najważniejszym elementem długofalowego związku, ale dla wielu par jest ważnym puzzlem, który dopełnia całość. Dlatego znajdujcie na niego czas nawet w bardzo zabieganym życiu.

Mówcie więcej niż kocham

Wyznawanie sobie miłości w związku jest ważne, ale z czasem rzucane mimochodem „kocham” może podświadomie zmieniać się w uszach partnera we frazes, który wypowiadasz równie często jak „do zobaczenia” czy „miłego dnia". Dlatego raz na jakiś czas pójdźcie o krok dalej. Stwórzcie na przykład listę „20 rzeczy, które w sobie lubicie lub za które siebie cenicie”. Mimo że może wam się to wydać nienaturalne, to gorąco do tego zachęcam. W ten łatwy sposób przypomnisz sobie, za co kochasz partnera, a on naprawdę poczuje, że jest kochany.

Rozwiązujcie problemy

Nie zamiatajcie nigdy powtarzających się problemów czy różnic pod dywan. Miesiące czy lata skrywanych żali lub pretensji potrafią skutecznie dobić każdy związek. Starajcie się o nich regularnie rozmawiać w momencie, gdy się pojawiają i spróbować znajdować rozwiązanie. Jeśli czujecie, że utknęliście na mieliźnie i nie potraficie posunąć się do przodu, warto skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty, który pomoże wrócić wam na właściwe tory.

Zobacz także:

--

Sylwia Miller – psychoterapeutka, psycholog, prezeska MeWell. Certyfikowana psychoterapeutka pracująca w nurcie integratywnym. Autorka m.in. podcastów i artykułów psychoedukacyjnych. Specjalizuje się w relacjach oraz terapii par.

Poradnia MeWell.pl – oferuje terapię indywidualną osób dorosłych oraz psychoterapię dzieci i młodzieży, jak i prowadzi terapię par, terapię małżeńską oraz terapię rodzinną. Możesz umówić się na spotkanie z psychoterapeutą w gabinecie w Warszawie lub zapisać się na psychoterapię online.