Eurowizja 2022: gdzie obejrzeć Krajowe Eliminacje?

Wybieramy hit na Eurowizję! Już dziś, 19.02 o godz. 20:00 na antenie TVP2 oraz TVP Polonia lub w internecie, za pomocą platformy TVP VOD, mogliśmy śledzić zmagania dziesięciorga artystów, którzy walczyli o możliwość wzięcia udziału w Eurowizji 2022. Konkurs podzielono na dwie części: 20:00-21:45 oraz 21:45-22:35.

Eurowizja 2022: jak głosować?

Napięcie sięgało zenitu... nie bez powodu. W Polsce transmitowane na żywo preselekcje były bowiem powrotem po kilku latach do jawnych, Krajowych Eliminacji. Widzowie oraz jury wybiorą dziś polskiego reprezentanta, który zaśpiewa na Eurowizji 2022.

Skład jury

W jury zasiadają: 

 • Halina Frąckowiak, polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów,
 • Marek Sierocki, polski dziennikarz, Członek Rady Akademii Fonograficznej ZPAV kadencji 2011–2012, w sekcji muzyki rozrywkowej,
 • Krystian Kuczkowski, dyrektor programowy TVP, reżyser filmów,
 • Marcin Kusy, dyrektor, redaktor naczelny Polskiego Radia,
 • Szymon Orłowski, muzyk, kompozytor, instrumentalista.

Okazuje się, że w tym roku, poza 10 nazwiskami, które znajdziesz poniżej, chęć wzięcia udziału w konkursie zadeklarowało aż 150 artystów, a wśród nich m.in. Doda, Łzy, Anna Cyzon, SO SO, Wojtek Balwako, Oscar Jensen, Michał Gabor, Siostry Szczepańskie, Juliet Daisy feat. Duplox, Mauer, Natasza Urbańska czy Wojciech Sokolnicki.

Wygląda na to, że Eurowizja cieszy się coraz większą popularnością, po ostatnich wyjątkowo mocnych edycjach wiele osób zmieniło podejście do tego konkursu, przestając kojarzyć go wyłącznie z kiczem.

Dzisiejsze eliminacje prowadzili: Rafał Brzozowski, Ida Nowakowska i Małgorzata Tomaszewska. Za kulisami z kolei zobaczyliśmy: Aleksandra Sikorę oraz Marka Sierockiego. W trakcie trwania eliminacji na scenie wystąpili również goście specjalni, m.in. Sara James, Kasia Moś, Wiki Gabor czy Justyna Steczkowska. 

Eurowizja 2022: jak zagłosować?

Po ostatnim konkursowym występie ruszyło głosowanie widzów, które trwało 10 minut. Każdy uczestnik miał przypisany numer od 1 do 10. Głos SMS zawierający konkretną liczbę dedykowaną twojemu faworytowi, można było wysyłać na numer: 7350 (cena: 3,69 zł z VAT). 

Zobacz także:

Co istotne - nie było możliwości wysłania więcej niż jednego głosu z jednego numeru telefonu.

Głosy widzów zostały zliczone i zamienione na udział procentowy. Każdy juror z kolei miał do rozdania 100 punktów, które mógł rozdzielić w dowolny sposób pomiędzy wszystkie piosenki. Suma ocen jury została zamieniona na udział procentowy. Połączenie głosów w stosunku 50/50 wskazało początkowo trójkę ścisłych finalistów, którzy w drugim etapie ponownie zaprezentowali swoje piosenki. Następnie znów pojawiła się możliwość zagłosowania. Połączenie głosów widzów i punktów od jury wskazało zwycięzcę...

Eurowizja 2022: kolejność występów podczas Krajowych Eliminacji

Oto, jak wyglądała kolejność występów podczas polskich eliminacji na 66. konkurs Piosenki Eurowizji.

 • Kuba Szmajkowski – „Lovesic"
 • Ania Byrcyn – „Dokąd?"
 • Siostry Szlachta –  „Drogowskazy"
 • Lidia Kopania –  „Why Does It Hurt"
 • Karolina Stanisławczyk & Chika Toro –  „Move"
 • Karolina Lizer –  „Czysta woda"
 • Unmute –  „Głośniej niż decybele"
 • Emilia Dębska (Mila) –  „All I Need"
 • Krystian Ochman –  „River"
 • Daria –  „Paranoia"

Eurowizja 2022: kto wygrał Krajowe Eliminacje?

W kwestii dotyczącej tego, kto dziś może dziś zwyciężyć, zdania internautów były oczywiście podzielone. Niewątpliwie dużym przełomem na polskiej scenie muzycznej był zespół Unmute, którego reprezentantami są osoby głuche. Od początku jednak przeważały opinie, że tegoroczne eliminacje przejdzie niezwykle utalentowany wokalista, Krystian Ochman. Jest to zwycięzca 11. edycji The Voice of Poland, który zasilał drużynę Michała Szpaka.

W drugim etapie podziwialiśmy zatem Krystiana Ochmana z utworem „River", Darię, która zaśpiewała piosenkę „Paranoia" oraz zespół Unmute. Ostateczne zwycięstwo Ochmana dla wielu nie było osób nie było zaskoczeniem. Oto reprezentant Polski podczas Eurowizji 2022!

Eurowizja 2022: zmagania przedstawicieli 41 państw

Eurowizja 2022 odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja 2022 roku, w niezwykle malowniczym Turynie. Reprezentant Polski, Krystian Ochman, zaprezentuje swój utwór podczas drugiej połowy drugiego półfinału. Hasło przewodnie tegorocznej edycji konkursu? „The Sound of Beauty". Gospodarzami widowiska będą Laura Pausini, Mika oraz Alessandro Catellan. W konkursie usłyszymy reprezentantów 41 państw. Nie możemy się doczekać!