Sensacyjna zmiana zasad wyboru reprezentanta Polski na Eurowizji 2022

Eurowizja dawno nie budziła tylu emocji. Po ubiegłorocznym zwycięstwie rockowego zespołu Maneskin, uznawanym przez lata za festiwal kiczu konkursem zaczęli się nagle interesować nie tylko eurowizyjni maniacy. Wyraźnie nie umknęło to uwadze władzom Telewizji Polskiej, które w ostatnim momencie postanowiły zmienić zasady wyboru tegorocznego reprezentanta naszego kraju.

Polska na Eurowizji 2022. TVP organizuje jawne preselekcje

Przypomnijmy, że pierwotnie artystę, który wystąpi w biało-czerwonych barwach, miała wybrać spośród nadesłanych zgłoszeń specjalnie powołana w tym celu komisja z Woronicza. Nazwisko wysłannika TVP do Turynu, gdzie tym razem odbędzie się konkurs, mieliśmy poznać nie później niż 2 stycznia. Następnie publiczny nadawca poinformował, że wydłuża ten termin o niemal dwa tygodnie.

Co ciekawe, dzień przed planowanym ogłoszeniem okazało się, że TVP całkowicie porzuciła pomysł o wewnętrznym wyborze. Tym sposobem po kilku latach przerwy powracają Krajowe Eliminacje, czyli transmitowane na żywo w telewizji otwarte preselekcje.

Polskie preselekcje do Eurowizji 2022 – kto wystąpi?

Z oficjalnego komunikatu TVP wynika, że podczas Koncertu Finałowego Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji – Turyn 2022 wystąpi dziesięcioro wykonawców. Większych zaskoczeń brak. Na liście znaleźli się wszyscy wymieniani wcześniej w kuluarach faworyci tegorocznych preselekcji, czyli m.in. Daria, Kuba Szmajkowski oraz zwycięzca 11. edycji „The Voice of Poland” z drużyny Michała Szpaka, Krystian Ochman.

Finałowa dziesiątka eliminacji przedstawia się następująco:

  • Ania Byrcyn – „Dokąd?”
  • Daria – „Paranoia”
  • Emilia Dębska (Mila) – „All I Need”
  • Karolina Lizer – „Czysta woda”
  • Karolina Stanisławczyk & Chika Toro – „Move”
  • Kuba Szmajkowski – „Lovesick”
  • Lidia Kopania -  „Why Does It Hurt”
  • Ochman – „River”
  • Siostry Szlachta – „Drogowskazy”
  • Unmute – „Głośniej niż decybele”

Doda chce wystąpić na Eurowizji 2022. Czy jest jeszcze na to szansa?

Internauci od razu zwrócili uwagę na to, że na liście zabrakło Dody, która dzień wcześniej spontanicznie zgłosiła swój najnowszy przebój „Fake Love”.

„Fake Love” na Eurowizji? Niech się dzieje wola nieba / fanów - napisała w czwartek na swoich profilach w mediach społecznościowych.

TVP nie mogła jednak wziąć pod uwagę jej kandydatury, ponieważ termin zgłaszania eurowizyjnych propozycji upłynął 20 listopada 2021 roku. Fani i fanki Doroty Rabczewskiej wpadli jednak na pomysł, aby starać się o przydzielenie swojej idolce tzw. dzikiej karty. Stacja na razie nie odniosła się do tych doniesień.

Zobacz także:

Finałowy koncert polskich preselekcji do Eurowizji 2022 w Turynie odbędzie się 19 lutego. Zwycięzcę wybiorą wspólnie widzowie oraz jurorzy.

Myślicie, że Polska ma w tym roku szansę odnieść sukces na Eurowizji?