Co to jest elastyna?

Elastyna to białko, które naturalnie występuje w organizmie człowieka. Wchodzi ona w skład tkanki łącznej – odpowiada za elastyczność, gładkość i jędrność skóry. Włókna elastynowe są również składnikiem budulcowym ścięgien, więzadeł, ścian naczyń krwionośnych oraz sercowych. Jest to więc składnik istotny nie tylko dla twojego wyglądu, ale również zdrowia. Elastyna w skórze jest produkowana tylko do 25 roku życia – po przekroczeniu tego wieku proces ten ustaje. Istotne jest więc, by już od tego momentu regularnie dostarczać ją do organizmu, na przykład w postaci kremów i maseczek.

Elastyna w kosmetyce

Elastyna jest wykorzystywana przede wszystkim w przemyśle kosmetycznym. Wchodzi ona w skład kremów przeciwzmarszczkowych, balsamów i toników - zarówno tych przeznaczonych dla cery dojrzałej, jak i dedykowanych nieco młodszym grupom wiekowym. Elastyna łagodzi podrażnioną skórę i chroni ją przed utratą wody. Dzięki tym właściwościom jest ona często stosowana w mydłach, płynach do kąpieli i żelach pod prysznic. Oprócz kremów z elastyną, substancja ta wchodzi również w skład niektórych kosmetyków kolorowych, na przykład mascar do rzęs (nadaje im ona blasku i elastyczności). Elastyna w kosmetyce ma bardzo szerokie zastosowanie. Dzięki jej właściwościom wiążącym wodę często stosowana jest w kosmetykach nawilżających – mgiełkach, wcierkach i odżywkach do włosów. Elastyna wchodzi również w skład lakierów do paznokci – dzięki niej ich wytrzymałość jest o wiele większa, nie tworzą się odpryski, a sama warstwa lakieru jest elastyczna.

Elastyna na twarz - jak stosować?

Elastyna najczęściej spotykana jest w formie hydrolatu lub w duecie – jako płynny kolagen z elastyną. Połączenie tych dwóch substancji pomaga w uzyskaniu jeszcze lepszych efektów – kolagen również jest składnikiem naturalnie występującym w skórze. Podobnie jak w przypadku elastyny, produkcja kolagenu w organizmie spowalnia z wiekiem. Dlatego aby zachować młody wygląd skóry, obydwie te substancje powinny być dodatkowo dostarczane z zewnątrz. Elastyna może być dodatkiem do kremu czy balsamu, stosowanego w codziennej pielęgnacji skóry (powinna stanowić 10-20% całości). Może być również stosowana w formie emulsji – w połączeniu z olejkami (np. jojoba, makadamia). Wystarczy po kąpieli nałożyć emulsję na twarz, a następnie pozwolić jej się wchłonąć. Po około 30 minutach można oczyścić skórę z pozostałości olejków, przecierając ją delikatnie suchym wacikiem lub miękkim ręcznikiem. Elastyna może być również stosowana w formie odświeżającej mgiełki do twarzy – wystarczy zmieszać ją z wodą lub hydrolatem, a następnie przelać do buteleczki z aerozolem (powinna stanowić nie więcej niż 20% całości). Tak przygotowaną mgiełkę możesz stosować codziennie przed nałożeniem makijażu, w celu odświeżenia skóry i nadania jej promiennego wyglądu.

Błędy w pielęgnacji twarzy, które prawdopodobnie popełniasz, a nawet o tym nie wiesz >>>

Elastyna na włosy - jak stosować?

Elastyna sprawdzi się również idealnie jako ratunek dla zniszczonych i suchych włosów. Włókna elastynowe wnikają głęboko w strukturę włosa, pomagają zatrzymać w nich wodę, nadają im połysku i dogłębnie je odżywiają. Jak stosować elastynę na włosy? Opcji jest kilka. Możesz wymieszać ją z odżywką lub maską (tak, aby nie stanowiła ona więcej niż 15% całości), stosować z wodą lub hydrolatem jako mgiełkę na włosy (w stosunku nie większym niż 20% do całości) lub z połączeniu z olejkami. Elastyna świetnie sprawdza się w połączeniu z naturalnymi olejkami, takimi jak jojoba, arganowy, makadamia czy kokosowy. Możesz wykorzystać ją jako dodatkowy składnik podczas zabiegu olejowania włosów - wystarczy do mieszanki olejków dodać kilka kropel elastyny, a następnie dokładnie rozprowadzić ją na włosach i pozostawić na około 3 godziny. Po takim zabiegu włosy będą zdrowsze, bardziej elastyczne i lśniące, tzw. efekt tafli".